Edebifikir Yazar Bilançosu

Yol deyince aklımıza hemen yürüyüş gelir. Çünkü yol yürünmedikten sonra neye yarar ki! Zira yolda yürüyüş aslında yolu tanımak bir bakıma… Ayrıca yolun üzerindekileri de tanımaktır. Velhasıl kendini tanımaktır. Nasıl mı? Şöyle; kişi yolda yürüdükçe kendinde gizli ve ortaya çıkmayı bekleyen güçlerle tanışır ilkin. Sonra sabrı öğrenir. Yol yürümenin aslında kendi duygularında yapılan enfüsi bir seyahat olduğunun da farkına varır. Lafın kısası son iki aydır yazarlarımızın hayatlarında büyük değişiklikler oldu. İşte anlatmaya başlıyoruz:

* Çolak sülalesi genişlemeye devam ediyor. Eski yazarımız Mustafa Çolak’ın ikinci çocuğu oldu. Duyduğumuza göre Adana taraflarında çiftlik bakıyormuş. Emekli olunca gidip kalacakmış ve emekli olana kadar da çiftlik taksitlerini ödemek için deli gibi çalışacakmış. Çok makul geldi bize!!!

* Yazarımız Mehmet Raşit Küçükkürtül de sonunda evlendi. Sitemizin gözde bekârlarından olan Mehmet Raşit, evlenmesi sebebiyle Bîkariyye tarikatından azledildi ve Edebifikir İhtiyar Heyeti Türkiye genelinde 3 gün özel yas ilan etti. Fakat evlenmesi akabinde sitemize gönderdiği onlarca yazı sebebiyle Bİkariyye’ye şerhli olarak geri alındı. Mehmet Raşit demek umut ve mücadele demektir.

*Yazarımız Elif Bayır da evlenen yazarlar furyasına katıldı. 9 Mart’tan beri bir tek yazı yaz(a)madı. Kendisi hakkında endişeleniyoruz.

*Nişanlılık rekoru kıracak diye beklediğimiz Bilal Can sonunda evlendi. Evliliğinin ilk üç ayında yayımlanmak üzere şimdiden 53 yazı hazırlamış. Hem evlenir hem yazarım abi diyor… Düğününe gitmeyeceğimizi bildiği için İBAN numarasını tüm yazarlarımıza gönderip bir de mesaj atmış: “Şu çeyrek parasını alalım” Tabiî ki bir kuruş dahi yatırmadık. Yerine kendisine yıllar önce yazdığımız “Biz Altın Doğurmuyoruz ki!” yazısını hediye ettik. Güzel oldu sanki!

*Celal Kuru, Bahadır Dadak, Serdar Kocabaş, Muhammet Emin Oyar ve Sulhi Ceylan direnmeye devam ediyor ama Emin’den her an bir atak gelebilir. Duruşu tekin değil. Okul, iş ve eş sarmalına kendisinin gönülden inandığını biliyoruz. Ayrıca evlenen yazarlarımızın bir daha ellerine Pessoa, Nietzsche, Schopenhauer ve Pavese’nin kitaplarını almamalarını diliyoruz. Çünkü bu kitaplar ihaneti kaldıramaz

*Davut Bayraklı ve Mehmet Erikli’den haber alamıyoruz. Ev ve iş sarmalında kendilerinin kaybolduğundan şüpheleniyoruz.

*Feyza Yapıcı akademik kitapların içine gömüldü. Sürekli okuyor ve düşünüyor. Aklı gere gere varacağı noktayı çok merak ediyor ve heyacanla vardığı noktayı yazacağı kitabı bekliyoruz.

*Yazarlarımızın yeni kitapları çıktı. Zaten biliyorsunuz. Okudunuz değil mi?

*Abdullah Karaca yeni bir işe başladı. İşe başladıktan sonra konuşmalarında plaza ağzı kullanması sebebiyle editörümüz tarafından kendisinden bir süre uzak durulması gerektiğine dair kanun hükmünde kararname yayımlandı.

*Eski yazarlarımızdan Ömer Ertürk’ün İstanbul’a atanacağı haberi başta Edebifikir ailesi olmak üzere tüm İstanbul münevverlerinde korku oluşturdu. Çok şükür atanma haberinin şehir efsanesi olduğu ortaya çıktı. Ömer Ertürk’ü Van’a götüren o otobüs firmasını hâlâ seviyoruz.

*Serdar Kocabaş’ın farklı sitelerde kitap tanıtım yazıları yazdığını ve bu sebeple sitemizi ihmal ettiğinin farkındayız. Gereken yapılacaktır ve bu bir tehdittir.

* İbrahim Halil Aslan, Samet Çıldan, Aldülkerim Kolat‘tan haber alamıyoruz.

* Ve Bahadır Dadak… Sahi Bahadır Dadak ne yapıyor?

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • Zeynep K. , 13/10/2016

  Sahi Bahad?r abi nerde?

 • Y.k , 07/10/2016

  Şahane…Yine guzel bağlamiş RTE :)

  Sizlerin bu guzel yoldaşlığinızın ve bu kiymetli sitenin devamını diliyorum Yaradan’dan.

 • Fikri edepli , 07/10/2016

  Halay ekibi olarak üye kaydına başladık.Duyarlı ve baskılara dirençli tüm okurları bekliyoruz.Hodri meydan !

 • Zehra , 06/10/2016

  Rahmetlik çok yazar var edebifikir de. Kimler geldi kimler geçti.

 • Selma , 05/10/2016

  Birde Uğur Cumaoglu vardı.Rahmetle anıyoruz.

 • koala , 30/09/2016

  bahadır dadak,muntazaman raşit’i özlüyordur belki.

 • Eşhedü , 30/09/2016

  Bu yazıyı okuyunca bundan yaklaşık 1 buçuk yıl önce Süleymaniye’deki dernekte edebifikir yazarlarının yaptığı bir münazarayı hatırladım. Masanın bir tarafında evli yazarlar (Davut Bayraklı ve Aydoğan K.) diğer tarafında ise bekar yazarlar (Sulhi Ceylan ve Mehmet Raşit Küçükkürtül) vardı. Moderatörlüğü ise Mehmet Erikli yapıyordu. O zamanlar henüz bekar olan Raşit abi evliliğin yazma işini sekteye uğratacağını ve yazarlığın önünde bir engel teşkil edeceğini adeta haykırıyordu. Tabii Sulhi Ceylan da buna tam destek veriyordu. Program sonunda ise bekar üniversite öğrencilerinden aradıkları desteği bulamayan bekar ekibi evli gruba yemek ısmarlamak durumunda kalmıştı. Raşit abi de evliler güruhuna dahil olmuş. Ne diyelim artık darısı Sulhi abiye :)

 • receb tayyib erdoğan , 29/09/2016

  O masaya oturanlar, o anlaşmanın hakkını vermediler. Veremedikleri için şimdi onun sıkıntısını biz yaşıyoruz. Şayet aynen bu sitede evlenen yazarlar gibi editör heyeti de tümüyle başarılı olsaydı, Sevr’i dahi aratacak bir dayatmayla karşımıza çıkacaklardı.
  İşte şu an siteyi görüyorsunuz değil mi? Bağırsan sesinin duyulacağı yazıları biz Lozan’da -ya da ne fark eder- başka sitelerin,dergilerin sayfalarına verdik. Zafer bu mu? Soruyorum ya!
  Şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın;edebifikir okuru türlü senaryolara,evlilik programlarına,düğün günü heyecandan masada unutulup gidilen evlilik cüzdanına rağmen dimdik ayaktadır.ne kadarınız varsa gelin.
  evlendiremeyeceksiniz!!!
  bizi birleştiremeyeceksiniz!!!

 • Zeynep K. , 29/09/2016

  Okur bilançosu da yayımlayacak mısınız? Efsane olur yahu. Zaten şurda tanıdığınız kaç okur var ki.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir