Edebifikir’den Haberler

* Sitemizde kullandığımız sayaç nedense hata vermeye başladı ve bu sebeple yeniledik. Sayacı yenileyince tüm yazıların okunma sayısı sıfırlandı haliyle. “En çok okunanlar” bölümümüzün sıralaması da değişti. Okunma sayısı kimi okurlarımıza göre önemli kimi okurlarımıza göre ise bir anlam ifade etmiyor. Önemli olan yazının kendisi, okunma sayısı ile işimiz yok diyen okurlarımızın daha çoğunlukta olduğunun farkındayız. Yazar açısından bakarsak okunma sayıları motive edici bir unsur. Yazar, yazdığı metne okurlarının teveccühünün çok olmasından dolayı mutlu oluyor. Yazdıklarının karşılık bulduğunu düşünüyor. Burada sorun yok. İnsan, insana değmek istiyor. Bu bazen yazıyla bazen başka bir şeyle oluyor. Her hâlükârda insan insana muhtaç. Yazarlarımızı daha çok sevelim. Fani dünya sonuçta!

* Edebifikir artık Spotify‘da! Spotify’da Edebifikir Podcast kanalını takip ederek seslendirdiğimiz metinleri dinleyebilirsiniz. Yeni kayıtları hazırlıyoruz. Peyderpey kanala yükleyeceğiz. Sakin olalım!

https://open.spotify.com/show/2sHVzitKjlNiQ641LS3ctG?si=5276GzUWTO2Q8cR-aKwqSw

* Sinem Çağlancı şiirleriyle sitemizi süslemeye devam ediyor. Her geçen gün daha iyi şiirleriyle bizlere selam veriyor. Şiir yazan insanları sevin. Şiir yaradır çünkü.

* Yazarlarımızla Hasbihal serimiz devam edecek. Şu an iki yazarımıza soruları gönderdik cevaplamalarını bekliyoruz. Günler ve hatta haftalar oldu ama ses seda yok. Yazar demek aslında naz ve kapris demek. Yazarlarla çalışmak istiyorsanız sürekli alttan alacak ve onların üfürükten tayyare bahanelerini gayet mantıklı bir bahane imiş gibi kabul edeceksiniz. Fakat yine de yazarlarımızı çok seviyoruz, yazı yazmasalar bile. Önemli olan yazı değil dostluk. https://edebifikir.com/kategori/roportaj

* Mehmet Erikli, Muhammet Emin Oyar, İbrahim Halil Aslan, Davut Bayraklı ve Abdullah Karaca’dan haber alamıyoruz. Bu yazarlarımızın ortak özelliği evli ve çocuklu olmaları. Bu tespiti yapmakla bir şey demek istemiyoruz. Sadece böyle bir tespit var ve sizle paylaşmak istedik. Siz bilin kâfi!

* Sokak röportajlarımız devam edecek. Adem Suvağcı araştırmalara devam ediyor. Yakında meyvesini alacağımızı düşünüyorum. Öyle değil mi Adem?

* Telegram kanalımızda gerçekleştirdiğimiz söyleşi ve derslerimizi takip ediyor musunuz? Edebi, felsefi ve tasavvufi konuları yazarlarımızla tartışıyoruz. Dinleyicilerimiz de soru ve görüşleri ile söyleşilerimizi derinleştiriyorlar. Canınızın sıkılmasını ya da sıkkın canınızın sıkıntı oranının artmasını istiyorsanız kanalımıza bekleriz: https://t.me/edebifikir

* Yazarlarımızın kitaplarını almadığınıza dair jurnaller geliyor. İnanmıyoruz ama yine de hatırlatalım dedik. Her bir yazarımızın yeni kitabı çıktığında beşer adet alıp arkadaşlarınıza dağıttığınıza inanmak istiyoruz. İnanmak ne güzel bir şey. Siz de inanın!

* Edebifikir ile ilgili bir sorunuz, isteğiniz varsa ya da herhangi bir konuya dair görüşlerimize başvurmak isterseniz Güzin Abla olarak editor@edebifikir mail adresine e-mektuplarınızı gönderebilirsiniz. İletişim halinde olalım. Bizi yalnız bırakmayın.

Edebifikir

DİĞER YAZILAR

10 Yorum

 • Misi , 09/07/2022

  Bu çikolatalardan üretip okuyucularınıza hediye edeceğinizi düşünmek istiyorum bunun için en absürt testleri doğru cevaplayabilirim hepsini , hepsini yanlışta cevaplayabilirim bu da hepsini doğru bildiğimi kanıtlar her neyse önemli olan çikolatadır hatta çikolatadaki kakao miktarıdır, çikolataya süt katılması bidattır ve kakaosuz çikolata yiyenleri tekmili tebei veya nefsi olarak cezalandırılsa iyi olur.

 • Okurlardan Haberler , 12/06/2022

  Sevgili Edebifikir, düşündük ki biz sizden haber alabiliyoruz ama siz bizden haber alamıyorsunuz. Bizi sevdiğinizi duyurdunuz bizde buna inanmak istiyoruz. Sevenler sevdiklerinden haberdar olmak ister diye okurlardan haberler ve istekler getirdik. Finalleri bitip baba ocağına kavuşan, daha yeni final haftasına giren, büt yolları gözüken, üniversite hayatını bitirmiş iş hayatına atılıp maaş gününü bekleyen, üniversiteyi bitirip iş hayatına atılamamış ve atılmayı istememiş meteliksiz yaşamayı şiar edinmiş, üniversiteye başlayamamış ‘liselilerde edebifikir okur’ nidalarıyla kulaklarımızı çınlatan ve okul hayatından uzaklarda yaşamış okurlardan haberlerimiz var.
  *Can sıkıntınız üzerine bir hafta yazı yayınlamama kararınız üzerine kimi okurlar olarak üç gözle kimi okurlar olarak beş gözle yeni yazılarınızı sabırla bekliyoruz. Fakat aklımızda bir soru var sosyal medya hesabınızdan bu kararınızı ayın 9’unda duyurdunuz ama siteye en son 7’sinde yazı yüklediniz. Bir hafta hesabını son yüklenen yazı üzerinden mi yapalım yoksa duyuru tarihinden itibaren mi? Kısacası şafak kaç? 2 mi 4 mü?
  *Bir hafta yazı yayınlamayacağınızı duyurmanıza rağmen hala her gün gelip yeni yazı var mı diye bakıyoruz. Bunu neden yaptığımıza dair bir fikrimiz yok.
  *Okurlar olarak biraz vefasız biraz zalımız. Tüm bu vefasızlığımız ve zalımlığımızla sizden bir isteğimiz var. Yazarlarınızın kitap listesini Celal Kuru’nun kitabı çıktıktan sonra “edebifikir külliyatı” adı altında paylaşırsanız son derece mesud oluruz. Bir farkla sadece yazar kategorisinde bulunan yazarlarınız değil geçmişte edebifikirde yazmış olan ve sizden gelenler kısmında yazmış olan yazarlarında kitaplarını yayınlamanızı isteriz. Bu isteğimiz içerisindeki vefasızlık için özür dileriz..
  *Okurlar olarak yaz aylarının gelmesi ve günlerin uzaması üzerine yeni yeni dünyayı kurtarma ve hidayete erme planları yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız hiçbir plana/programa bir hafta bile uymamamıza rağmen plan yapmadan duramıyoruz. Bizi en çok biz hayal kırıklığına uğratıyoruz.
  *Farkettik ki yazarların hangi dergilere yazdığını tamamıyla bilmiyoruz. Hangi yazarlar hangi dergilerde yazıyor bunu yayınlarsanız seviniriz..
  *Aldığımız haberlere göre bazı okurlar edebifikire olan üst düzey sevgisinden ötürü nefs tezkiyesi gayesi ile edebikire girmeme kararları alıyor. Kendilerinin fenafiedebifikire ulaştığını iddia edenler, rüyasında yazarları gören okurlar var. Bunların yanısıra edebifikirin ‘eril’ dili olduğunu düşünerek edebifikir okumayı bırakanlar var. Her şeye rağmen açık bir kapı bırakıp ‘aceba haksızlık mı yapıyorum?’ diyede düşünüyorlar bu iç sorgulamaları bizi mutlu ediyor.
  *Telegram sohbetlerini çok sevdiğimizi belirtmek isteriz. Korsan yayınları elinizden geldiğince arttırmanızı isteriz.
  *Son olarak tüm yazarlarınızı çok seviyoruz.

 • reader , 24/02/2022

  evli yazarlarımız belki kendi aralarında ailecek görüşüyorlardır. evliliğin getirdiği farklı bakış açıları ile ilgili müzakereler yapıp ileride evleneceklere verilebilecek tavsiyeler üzerine çalışma içerisindedirler kim bilir? sonuçta evlilik kervanına 2000’li yıllardan sonra girenlerin çocukları, z kuşağı diye adlandırılan ve bizlerin de çok da direnmeden kabul ettiği, gizli bir evrim kabulü olarak düşünülebilecek neslin babaları/anneleri oluyorlar. Evli yazarlarımız; Batılıların yıllarca üzerinde durduğu ve bir neslin tüm davranışlarını kontrol edebiliriz, bizim istediğimiz şekle evirebiliriz düşüncesinin son ürünü olan bu nesli fabrika ayarlarına döndürme yolunu arıyor olabilirler. Yoksa ben mi olmalarını istiyorum? Belki dert ediyorum, onların da dert etmelerini istiyorum. Sonuçta tüm yazarlarımız seviyorum.

 • Sakin , 24/02/2022

  “Her bir yazarımızın yeni kitabı çıktığında beşer adet alıp arkadaşlarınıza dağıttığınıza inanmak istiyoruz.” ben 10 arkadaşıma hediye etmeyi düşünüyorum 5 az. Spotify adlı şeye youtube’a eklediğiniz seslendirmelerin dışında başka şeyler yükleyecek misiniz? Ben Spotify denen şeyden hiçbişi anlamadım, seslendirmeleri genelde youtubedan dinliyorum ekstra bişeyler yükleyecekseniz ona göre Spotify e ayak uydurmaya çalışayım.
  *Yazarlarınızı her geçen gün daha çok seviyoruz.
  *İnanılmaz derecede sakiniz.
  *Şiirin yara olması bizi yaralıyor, sinem çağlancı’yı ve şiir yazanları çok seviyoruz, sevmediklerimiz nadir.
  *Doğru önemli olan yazı değil dostluk, biz okurlar da yazarlarınızın nazına katlanmaya çalışıyoruz ama fazla naz aşık usandırır demişler haberleri ola.
  * “Bu yazarlarımızın ortak özelliği evli ve çocuklu olmaları. Bu tespiti yapmakla bir şey demek istemiyoruz. Sadece böyle bir tespit var ve sizle paylaşmak istedik. Siz bilin kâfi” bildik şimdi amel edelim yani evlenmeyelim amann o gaflete düşmeyelim a dostlar!
  *Sokak röportajları çok güzel oluyor. Adem suvağcı çalışmaları arttırsa mutlu oluruz.
  *bu bir itiraftır! Telegrama gelmeye çalışıyoruz ama arada söyleşilerde uyuduğumuz oluyor mesela dün akşam açıp uyudum. Masal nasıl bitti bilmiyorum. (konunun söyleşi ile ilgisi yok uykumuz geliyor gece gündüz)
  *Güzin abla yorumlara müdahale etmeden yorumları yayınlarsa seviniriz.

  • Sakin ama pişman , 24/02/2022

   Bu yorumu ders arasında yapmıştım aşağıdaki çarpmayı bölmeyi yaparkene hoca geldi ve bilin bakalım ne anlattı? “yaranın fizyolojisi ve tipleri” ama hiç şiirden bahsetmedi fakat ders boyu şiir şu yara tipine girer buna girmez vs diye tüm konuyla şiiri bağladım. Hatta durun yara renklerine göre 3e ayrılıyor kırmızı yara, sarı yara, siyah yara şiirin siyah yara olduğunu düşünüyorum çünkü siyah yaradan da kurtulmak için onu temizlemek oradan kaldırmak gerekiyor şairler siyah yarasına aşık olan adamlardır. Bundan sebep o yaralarına dokunmazlar ortadan kaldırmaz ve hep o yara ile yaşarlar. Ders bitince tahtaya ‘yaranın fizyolojisinde anlatmazlar ama şiir de bir yaradır’ yazacadım ama acelem vardı ders biter bitmez gaçtım sınıftan. Şunu da söyleyeyim yorumu yaptıktan sonra olmayan vicdanım sızlamaya başladı adamlar o kadar söyleşi yapıyorlar ben uyuyorum bir de yaptıkları söyleşiye anlattıklarına kendi aklımca latife olsun diye masal diyorum hiç olmadı hiç, çok üzgünüm. Edebifikire “Anneee ne oluuurrr beni affeeett valla bi dahaaa yapmicaaamm” diyesim geliyor:'(

  • Son Okuyucu , 25/02/2022

   Sayaca olan hassasiyetinizi fark ettikten okumasam da tıklayıp sayfayı bir aşağı yukarı götürdüğümü itiraf etmek istiyorum. Gerçi bazen yanlışlıkla okuduklarım da olmuyor değil😂

 • Adem Suvağcı , 24/02/2022

  Hayırlısı…

  • Pörsümüş Beyaz Kulaklık Cakı , 25/02/2022

   F. Bacon’ın “Yeni Atlantis” kitabı modern-tekno ütopya türündedir. İşinize yarar umarım.

  • Âdem , 25/02/2022

   Beni ütopya konusuna çeken bir eserdir, bilirim. Bu eserle beraber ütopya meselesi ilgi odağım oldu. İnşallah nasip olursa, bu eser özelinde bir ütopya yazısı yazmak planlarım arasında. Ne vakit olur, zaman gösterir tabii.

   Öneriniz için teşekkür ediyorum.

  • Pörsümüş Beyaz Kulaklık Cakı , 26/02/2022

   Ben teşekkür eder, çalışmanızda başarılar dilerim. Bir okur olarak heyecanla bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir