Hitler ve Yahudiler

Özel mail grubumuzda Edebifikir yazarları olarak aramızda “Hitler ve zulüm” konusunu tartıştık. İşte yazarlarımızın düşünceleri…

***

Mustafa Çolak

“1942 Yazı” filmini izledim dün gece Beyaz TV’de. Ben filmleri TV’den izlerim genelde. Çünkü DVD, CD, internet gibi mecralardan faydalanma imkânım ve zamanım olmuyor. Televizyonda kanalları kurcalarken güzel bir film denk geldi geldi, gelmezse hakkını kaybeder. Neyse kitlendim kaldım filmi izlerken. Nefes bile almadım bu zulmün karşısında. Eskiden Hitler’e gizli bir sempatim vardı. Alttan alttan; “İyi yapmış adam Yahudileri katletmiş” derdim. Bu bakışım tamamen değişti ve artık Hitler denince “Zalimler için yaşasın Cehennem!” sözü aklıma geliyor, gelecek. Daha önceden bu adamın psikopat olduğunu bilmiyor muydum? Biliyordum ancak insan derinlemesine düşünmeyince veya konuyla ilgili bir kitap okuyup bir film izlemediyse idrak edemiyor demek ki. Böyle bir manyaklık, psikopatlık, hayvandan aşağılık olamaz. Olmamalı. Ama olmuş. Maalesef ki film işte deyip geçtiğimiz filmlerden değildi ve yaşanmış olayları anlatıyordu. Çoluk çocuk kadın demeden binlerce insan sürgün ediliyor, kaçtıkları ülkelerden geri alınıyor ve diri diri ateşe atılıyordu. Yer yer gözlerim doldu, içim titredi. Filmden sonra balkona çıkıp yıldızlara baktım ve kelime-i şahadet getirdim. Tekrar tekrar getirdim. Müslüman olduğum için şükürler üstüne şükürler ettim.

Davut Bayraklı

Sayın Çolak, size olan tüm sempatimi, Hitler’i karalayarak yok ettiniz. Aydoğan K’nın size yüklenirken hep haksızlık yaptığını, acımasız olduğunu düşünüyordum. Ama gördüm ki Aydoğan sana az bile yapıyormuş. Sen Hitler gibi 20. yüzyılın büyük bir zekâsına nasıl olur da bunları dersin? İşin sihir tarafı şiddet, sen onun  arkasında yatan ve gelecek nesilleri kurtaracak olan büyük ideayı göremiyor musun?

Yazık, yazık ve yazık! Hakikaten evlenmek seni dönüşü olmayan bir yola sokmuş. Sen evlenmeden önce böyle değildin. Hitlere içten içe sempati duyardın. Aydoğan’ın çeyreğinin üstüne yattığın yetmiyormuş gibi, Hitler’in zekâsına hakaret etmen bizi çok üzdü. Bu akşam yemek yemek yerine, siyahlara bürünüp yas tutacağız.

Adolf Hitler ve ya diğer zalimler… Lenin, Stalin, Franco, Mussolini, Pol Pot ve isimleri saymakla bitmeyecek diğer zalimler… Hepsi karanlık batı dünyasının modern çağa armağan ettiği diktatörler. O zaman şu gerçeği görmemiz gerekiyor, bu adamlar Batı değerlerinin ne kadar süfli olduğunun bir göstergesidir. Batı medeniyeti kendi ürettiği hastalıklı insanlarla dünyayı cehenneme çevirirken bu işin kara propagandasını da yapmaktan çekinmemiştir. İşin bu kısmında her hangi birisini seçme gibi bir lükse sahip değiliz. Mesele Hitler’e gelince iş biraz daha değişiyor. Zira Hitler’i destekleyen ve ona silah satan adamlardan birisi baba Bush’un babası Priston Bush’tur. Yahudi sermayesinin anlı şanlı adamı yani. Arkasına Yahudi sermayesini alan Bush, Turani kavimlerden olan Yahudileri, Çingen ve Eşkenazi olmayan Yahudileri öldürerek bir nevi Yahudilik içerisinde temizlik yapmıştır. Bizim Hitler’i zaman zaman ironik bir biçimde övmemizin sebebi İsrail’in Yahudilere uygulanan zulümden daha fazlasını bugün Filistinlilere yapması nedeniyle gösterdiğimiz tepkidir. Yani işin özünde meseleye olumsuz tarafından yaklaşıp hadisenin içindeki akıl almaz saçmalığa işaret etmek vardır. Yoksa böyle bir zalimi övecek değiliz. Burada olan şey ironidir. Yahudilerin dilinden anlayan tek adam Adolf Hitler’dir demekten maksadım da budur. Onların anladığı dil bu çünkü.

Aydoğan K

Mustafa, her baba gibi, evlat sahibi olduktan sonra hassaslaşan, narinleşen birisi. Bu da doğal bir süreç.

Hitler, Avrupa kıtası içinde, direkt ve/veya endirekt insan ölümlerinden sorumlu liderler sıralamasında ancak sonlarda gelir.

Kendisinin felsefi bir paradigması vardır. İnsan öldürmek gibi sadistçe bir yönü yoktur. Yahudi öldürür. Bunu da ülkesini sömüren Yahudilere karşı bir bağımsızlık savaşı olarak görür. Ülke o kadar çekmiştir ki, Yahudilerin kökünü tamamen kazımak gerektiğine inanmıştır. Vatansever biri olarak yaptığı doğrudur. Petrol, doğalgaz, demokrasi için öldürmemiştir. Bir gün biz Müslümanlar da sinema çekecek zekâya ve bunu gösterime sokacak imkâna kavuşursak Afganistan’dan Irak’a, Filistin’den Bosna’ya nasıl katliamlar yapıldığını ve hangi amaçla yapıldığını anlatınca, 1942 Yazı’nın Yahudilerine üzülmeye ömrümüz yetmeyecektir.

Filmin yönetmeni ve senaristi olan Rose BOSCH, soy isminden de anlaşılacağı üzere bir Yahudi olduğu için olayı en dramatize şekilde vererek hizmetini yerine getirmiştir.

Not: Bazı ciddi kaynaklar, derin Yahudi lobisinin mağduriyete ve Filistin’de devlet kurmak için nedene ihtiyaç duydukları için Hitler’i el altından desteklediğini, teşvik ettiğini de söyler. Bkz. Rotschild. Yani en azından Yahudileri Yahudilerin öldürttüğünü söyleyebiliriz. Schindler’in Listesi’ni de izlersen daha da çok ağlarsın Mustafa. Allah seni ıslah etsin Mustafa.

Mehmet Raşit Küçükkürtül

Hitler’in büyük bir zulüm mekanizması işlettiği muhakkak. Başkasının trajedisi üzerinden şükre varmanın ise sahici olduğu kanaatindeyim. Sayılarla, nicel büyüklerle efsunlanan bu çağın insanı için üretilmiş bir tarih mühendisliği var mı ortada? Kuvvetle muhtemel. Ancak bu ne Hitler’in zekâsını ve ideasını ne de son tahlilde büyük bir zulüm mekanizması işletildiği gerçeğini gölgelemeli.

Birinci Dünya Savaşı’na Türk halkı seferberlik demişti, biz seferber olmuştuk çünkü. İkinci Dünya Savaşı’na ise Türk halkı “Alman harbi” dedi, çünkü hikâyede biz yoktuk sadece Almanlar vardı. Almanlar kaybedince bu kez sadece biz değil, bütün dünya kaybetti aslında. Amerikan esir kamplarında ölen/öldürülen milyonlarca Alman askeri yahut da Amerika kıtasına köleleştirilmek üzere götürülürken ölen/öldürülen 9 milyon siyahinin hikâyesi ise ikinci dünya harbi galipleri tarafından sözü edilmeyen bir şey olarak kaldı.

Almanlara da Yahudilere de tokadı gösterecek gücü mahir ve haklı Türklerin ellerine versin Cenâb-ı Rabbülâlemin.

Sulhi Ceylan

Hitler ve zulüm konusu Yahudiler tarafından kasıtlı olarak öne çıkarılan ve sürekli sıcak tutulan bir konudur. Hâlbuki kafamızı kaldırıp Filistin’de olanları görebilsek Yahudilerin yıllardır Hitler’e taş çıkarttığını fark edebiliriz. Yahudi lobisinin oyununa gelmeyin bence. Eğer birilerinin elinde sermaye ve medya gücü varsa en az iki kere düşünmeliyiz.

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

  • tankut tiran , 19/07/2014

    Nihayetinde Hitler bir zalimdir. M.Çolak’ın demek istediği de budur. Yiyecem lobinizi. Hitler’e zalim deyince lobinin oyununa mı gelmiş oluyoruz? Filistin’e yapılanları haklı mı görüyoruz? Layyynn… Bırakın bu işleri. Zalime açıkça ve mertçe zalim deyin, utanmayın. İroni yapılacak yer var, yapılmayacak yer var. Dillerinizi eğip bükmeyin. Hitler zalimdir. İsrail hükümeti de zalimdir. Bitti.

  • Damla Pamir Hocaefendi , 19/07/2014

    Mçolak’a tepkiler çığ gibi büyüyor.

  • bir okur , 18/07/2014

    Hmm guzel, edebifikir suya sabuna bulasmaya baslamis. Suya sabuna bulasmiyor muydu ki diyeceksiniz. Ben de o kadar degil canim, diyecegim. Neyse artik kinamiyoruz israili, yahudileri, hitleri. Kinamaktan yorulduk, protestolardan yorulduk. yorulduk dunyayi tanimaktan. Ordulari harekete gecirmeyenleri kiniyoruz. Ucuncu dunya savasi cikacaksa cikar. Gazze, fatih kadar bir semtimiz en nihayetinde. Bu kadar mi yabancilastirildik, bu kadar mi imkansizlastirildik 21. yyda? Bu kadar mi caresizlestirildik? Kabul etmiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir