California Bileti Ne Kadar?

 

New York şehrinde bulunan Manhattan Adası’nın sokaklarında metre kareye on binlerce hayat hikâyesi düşüyor. Bu sokaklarda, evsizlerin evi olup da “evsiz” olanların hikâyeleri var. İpleri ellerine almış, dünyayı sonsuza kadar istedikleri gibi yöneteceklerini sanan kafası kipalı (Yahudilerin taktıkları dini başlık), favorisi püsküllüler fink atıyor bu sokaklarda. Meksika-Amerika sınırında, sınır polisine yakalanmadan kendisini özgürlüğün kucağına attığını sanan insanlardan tutunda, küçük bir balıkçı teknesi içinde Atlantik Okyanusunun dibini boylamaktan son anda kurtulan kaçak Latinlerin mesken tuttuğu bu sokaklar hırs, şehvet ve gaflet denizinin dibinde boğulmakta.

Kaldırıma oturmuş sol tarafındaki pembe valizinin üzerine koyduğu kartona “Hamileyim ve yolda kaldım. Kötü bir ilişkiden çıktım. Yemek ve otobüs biletine ihtiyacım var” yazısını yazmış (fotoğrafa bakın), insanlardan yardım bekleyen Mary, bu sokaklarda yaşadığı kendi hikâyesinde başrol oyuncusu.

***

Neden buradasınız?

İki hafta önce eşimi terk ettim.

Bu durumda kocanızı terk edip sokaklara kaçtığınıza göre önemli bir sebebiniz var sanırım.

Bir keresinde beni öldürmeye çalışmıştı ama sabredip onunla kalmıştım. Bu olay ikinci kez gerçekleşince o evde daha fazla duramazdım. Bunun dışında paramı alıp yatırım yapmış ama bütün paramı batırmıştı. Açıkçası şuan hiçte kolay şeyler yaşamıyorum ama bunları yaşamak, o eve, o adama gitmekten iyidir. Kocamın bana nasıl davranacağını bilememek, o evde diken üstünde yaşamak çok kötü bir şey.

Geceleri de sokaklarda mısınız?

Geceleri otelde kalıyorum. Şu an otel ücretini ödeyebilmek için paraya ihtiyacım var. Onun için buradayım.

Devlet sizin gibi bu durumda kalanlara yardımcı olmuyor mu?

Yasal olarak şu an evli gözüktüğüm için devletin herhangi bir kurumundan yardım alamıyorum.

Çocuğunuz doğduktan sonra ne yapacaksınız, yeni doğmuş bir çocukla sokaklarda…

Şu an New York’ta kalmak istemiyorum. California’ya gideceğim. Buradan gidebilmek için sadece bilete ihtiyacım var. Bilet parasını biriktirince bu yerden çekip gideceğim. California’da arkadaşlarım iş ve kalacak yer bulmam için bana yardımcı olacaklar.

Yanına gideceğiniz bir kardeşiniz ya da anne babanız yok mu?

Hayır, ailemin tek çocuğuyum ve anne ve babamı 11 Eylül saldırısında kaybettim.

Demek ailenizi 11 Eylül saldırılarında kaybettiniz. Kim sorumlu sizce anne ve babanızın ölümünden?

Kimin sorumlu olduğunu düşünüyorsunuz? Hasta kafalı bazı insanlar bu saldırıyı planladı ve gerçekleştirdi. Birçok insanın da ölümüne sebep oldular.

Eğer elinde şans olsa ailenin de ölümüne sebep olan bu saldırıyı gerçekleştiren kişilere yaptıklarının bedelini ödetmek istemiydin?

Evet, bunu isterdim. Bu sadece benim ailemin öldürülmesiyle alâkalı değil. Herhangi bir çocuğu ya da bir insani öldüren bir kâtile de bedeli ödetilmeli. Bu tarz insanların yaşamayı hak ettiğini düşünmüyorum.

***

“Seninle konuşurken para kazanamıyorum daha fazla konuşursak akşama kalacak yerim olmayacak” diyen yirmi altı yaşındaki Mary ile konuşmamızı kısa tutmak zorunda kaldım. Aslında Mary ile 11 Eylül saldırıları, Amerika’daki aile kurumu ve şu an Türkiye’de gündemi meşgul eden kürtaj meselesi hakkında konuşulabilirdi. Ama Mary haklı! Akşam otelde kalmak için paraya ihtiyacı var daha fazla zamanını alamazdım.

Amerika’da çocuklar “Hayatta kalabilmek için savaşmalısın, diğerlerine ölümmm!” naralarıyla büyüyor. Çocuk belli bir yaşa geldiğinde evde kaldığı oda için para ödüyor. Aslında burada biz, evinde kedi-köpek beslemekle, çocuk sahibi olmanın aynı algılandığı bir toplumdan söz ediyoruz. Mary’nin, bu ne idüğü belli olmayan, hayatlarından memnun uyuşturulmuş zihinler yığınının arasında kaldırımda oturmuş dilenmesinden kim sorumlu peki?

Kim suçlu?

 

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • can , 28/01/2016

    Mary şimdi ne yapıyordur acaba? California’ya gidebildi mi? Hayatını düze çekebildi mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir