“Kuzey Gökküredeki Yeni Yıldız”

Ne mi oldu?

İstanbul’da yaklaşık 5 milyon “Akbilli” var. Elyesa Koytak’ın bir şiiri geldi aklımıza: “üstümüze usançlar boşaltan akbil sesleri

***

Bu hafta Aydoğak K tarafından çekilen şiirsel gerçekçilik akımının en müstesna örneklerinden olan kısa bir film yayımladık: Katil Küllük. Nefsiyle cedelleşen bireyin, kapital dünya düzenindeki yersiz yurtsuzluğu ve çaresizliğinin anlatıldığı film ne yazık ki istenen sesi getirmedi. Ah yüksek sanat!

***

Malumunuz Schopenhauer karamsardır hatta dünyada kendisini emniyette hissetmez. Bir gece yarısı uyanışını bakın şöyle anlatır: “Karanlıklar içerisinde bir gece uyandım ve etrafımda hiç kimsenin olmadığını gördüm. Annem de yoktu, babam da. Ve zannettim ki dünyada bir başıma kaldım.”

***

Bu hafta Edebifikir anketimizi Yunus Emre Özsaray cevapladı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

***

Rilke, “Genç Bir Şaire Mektuplar” kitabının bir yerinde şöyle der:Ama yalnızlığınızın büyüklüğünü de duyumsarsanız buna sevinin; çünkü diye sorun kendinize, büyüklüğü içermeyen bir yalnızlık neye yarar?”

Peki, siz hiç yalnızlığınızın büyüklüğünü hissettiniz mi?

***

Alev Alatlı, dört cilt olarak hazırladığı “Batıya Yön Veren Metinler”den sonra “Bize Yön Veren Metinler”i hazırlamaya başladı. Eser tamamlanmak üzere. Alev Alatlı tarafından derlenen ve editörlüğünü Prof. Dr. Sadık Türker’in yaptığı çalışmanın ilk iki cildinin isimleri şöyle: “Büyük Buluşma” ve “Kuzey Gökküredeki Yeni Yıldız

***

Beyaz Arif Akbaş’ın “Tanpınar ve Cemil Meriç’te Balzac’a dair Düşünceler” yazısı bu haftanın öne çıkan yazılardan biriydi. İlginç değinileri barındıran yazı okumanızı bekliyor.

***

Haftanın bombası ise, Edebifikir’in altı silahşoru tarafından namluya sürülen  “Alayına Şiir” çalışması oldu. Kadıköy’de Yokuş çay ocağında birlikte yazılan şiir modern şiir anlayışını eleştirirken tarihe not düşmeyi de ihmal etmedi.

Edebifikir Haber Ajansı

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • ışık ılık süt iç , 05/12/2014

    alayına şiir harikaydı
    ayrıca dize sonlarını tuttum

    sizin sevdiğim yanınız ne biliyor musunuz:
    her işte kaliteyi bizzat arıyor olmanız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir