“Yarını Adı Gibi İç Cebinde”

Ne mi oldu?

Aklımızı başımızdan alacak kısa öyküyü ilk kez aramaya başladık. Son başvuru tarihi 26 Şubat. Sizin de öykülerinizi bekliyoruz. 500 kelimeden fazla olan öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır, lütfen dikkat ediniz.

***

Bilal Can, felsefi yazılarına devam ediyor. “İnsanın kendisi olmak gibi bir kaygısı olmalı mıdır?” gibi soruları her hafta düşünce gündemimize iliştiriyor. Bu arada “Mustafa Kutlu Öykücülüğünde Mekân:  Bir Edebiyat Sosyolojisi İncelemesi” adlı yüksek lisans tezi onaylandı. Türk akademyasına Bilal Can geliyor. Yazılmadık bir şey kalmayacak.

***

Feyza YapıcıDüşünmek Yahut Uzmanlaşmak” yazısında, varlığın hakikatini idrak edemeyen insanın düşünemeyeceğini söylüyor. Feyza Yapıcı’nın bu yazılarını artık bir kitap olarak görmek istiyoruz.

***

Ve Abdullah Karaca konuştu:

“Dünya neydi?
Sineğin bala üşüşmesi…”

***

Bu hafta bir Mehmet Erikli öyküsü okuduk: Yüz Elli Kilo Kâğıt Kaç Kestaneli Pasta Eder?

Erikli öyküsünde  yarını adı gibi iç cebinde saklayan ve kâğıt toplayarak geçinen Ekrem’le bizi buluşturdu.

***

Mükerrem Mete öykücülüğü her geçen gün gelişiyor. Kendine has üslubuyla bu hafta Mükerrem Mete’nin “Pil” öyküsünü okuduk. Nadasa bırakılan ve ağaçtan koparılan pilin öyküsü…

***

Bu hafta Edebifikir için öykü yönünden bereketli oldu. Mehmet Raşit Küçükkürtül de “iddet günleri” adlı kısa öyküsüyle sayfamızı süsledi. Süheylâ teyzenin sandığı sizi çağırıyor.

***

Alberto Giacometti, şiirin “Ağır ama kesin sonuç veren zehir” olduğunu söyler. Şiire zehir olarak değil panzehir olarak bakmanın zihniyet farkına dayandığını düşünüyoruz. Şair öncelikle ben’inin farkında olandır. Sonra ise beninin kapladığı zamanın ve anın farkında olmalıdır. Bütün bunlar ise an’da derinleşme sonucunu doğurur. Bu an ise sürekli geçen an değil, değişmeyen an’dır. İşte şair, şiiri ile bu an’ı dillendirir. An, her an yoklukta sesini bulurken şair değişmeyen an’a ağıtlar yakar.

***

Ne yapsak sana açılıyor iç denizler, sınır boyları
ne yapsak yıldızlı, uzak o iri gökler üstümüzde” (Mustafa Köz)

Edebifikir Haber Ajansı

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • Yunus f. , 14/01/2016

    Degişmeyen an nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir