Mustafa Çolak Evlendi de Ne Oldu?

Evet, evet Mustafa Çolak da evlendi. Nasıl oldu biz de anlamadık ama gerçek bu. Mustafa evlendi. Ne oldu ise işte söz konusu nikâhtan sonra oldu. Mustafa Çolak sanki bizim Mustafa Çolak değildi artık. İlk başta inanmak istemedik, hayır olmaz dedik kendi kendimize ama bizim bu yadsımamız Çolak gerçeğini değiştirmedi. Bizde bu durumu sorgulamaya aldık.

“Mustafa Çolak evlendi de ne oldu?”

***

Muharrem Cezbe:

epey vakit olduydu mustafa çolak evladım’nan, cağaloğlu’nda bir sahafiyyede tesadüf etdiydik. bir kitaba, çok içli bakayordu. fekat nedense eli varmayordu kitabı almaya. sonra çantacığından, bir  “broschüre”cük çıkarıp bakdı idi. azıcık dikkatnen “broschüre”ün tencere tava satan bir dükkana aid olduğunu fehmettim. yazık dedim, mustafa evladım da parmağına kelepçeyi takmış. beni fark etmesine müsaade etmeden, onu oracıkta acı ve elem içerüsünde bırakdım, savuşdum.

sulhi ceylan evladım’nan bir ilim meclisinde mülaki oldu idik. kara haberi verdi. üstadım, deyor, bunların acısı essah değil imiş. hakkın var evladım dedim oracıkta sulhi efendi’ye. lâkin bu çocukların hakikatsiz adamlar olduğu hakikatı da ortaya çıkmış, bunda da bir hayır vardır. sonracığıma dedim ki “bunlar evlendi de n’oldu üstadım deyeceksün sulhi’ciğim? bak evladım, bunlar eşekten düştüler elini belini doğrultamayorlar. vâkıa budur. eşekten düşüp de paçayı toplayabilen birkaç ademoğlu vardır, bulup da soralar.”

Davut Bayraklı:

Mustafa Çolak evlendi, Milli Takım Avrupa kupasında önüne gelene yenilmeye başladı, Suriye uçaklarımızı düşürdü, sınır tecavüzleri arttı, dolar-euro ve altın yükselişe geçti. Amerika’da Obama, başkanlık yarışında rakibinin gerisine düştü. Alex Fenerbahçeyi terk etti. Kısaca kıyamet değilse bile bir şeyler koptuğu kesin. Ben bile değiştim, o derece yani! Sulhi Ceylan değişmedi bir tek, o hâlâ durumunu güncellememek konusundaki inadını sürdürüyor.

Bilal Can:

Hayata dair pembe gözlüklerle bakıyor olabilir. En azından artık bunalımlarını bizi kusturacak şekilde yansıtmaz da biz de rahat bir nefes alırız.  Aferim ona.

Sulhi Ceylan:

Mustafa Çolak evlendi ve kehanet gerçek oldu. Öncelikle yazı yazamaz, eylemlere katılamaz oldu. Akşamları evinin yolunu tutar oldu. İsyanı bitti. Öfkesi duruldu. Arkadaşlarını unuttu. Kapitalist oldu. Derdi ve tasası kalmadı. Araba alma niyetine girdi. 5 yıl sonra yazlık alırım hayalleri kurar oldu. Kadıköy sessiz kaldı. Maltepe sahilleri öksürdü. Tek derdi evi oldu. Edebiyat dergileri yerine Posta gazetesi okur oldu. Velhasıl Mustafa Çolak evlendi ve kıyameti koptu.

Aydoğan K:

Mustafa Çolak beni ilgilendirmiyor.

Mehmet Akif Biçer:

Örgütlü mücadelemizde bir fedaiyi kaybettik. Kapitalistlere karşı tekrar yenilgi aldık.
Mustafa Cemalettin Tekin:

Ne yani ben de evlendim. Bir şey olmadı. Sadece yularım biraz sıkıldı o kadar.

Ömer Ertürk:

Her telefon açışımda bana; “hacı abi” diye hitab eden Mustafa çolak, eşinin yanında bir ciddiyete bürünerek telefonu; “Efendim Ömer” diyerek açmaya başladı. “Ah, Güzel Ahmet Abim” isimli yazısına ters düşerek, Ahmet Abi’yi o alt geçitte yalnız bıraktı. Cebinde kalan son parayla çay içip mutlu olabilecekken, cebinde çok parası olma mecburiyetine kendini mahkûm etti. Üsküdar’da ay ışığı altında sabahlayacak kadar özgürken, evin lambası altında kendini karanlığa hapsetti. Her şey bir yana, beyaz eşya taksiti ödeyerek mutlu olabileceği yanılgısına düştü.

Ajdar:

Mustafa’yla Kadıköy’de tanışmıştım. Biraz konuşunca zeki bir insan olduğunu hemen anlamıştım. Evlenmesi ise bunu tamamen kanıtladı. Kendisine çocuklarını bir ömür “Şahdamar” isimli şarkımla uyutması temennisinde bulunuyorum.

Behzat Ç:

Artık bizim diziyi de izlemiyor hayırsız.

(Fotoğraf: Mustafa Çolak’ın bekâr hali)

DİĞER YAZILAR

22 Yorum

 • haşmet gülkokan , 10/04/2016

  mustafa çolak evleneli dört yıl olmuş, vay be! dünya tuhaf bir yer.

 • abdurrocky , 24/09/2014

  Mustafa evlendi kamil oldu irfan abi ile tanisti.insan i kamil olmaya lazim olan izdivac imis…

 • reha sümbül , 16/04/2014

  muharrem cezbe, ben değilim.

 • davlumbaz , 16/04/2014

  muharrem cezbe, aydoğan k’dır.
  kesin bilgi. yayalım.

  • herhangibiri , 17/04/2014

   aydoğan k. nın muharrem Cezbe olamayacağını edebifikirin sizin yorumunuzu yayınlamaya izin vermesi kanıtlıyor.

 • dibace , 16/04/2014

  Yok bence zannetmiyorum herhangibiricigim..cunku semerkanttaki r. Sumbul yazilarini inceledim. Yorumcu arkadas hakli, m. Cezbe o olabilir cunku uslup ayni.muhterem kaarilerim deyisi bile. Kendisini bize tanitsa, ondan ogrenecegimz cok sey var bence…

  • herhangibiri , 17/04/2014

   reha sümbül her ne kadar muharrem cezbe ile bazı özellikleri paylaşsa da farklılıkları da yok değil.. özellikle mart 2001 de yazılan yazıda (Alışverişe Giderken Canınızdan Olmayın) ”Geçen gün, hanımı ve bir-iki çocuğu alarak hipper market midir, nedir öyle bir yere gittik.” ifadesini kullanıyor .buradan eğer doğru yazmışsa tabi evli olduğu anlaşılıyor muharrem cezbe ise evliliğe karşı .bir de reha sümbül muharrem cezbeyse muharrem cezbenin 40 üstü yaşlarda olması lazım .

 • herhangibiri , 16/04/2014

  bu yazıda muharrem cezbenin sulhi ceylanla diyalog kurması sulhi ceylan seçeneğini azaltıyor gibi ama ya sulhi ceylan muharrem cezbeyse ve bizim kendisinin olmadığını düşünmemizi istiyor , bunun içinde işin içine kendisin katıyorsa? ya kim bu muharrem cezbe soruyorum size

 • dibace , 16/04/2014

  Bana kalirsa m. Cezbe evlifikiri degil edebifikiri savunan biri oldugu icin rasit k. Olabilir. Ya da S. C mi? Bizce artik bu konu serahate kavusturulmali. Muharrem cezbenin mostardaki yazilari da guzel. Bir de peride mu feri de mi nigar hanim var onu da ayni kisi kaleme aliyor olmali. Bence rasit k. olmali. Zira son sayida yazisi da yoktu mostarda. Zaten su sitede az kimlik vardir ben soyleyeyim arkadslar..

  • memet ali birand , 16/04/2014

   bence muharrem cezbe, raşit ulaş çetinkaya’dır. kendisinin edebiyat talebesi olmasından ötürü eski türkçeye aşina olmasından ötürü, bu işin üstesinden gelebilir.

 • kapıcı , 16/04/2014

  zannımca gerçekten edebiyata gönül vermiş yazarları evlilik dahi bitiremez. eğer bitiriyorsa burada suçlu evlilikte aranmamalıdır. suçu herkes kendi şahsında aramalıdır. korkmayın evlenin.

 • dibace , 15/04/2014

  Ustad muharrem cezbe mukerrem mete olamaz. Kesinlikle olamaz.olmamali. peki kim o zaman? Heyecanla bekliyoruz cevabini. Kendini anlatan bir yazi yazabilir bence bu uslupla. Belki de beylerbeyinde ya da salacakta ya da kuzguncukta dogmustur ortancalarin actigi bir vakitte. Kim bilir?

  • herhangibiri , 16/04/2014

   bence ya sulhi ceylan ya da mehmet raşit küçükkürtül . acaba kim ?

  • salih , 16/04/2014

   bence muharrem cezbe, bir zamanlar semerkand dergisinde “reha sümbül” imzasıyla yazan kişiyle aynıdır. bu yazıları yazmak kolay değil, herkes yazamaz. büyük ihtimalle “reha sümbül”dür.

 • yunus , 12/04/2014

  Bu muharrem cezbe diye biri gercekten var mi yoksa mahlas isim mi,ayni oyle duruyor cunku. Hayir varsa cok harika ve akici yaziyor ve cok komik:) her seferinde transkrip edilmis son donem osmanli metni okuyorum gibi oluyorum. Evladimnan diyor ya cok hos:) hep yaziyor hepsi de bu turkceyle,ozellikle inceledim hepsini gece gece. Bir acikliga kavusturun lutfen meseleyi ey edebifikir…

  • ayşe , 15/04/2014

   üstad muharrem cezbe, mükerrem mete olabilir mi?

 • mehmet necip , 04/10/2013

  davut bayraklı ta o günlerden sulhi ceylan’ı yarı yolda bırakacağını işmar etmiş de bizler gözden kaçırmışız. sulhi ceylan’ı uyanık olmaya davet ediyorum!

 • teknisyen1515 , 04/10/2013

  evlilik kaçınılmaz son kader emir

 • dücane c. , 03/07/2013

  sabahattin ali’yi öldürdünüz, necip fazıl’ı hapsettiniz, sulhi ceylan’ı yedirmeyiz.

 • ciguli ve binnaz , 22/01/2013

  mustafa çolak, bence ömer ertürk

 • 50. kattan düşerken uyuyakalan insan , 17/01/2013

  em cholaks evlenmiş ve bıyık bırakmıştır. olacağı buydu.

 • hilal zan , 16/01/2013

  m.çolak evlendiği gün ölmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir