Niye Benim Bir “İzm”im Olmasın!

Ne mi oldu?

Yüz yaşındaki bir kayın ağacı saatte kırk kişinin çıkardığı karbondioksiti yok ettiğini ve bir hektar kayın ormanının ise yılda altmış sekiz ton toz emdiğini biliyor muydunuz?

***

Mustafa Çolak, dezenfektan kokan günlüklerine devam etti bu hafta. Eski tadı yok yazdıklarının ama arkadaşımız olduğu için yayımlıyoruz: Hastane Günlükleri II

***

1860 yılında İngiliz Filozof Huxley tarafından uydurulan agnostisizmin ortaya çıkışını isterseniz filozofun kendi cümlelerinden dinleyelim: “Metafizikçiler Kurulu’ndaki meslektaşlarımın hepsi de ‘izm’ ile biten birer doktrin icat etmiş, niçin benim de felsefî bir mezhebim olmasın?”

***

Özcan Ünlü, şiirin hayat değiştiremeyeceğini ama hayat denen halının bir ucundan tutabileceğini söylüyor ve şunları ekliyor: “Yani, hayatı dönüştürmeye, değiştirmeye yönelik çok önemli bir irade olabilir.” Siz ne dersiniz?

***

Bu hafta Serdar Kocabaş Âh” isimli yazısında, ibadetin bir anlamının da “çöl” yani değersizleşme olduğunu ve ibadetin tüm varlık hissinden soyunmak, apoletlerini sökmek ve kendini aradan çıkarmakla makbul olabileceğini yazdı. Önemli…

***

Eflatun’un mağara istiaresini okudunuz mu? Sadece sorduk!

***

Süleyman Salih tarafından yazılan “Kim Bu Kadın?” yazısı baya bir ilgi gördü. Eğer söz konusu kadını tanıyan varsa bize bildirsin.

***

Karanlık içinde aydınlık barındırır. Mağara istiaresi bunun kanıtıdır.

***

Muhammet Emin Oyar, öğrenci ve makarna ilişkisini anketler üzerinden değerlendirdiği “Yine mi Makarna?” yazısı öğrenci okurlarımız tarafından çok beğenildi. Nedir bu makarnanın öğrencilerden çektiği?

***

Eflatun, yaşadığı süre boyunca ticarete karşı çıkmış ve bireyin ruhunu kirlettiği düşüncesiyle ticaretin önüne geçmek için savaş vermiştir.

***

Bu hafta Mehmet Raşit Küçükkürtül, küçürek bir öykü ile sayfalarımızda yer aldı. Duyduğumuz bilgilere göre kendisi, küçürek öyküye yeni bir bakış tarzı ve tanımlama üzerine çalışıyormuş. Bekliyoruz.

***

Tek tek iyilikleri sevmek mi yoksa iyiliğin kendisini sevmek mi? Sizce hangisi daha üstün?

***

Sulhi Ceylan Hafakan Dipnotlarının ortaya çıkış sürecinin anlattığı yazısı “Kauçuklaşmak” içimizi acıttı. Geçmişin gölgesi ve mazinin gücü altında ezilen insanı merak ediyorsanız okuyabilirsiniz.

 

Edebifikir Haber Ajansı

 

 

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • . , 16/04/2014

    ” Nedir bu makarnanın öğrencilerden çektiği? ” mi?! Biz bi haftadır ne çekiyoruz makarnalardan bilmiyorsunuz tabi…
    Sınavlarımız bitsin o zaman görücek makarna. Ziyafet vercez ( Allah affetsin )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir