Edebifikir’in Desteklediği Dernekler

Edebifikir, yola çıktığı günden beri, hayatın periferisinde kalmış, tutunamamış, kendini ifade etmekte zorlanan içine kapanık ve küskünlerle birlikte aynı saflarda yer almaktan çekinmemiştir. Konuştukça konuşan, her soruya cevabı olan küstah ve edep bilmezlerden ise Şeytan’dan kaçar gibi kaçmıştır. İşte bu duruş bizi bazı dernekleri desteklemenin gerekliliği fikrine ulaştırdı. Kendilerini desteklememizi isteyen dernekler lütfen bize ulaşsın.

Unutmamalı ki, dünyanın herhangi bir yerinde basılan bir kitabı, sadece bir kişi bile okumuşsa, bizce o kitap görevini yapmıştır.

***

1. Kıtlama Şekerle Çay İçmeyi Sevenler Derneği: Adı üstünde, çayı sadece kıtlama şekerle içebilenlerin derneği. Bu tarz butik dernekleri ve estetik ihtiyaçları destekliyoruz.

2. Angora Tavşan Seven Şoförler Derneği: Milliyet gazetesinin 4 Ekim 2004 tarihli nüshasında şöyle bir haber var:

“İzmir’de angora tavşanı yetiştiriciliğini ek gelir kaynağı haline getirmek isteyen 12 ESHOT şoförü açtıkları çiftlikte başarı sağlayamayınca daha iyi organize olmak için Angora Tavşanı Seven Şoförler Derneği’ni kurdu. Dernek Başkanı Nihat Doğan, “Derneğimizin adını duyunca (şaka gibi) diyenler çıkıyor. Bu, bizi çok üzüyor, biz gayet ciddiyiz. Komik olalım diye yola çıkmadık” dedi.

ESHOT şoförü olmanın zorluğunu ve stresini vurgulayan Doğan, bir grup arkadaşıyla kendilerini meslek sorunlarından uzaklaştıracak bir hobi arayışına girdiklerini ve sonuçta bu derneğin kurulduğunu söyledi. İlk başta evlerinin balkonunda yetiştiriciliğe başladıklarını kaydeden Nihat Doğan, şöyle konuştu:

“Ancak, angora tavşanı çok tüy döküyor ve idrarı çok keskin bir kokuya sahip. Önce eşlerimiz tepki gösterdi, sonra komşuları da rahatsız etmeye başladığımızı fark ettik ve Güzelbahçe’de 12 arkadaş, 8 ay önce bir çiftlik kurduk. Ama tavşanlar inanılmaz hızla üredi. İşi de çok iyi bilmediğimiz için tavşanları satarak çiftliği kapatmak zorunda kaldık. Yine de hobimizden vazgeçmedik. Yeniden daha iyi organize olarak işe başlamak için dernek kurduk. Üye sayımız 50’ye ulaştı.”

3. Mağdur Babalar Derneği: İsmi bizi çok hüzünlendirdi.

4. Radyo İstasyonlarından Ajans Haberleri ve Partizanca Neşriyatı Dinlemeyenler Derneği: Demokrat Parti döneminde taraflı yayınlardan bıkkınlık yaşayanlar, “Radyo İstasyonlarından Ajans Haberlerini ve Partizanca Neşriyatı Dinlemeyenler Derneği”ni kurmuşlardı. Derneğin amaçları arasında, yanlı yayınlar nedeniyle sinirleri bozulanların tesellisi, psikolojik ve tıbbi tedavilerinin üstlenilmesi de vardı. 1 Aralık 1958 tarihinde kurulan dernek, hemen ertesi gün polis tarafından basılarak, “genel ahlâka ve adaba aykırı amaç” güttüğü gerekçesiyle kapatıldı, kurucuları hakkında soruşturma başlatıldı.

5. Geri Dönüşüm İşçileri Derneği: İstanbul’da yaşayan kâğıt toplayıcıların yaşamlarını ve sorunlarını daha iyi anlayabilmek ve onlar hakkında daha gerçekçi bilgilere ulaşmak amacıyla, kurulan Geri Dönüşüm İşçileri Derneği hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

http://bilgilaboratory.blogspot.com.tr/2012/04/geri-donusum-iscileri-dernegi-baskani.html

6. Güvercin Sevenler Derneği: Kuş besleyicilerin şahitliğinin makbul olmadığını biliyoruz. Hatta uğraşları belki de kerih ve bâtıl görülecektir. Ancak güvercin besleyenlerin yaptıkları işe besledikleri müthiş tutkuyu hayranlıkla müşahede ediyoruz. Ayrıca kuşçuların toplum tarafından miskin, düşkün, serkeş kabul edilmesi onlarda hakikati toplum baskısına karşı savunabilme temayülüne yaklaştırıyor.

7. Okumayı Sevdirme ve Yazma Kültürünü Geliştirme Derneği: Açıkçası derneğin adı bizi kendine çekti. Güçlü iddiaları da var. Şöyle: “2011 yılının sonuna doğru bir grup kitap dostuyla, kitap okuma özürlü olan ülkemiz, milletimiz ve memleketimiz için neler yapabiliriz düşüncesiyle böyle bir platformu kurmaya karar verdik. Gerçekten ülke olarak, ilim adamlarımızın ve yazarlarımızın da çokça söylediği gibi okuma özürlüyüz. Günde ortalama 4-5 saat gibi düzenli olarak televizyon izleyen, internet kafeleri, oyun salonları ağzına kadar dolu olan bir ülkede yaşıyoruz ve maalesef kitap okumaya ayıracak hiç boş vaktimiz yok!

Bu toplumun ileriye taşınmasında bizlere düşen görev okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için örnek olmaktır. Halkın arasına karışmak, onların yanında okumak ve teşvik etmektir. Sırça köşklerimizde elde ettiğimiz unvanların arkasında durmak değildir. Bu ülkeyi eğitecek olan ve ileriye taşıyacak olan bilim ve bilgidir. Başka da sihirli değnek yok. Bunu da sağlayacak olan güç biziz!”

8. Bisikletliler Derneği: Türkiye’de bisiklet kültürünün geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve iletişimin sağlanması amacıyla, çalışmalarını yürütmek amacıyla kurulan derneğin fahri olarak 80.000 üyesi bulunmakta.

9. Tembellik Meslektir Derneği: Bir Edebifikir kuruluşudur. Bu dünyayı imar etmeye karşı olan derneğimiz kendisini uyku partileri ve Azrail bekleme etkinlikleri ile çok yakında duyuracaktır. Tembellik deyip geçmeyin, o ayrı bir sanattır. Eğer tembellik o kadar kolay yapılan bir şey olsaydı ortalık işletmeci, doktor, mühendis, öğretmen, grafiker kaynadığı gibi “tembel” de kaynardı. Derneğimiz, tembellik faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile kurulmuştur. Tüm fabrikaların, alışveriş merkezlerinin ve çarşıların kapatılması için elimizden gelen her şeyi yapmak kuruluş hedefimizdir. Bu sebeple uykumuzdan bile kesebiliriz. Dünyanın huzur ve mutluluk bulması için tembellerin iktidar olması gerekmektedir. Tembelliğe karşı çıkanların toplu infaz yöntemi sayesinde Azrail’le buluşmaları derneğimiz tarafından sağlanacaktır. Asıl ve tek meslek tembelliktir. Gerisi fasa fiso.

Derneğimizin tüzüğüne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://edebifikir.com/haykiris/tembellik-meslektir-dernegi-tuzugu.html

Resim: Ron Lawson

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Dernek kurmak için yola çıkmış ama yalnız kalmışlar derneği , 11/06/2019

  Şimdi kurdum. Az önce. Belki de dünya üzerinde en taze dernek. Tüzük falan yok. Tüzel yapısı da yok haliyle. Bir yere takılmak isteyen ama prosedür ile uğraşmak istemeyenlerin uğrak yeri olsun diye düşünülmüş bir oluşum. Genel bir amacı yok. Sadece bir şeyler yapmak isteyen ama ne yapacağına karar vermeyenlere yönelik. Üye listesi ve üyelik şartları yok. İstediğiniz kadar takılıp gidebilirsiniz.

 • Susanlar Derneği Başkanı , 11/06/2019

  Biz de Susanlar Derneği olarak sizin desteğinizi bekliyoruz. Susarak insanların daha iyi anlaşabileceğini savunuyor ve bu derneğe bir gün boyunca hiçbir şey konuşmadan durabilen, soru soranların yüzüne hiçbir şey demeden bakabilen herkesi bekliyoruz. Susmanın da tembellik gibi bir sanat olduğuna ve susmanın da bir edebinin olduğuna inanıyor ve tüm insanları hakkıyla susmaya davet ediyoruz.
  “Haydi kızlar susmaya”, “Milletçe susuyoruz”, “Susmanın kalesine sığınıyoruz”, “Susadım çeşmeye varmaz olaydım”, “Bir, iki, üç. Tıp”, “Sen sus gözlerin konuşsun” gibi kampanyaları sonuna kadar destekliyor ve Edebifikir’in de desteğini bekliyoruz… Derneğe katılmak isteyenlerin şimdilik niyet etmeleri yeterli, bir araya geleceğimiz gün elbet yakındır!
  ~Tüm susmuşların yanındayız!~

 • KulAhmet , 11/06/2019

  Bizi bi sen sevdin be edebifikir… biz de en çok seni severiz iyi ki varsın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir