Yatış, tembellik, miskinlik ve başıbozukluk

Yatış Bursu

Edebifikir olarak kanayan bir yaraya daha parmak basıyoruz. Kamu kuruluşları, çeşitli dernek ve vakıflar ile vicdan sahibi özel kuruluşlar farklı adlarla öğrencilere burs veriyorlar. Ve her sene burs veren kuruluşların sayısı artıyor. Burada bir sorun yok. Öğrenciler burs almalı… Hatta daha çok almalı. Öğrenci başına üç burs düşmeli… Burada hemfikiriz.

Fakat bizim derdimiz başka. Çünkü biz öğrenci bursu değil yatış bursu istiyoruz. Evet, evet doğru duydunuz… Yatış bursu… Bildiğiniz yatış… Ayaklarımızı uzatıp, hülyalardan hülyalara geçiş yaptığımız, uyku felsefesinde derinleştiğimiz yatışları kastediyoruz. Çünkü üniversiteyi bitireli çok oldu.Tembellik ve çalışmamanın entelektüel ve kültürel bir faaliyet olduğunu Edebifikir’de çeşitli kereler ifade ettik. Yatış, tembellik, miskinlik ve başıbozukluk; bağrında yaşadığımız coğrafyanın en eski sporlarından birisidir. Yakup Kadri Karaosmanoğlu gibi gafiller “Miskinler Tekkesi” gibi romanlarıyla bizim dünyamızın bu kıymetli motivasyonunu kötülemişlerdir. Öteden beri bilinir ki kötü bir şey yapmak ya da günah işlemektense hiçbir şey yapmamak evlâdır. Bugün, maalesef en çok yara alan, unutulan, kaybettiğimiz kıymetlerden birisi de miskinlik, tembellik ve yatıştır. Aklı başında her tarihçi, her kültürel antropolog bilir ki Batı’daki işçi sınıfı, köleliğin ve kölelik hukukunun seküler dünyaya transforme edilmesidir. Yani kölelik başka görüntüler ve isimler ile hâlâ canlılığını koruyor. İşin acı veren yanı ise işçiler dâhil hiç kimse köle olduğunu kabullenmiyor. Bu kapitalizmin gücü olsa gerek. Konuyu dallandırıp budaklandırmaya gerek yok. Kısacası biz artık öğrenci değiliz ama öğrenci muamelesi görmek istiyor ve bu sebeple yatış bursu talep ediyoruz. Ayrıca çalışıp gizli köle de olmak istemiyoruz.

İçerimizde bir şeyleri savaştırmaktan yorulduk. Zihnimizi toplumsal meseleler dolayısıyla yorduk, umutsuzuz, kendimizi perişan eyledik, derdi dillendirmek ve bir uyanış gerçekleştirmek için bütün imkânlarımızı seferber ettik. Belki çok bir şey değildi ama imkânımızı sonuna kadar zorladık. Toplum için dertlendik. Böyle olmamalı, böyle olmamalıydı dedik. Dediğimizle kaldık. Artık uyumak istiyoruz. Bu sebeple yatış bursunuza talibiz.

Sözün özü meselemiz çok derin ve bu derinlikte biz boğulmaya başladık. Ağrıyan her yerimize bir isim verdik şimdi. Dünya coğrafyasının farklı iklimlerinde ağrıdık ve bu ağrılara alıştık. Beraber yola çıktığımız bazı arkadaşlarımızı yolda kaybettik, bazıları da gönüllü kayboldu. Yılmadık. Kendimizle başka cephelerde kavgaya tutuştuk. Kavgamız büyüdü. Bu iyi bir şey idi ama yetmezdi. Çünkü artık yatmak istiyoruz. Yatış bursu verilsin istiyoruz. Bu sefer profesyonel olarak yatmak ve uzun zaman uyanmamak istiyoruz.

Bize burs vermek isteyen saygıdeğer iş adamları, çok değerli esnaflar ve yukarıda yazdıklarımızdan ötürü aldığı bursu bize bağışlamak isteyen sevgili öğrenciler… Hepinizi çok seviyoruz. Lütfen aylık olarak vereceğiniz burs miktarını ve telefon numaranızı bize gönderin. Biz size döneriz.

Yatış bursu vermek isteyenler için mail adresimiz: editor@edebifikir.com

Ya da bize çağrı yapın biz sizi ararız…

Edebifikir İhtiyar Heyeti

İlgili yazılar

Tembellik Meslektir Derneği Aforizmaları
Erkekler Çalışmaya Mecbur ve Mahkûm mu?
İnsanlık, Geçmişi ve Geleceği Adına Tembelliğe Borçludur
İşe Geç Kalmak Erdemdir
Üşeniyorum, O Halde Boşver
Sözlük Yazarlarının Tembellik Tanımları

DİĞER YAZILAR

7 Yorum

 • Edebifikir Okuru , 30/10/2021

  Öğrencilere bile burs vermiyorlar ki istiyorlar ki ortalamamız 3ün üstünde olsun çok çalışkan olalım. Bunu istemeseler bile bir ton belge istiyorlar. Ben yaşamaya üşeniyorum git şuradan buradan şu şu belgeleri getir canımız isterse burs veririz diyorlar. Öncelikle burs vermek için akademik başarı bekleyenler biz tembeller ne yapalım aç mı kalalım ‘tembelseniz aç kalmaya ve sokaklarda kalmaya müsyahaksınız’ gibisinden bir politikanız mı var, biz öğrenci değil miyiz, hepsinden öte biz insan değil miyiz? Peki ya anamızın babamızın yaptığı işten tutun da gbt mize kadar her şeyimizi isteyenlere ne demeli? Hal bu iken sizin yatış bursu kış uykusuna yattı. Bir iban atın bir hafta sonra 3-5 kuruş yatış bursu atayım size.

 • bilmesendeolur , 22/10/2018

  bir hafta tekkeye gidip bedeninizi hırpalayın, bişeyciğiniz kalmaz.

  • . . . , 16/06/2019

   Sayın bilmesendeolur,
   Edebifikirin bu yazısı noktasından tutun boşluğuna kadar katılıyorum. Eğer fikirleri olmasaydı yalnız kalıp beyin intiharı için hergün farklı depresif yöntemler kullanacağımı ve ciddi olduğumu bilmenizi isterim. Zira 1 hafta değil 4 yıl mütemadiyen bedenimi de ruhumuza hatta en çok ruhumu hırpaladım. Evet haklısınız, bişeyciğim kalmadı. Ne kadar acı olduğunu biliyor musunuz? (Şu an dalga geçmiyorum sözlerimin hepsinde ciddiyim ve kelime oyunuda yapmıyorum.) Okudum.mühendis oldum.(dediklerine göre) bişeycik olmadı. Yeniden başlasam yeniden mühendis olur ve sonrada bişeycik olmazdım. Çalışmıyorum. Bi zavallıyım onların kelimelerinde.. haklılar herkes haklı. Ve vaktimi öldürüyorum daha fazla hata yapmamak için… kimi bir fikir olarak benimser bu yazıyı kimisi de eylem olarak destekler.. gerçek bir eylem haline getirmeniz yahut getiren birini gördüğünüzde lütfen yardım etmeye çalışmayın. Ve bilmediğiniz deneyiminizin olmadığı konularda yargılama yapmamanızı temin ederim -iyi niyetinizi sorgulamaıyorum,eyvallah-

   “Öteden beri bilinir ki kötü bir şey yapmak ya da günah işlemektense hiçbir şey yapmamak evlâdır.” Ne güzel demişsiniz Edebifikir..

   Selametle

 • Sanat bizim neyimize , 20/10/2018

  miskinlik kalmadı artık çocuklar…

  herkesin tiki var…

 • Bildim seni , 20/10/2018

  Mangır umma bu zillet mezheplilerden,
  Derdi bilmez, gönül dinlemezlerden.
  Uyuyana pulları mı nispet etmeli
  Anlayamadım ki Mevla yeter diyemedi
  N’olaki 5 parasız çulsuz çuvalsızım,
  N’olaki azıksızım, kanıksadım.
  karışmayın bari bu dünyaya alışamamışım.

 • sünbül , 19/10/2018

  zaten bu site insanı perişan eder. parça pinçik eder.

 • CEO , 19/10/2018

  Eğer bir insan üniversite okuduysa muhakkak beyaz yakalı köle olmalı. Reddedecekseniz başkalarına mâni olmayıp baştan reddedin. Sen oku oku sonra yatış iste olmaz! Sen çalışacaksın ki ben daha çok zengin olup daha çok somureyim. Senin zengin olma hayalin yoksa aradan çekil de boşa kalabalık etme. Bu dünya yan gelip yatma yeri değildir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir