Çekici ile Söyleşi

Edebifikir bir ilke daha imza attı ve “çekici” ile söyleşi yaptı.
Yolda kalmışların kurtarıcısı ve araçlarını yanlış yere park edenlerin korkulu rüyası çekici Abdullah Songül ile mesleğini ve çekiciliğin hakikatini konuştuk.
***

Öncelikle sizi tanıyalım…

Ben Abdullah Songül. 21 yaşındayım ve lise mezunuyum. Kendimize ait bir çekici/vinç firmamız bulunmakta. 5 senedir pasif, 2 senedir de aktif bir şekilde bu firmada araç çekme işleriyle uğraşmaktayım.

Bu mesleğe nasıl başladınız?

İlk başta dedem 1974’te bu işe başlamış. Babama dedemden kalmış ve şimdi de ben babamdan öğreniyorum. Kurulu düzen olunca okulu bıraktım ve bu iş üzerinden hayatımı sürdürmeye devam etme kararı aldım. Daha önce söylediğim gibi, 5 sene pasif bir şekilde babamdan öğrenerek bu işin içindeydim. Son 2 yıldır da işin direkt içindeyim.

Araç çekimi esnasında yaşadığınız ilginç bir olay var mı?

Var tabiî ki. Bir seferinde araç çekme için verilen adrese gittim. Çekicideki kancayı çekilecek olan aracın yanlış yerine bağlamıştım. Daha sonra aracı yukarı doğru kaldırmaya başladım ve bir an tekerleklerin patlama sesini duydum. Yanlış yere kanca atmanın karşılığı biraz ağır oldu. Buna benzer bir olay daha var. Yurt dışından gelen Alamancı ailenin bir aracı vardı. Daha önce çektiğim araçlardan farklıydı. Yine yanlış yere kanca bağladım ve kaportayı söktüm. Tabiî farkında değildim, aracı arkamdan sürüklemeye başladım. Tâ ki arkamdan bağırma seslerini duydum, sonra durdum. Yoksa otoparka kadar sürükleye sürükleye gidecektim.

Araçları çekerken üzülüyor musunuz?

Neyine üzüleceğim ki? Ben işimi yapıyorum. Hatta zevk alıyorum bazı araçları çekerken. Tanıdık olmadığı sürece sıkıntı yok yani.

Hiç aracı çekildiği için ağlayan biri oldu mu?

Araçlarını çektiğimiz değerli müşterilerimizin hemen hemen çoğu ağlıyor arkamızdan. Hatta hakaretlerle başlayıp kavga ile biten ilişkilerimiz bile oldu müşterilerimizle. Ama seviyoruz yine de onları. Onlar yanlış yere park etmeseler aç kalacağız.

Zenginlerin arabalarını çekmediğiniz söyleniyor, doğru mu?

İstediği kadar zengin olursa olsun, gözünün yaşına bakmadan araçları çekiyoruz. Bizim işimiz bu, araç sahibinin maddi durumuna bakmadan görevi yerine getirmek…

Çekicinizin arkasına “Gülümse çekiyorum” yazmak ister miydiniz?

Beş aracımız var. Beşinde de farklı farklı yazılar var. “Gülümse çekiyorum”, “Çok çekiciyim”, “Şoförü kadar çekici”, “İtinayla çekilir” diğerini hatırlayamadım.

Yolda kalıp çekici çağırdığınız oldu mu?

Birkaç kere yolda kalmışlığımız oldu. Arkadaşlar sağ olsun, çağırdık geldiler. Aracın çekilmesi farklı bir duyguydu, bir çekicinin çekilmesi daha da farklı bir duygu.

Diyelim ki 10 aracı çekmeniz gerekiyor. İlk önce hangisini tercih edersiniz? Kriterleriniz nedir?

Herhangi bir kriterimiz yok. İlk arayan kazanır.

Normal hayatta da çekici misiniz?

Çekiciyiz evelallah… (Gülüşüyoruz)

Kamu kurumlarının arabalarını çekmek serbest mi? Yoksa sadece vatandaşların arabalarını mı çekiyorsunuz?

Çok acil bir durum olmadığı sürece kamu araçlarını çekmiyoruz. Çünkü orada bir görevde olabilirler. Bunu biz bilemeyiz. Ama eğer çok yanlış bir yere park edilmişse ve aciliyeti varsa çekmek zorundayız.

Çektiğiniz arabayı almaya gelmediği için yıllardır yediemin otoparkında bekleyen araç var mı?

Otopark bu tür arabalarla dolu. Adamın borcu, aracın değerinden yüksek oluyor bazen. Haliyle araç orada kalıyor ve kimse almaya gelmiyor.

Mesleğinizin çekici olduğunu düşünüyor musunuz?

Adı üstünde zaten. Biz de böyle düşünüyoruz. Millet, meraklı gözlerle bizi de takip ediyor. Sadece kepçe izlenmiyor yani. Bizim meslek de çekici geliyor ki insanlar sürekli takip ediyor ve görev üzerindeyken bizi izliyor.

Gece başınızı yastığınıza koyduğunuzda hiç vicdan azabı çekiyor musunuz? Yoksa ben görevimi yaptım deyip hemencecik uyuyor musunuz?

Bunun için vicdan azabı çekemem. Bunlara iş icabı gözüyle baktığımdan dolayı kafamı yastığa koyar koymaz uyurum.

Arkadaşlarınız size çekici şakası yapıyor mu?

Yapılıyor. “Kurtarıcı Apo”, “Çekici Apo”, “Çekmeyi seversin, al şu tespihi” gibi bazı şakalara maruz kalıyorum.

Çekici olmasaydınız ne olmak isterdiniz?

Bizim işimiz yıllardır sanayide geçiyor. Büyük ihtimalle yine sanayide oto kaplama işleriyle uğraşırdım.

Isaac Newton, gök cisimlerinin hareketleriyle ilgili yaptığı çalışmalar sonucu kütlelerin birbirine uyguladığı çekim kuvvetini keşfetmiş. Sizce iyi mi yapmış? Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

İyi yapmış olabilir de olmayabilir de. Bu konu hakkında pek bilgi sahibi değilim. Ama bizim meslek üzerinden cevap verecek olursam eğer, bizde kütleler, birbirine çekim kuvveti uygulamıyor. Sadece ben çekim kuvveti uygularım.

Söyleyişi gerçekleştiren: Süleyman Gürsel

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • Muhammed Furkan , 19/04/2019

  Ders saatini beklerken yazıyı okudum. Hoca gelip ne sırıtıyorsun derse hemen yazının linkini kendisine göndereceğim.

 • A.B. , 17/04/2019

  Modern fizik kurallarına atıf yapılarak düşüncenin ifade edilmesi bana çekici gelmedi. Dediğiniz gibi sayın E.D. beni çekmedi. Zaten maddeye bağlı çekim dünyevi geliyor bana. Materyalist… Maddenin maddeyi çekmesi.

 • A.B. , 17/04/2019

  Bu çekicinin muhabbeti beni pek çekmedi.

  • E.D. , 17/04/2019

   Son sorunun cevabında da belirttiği gibi aranızda çekim olabilmesi için onun sizi çekmesi gerekir.Yani size çekim kuvveti uygulamamış olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir