“Ne Fark Eder, O Öldü”

Ne mi oldu?

Edebifikir Hatıra Saklama Ofisimümessili M. Raşit Küçükkürtül, bu hafta üç yazıyla hatırlarınıza talip olduğunu duyurdu:Yetmişlerin sonunda, seksenlerin başında doğmuş ablası olanların dikkatine: Ablanız eğer düğünden önce eşyalarını toplarken çöpe atmadıysa lütfen gidip kendisinden isteyin. Birçoğu vermek istemeyecektir. Mümkünse çalın! Hatıra saklama ofisi için bu defterleri, ajandaları bize gönderin.” Bu projemiz bir de şiir doğurdu. Raşit Ulaş, M. Raşit Küçükkürtül’ün projesinden hareketle bir şiir yazdı: “Bunları da Sakla Raşit

***

Yardımcısı bir gün odasına girdiğinde Balzac’ı ağlar vaziyette bulur ve “Neden ağlıyorsunuz Mösyö Balzac?” diye sorar. Balzac ise “O öldü” diye karşılık verir. Yardımcısı kimin öldüğünü anlamak isterken, Balzac’ın yazdığı son romandaki bir kahramanın öldüğünü anlar ve hepten şaşkın bir vaziyette Balzac’a sorar; “Ama onu siz yazdınız Mösyö Balzac!” Balzac’ın cevabı ise manidardır: “Ne fark eder, o öldü.”

***

Bu hafta Aydoğan KSulhi Ceylan konuşmalarının bir yenisini yayımladık. Gece yarısı telefonu çalan Sulhi’nin, Aydoğan’la yaptığı konuşmanın çözümü ilginç ayrıntılarla doluydu. Artık Aydoğan K’yı daha çok yazıyla Edebifikir’de görmek istiyoruz. Bu arada hiç bakışlarıyla bir kaşığı eğen birine rastladınız mı?

***

İki insan ayrılığa karar vermiş ve bir taraf şefkatle konuşuyorsa, bilin ki şefkatle konuşan taraf âşık olmayan taraftır.

***

Feyza Yapıcı derinlikli yazılarına devam ediyor. Adalet hakkında doyurucu bir yazı okumak istiyorsanız Feyza Yapıcı’nın son yazısını okumalısınız.

***

Ve kazık test! Bu hafta kitap hediyeli kazık testimizin üçüncüsünü yayımladık. Ve gelen onca cevaptan bir kişi bile tüm soruları cevaplayamadı. Çok mutluyuz. Eğer üniversitede hoca olsaydık tüm öğrencileri sınıfta bırakırdık. Hem sınıf geçince ne oluyor ki? Neyse, biz yine de uğraşlarından ötürü cevap gönderen okurlarımıza kitap göndereceğiz… Çok iyi insanız!

***

Süleyman Salih… Bu da kim demeyin. Unuttunuz tabiî! Bir ara sitemizde şiirleri yayımlanıyordu. Ama evlenmesi sebebiyle 6 aydır sesi sedası çıkmıyor. Anlaşılan bu gidişe dur demek ve bakın ben evliyim ve hâlâ şiir yazabiliyorum demek için yeni bir şiir göndermiş bize: Kayıp…

Edebifikir Haber Ajansı

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • gece , 09/09/2014

    Aslında sizlerde çok iyi insanlarsiniz yorum yapanlara da kitap gönderseniz:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir