Çare Partisi (ÇAP) Yeniden Doğuş Deklarasyonu

Kıymetli Edebi Fikir e-mecmuası kârilerinin ısrarlı talebi ve mahalle esnafının bıkkın, mahzun bakışlarının yer yuvarlığında bıraktığı korkunç ağırlığı hafifletmek ve tüm insanlığı muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak adına aktif siyasete giriyoruz!

İyi bir yazı neşrettiğimizde okurlarımızca sosyal medyada; “Parti kurun, oy verelim!” yorumları yapılıyordu. Madem öyle, biz de parti kuralım dedik ve kolları sıvadık. Örgütlü mücadelemiz işbu deklarasyon metni ile resmi ve gayri resmî olarak başlamış bulunmaktadır. Şâri Teâlâ utandırmasın.

Kıymetli kâriler, hilal bıyıklı ülkücüler, hilal bıyıkları çenesinde hitama eren devrimci yoldaşlar, Besim Tibuk’un sinek traşlı askerleri; sevgili Neo-Liberaller, Bolşevik Rusya hasretiyle yanıp tutuşan sosyalistler, demokratlar, sosyal demokratlar ve yeşiller… Artık, “Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak!” diyecek, yeni dünya düzenine intibak sağlayacak kalibrede donanıma sahip yeni nesil mebuslar, necip milletimizin hakiki vekilleri geliyor! Artık çoğulcu demokrasinin marazlarını, kapitalizmin kolpacılığını yerle yeksan edecek bir alternatifiniz var!

Eğer “oy vereceğiz!” deyip sandığa gelince çark edecekler varsa şimdiden bilsinler, bizden çekecekleri var! Çünkü ÇARE Partisi kuruluyor!

Neden ÇAP?

Çünkü neden olmasın?

Bu saatten sonra halkımız “Sağımıza solumuza bakıyoruz, gönlümüzün ısındığı, vicdanımızın yatıştığı bir parti bulamıyoruz!” diyemeyecekler. Çünkü ÇAP kuruluyor!

“Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık!” dönemi sona ermiştir. Çünkü ÇAP kuruluyor!

Her dönemin sağcısı, etnik milliyetçiliğin baldırı çıplak ve “muhafazakar” solcusu, sermayenin yolcusu, konjonktürün yancısı, IMF’nin çanak tutup NATO’nun kan kusturucusu konumunda Türk siyaset tarihine “domates teşvikleri politikalarıyla” konuşlanan, şapka kanunu garabetinin mücessem ruhu Demirelgillerin mitoz bölünmeyle doğaya karışmasına son vereceğiz! Çünkü ÇAP kuruluyor!

Bizim iktidar dönemimizde vatandaşlarımız en yüksek gelire ulaşacak. Çünkü azdan az, çoktan çok gider. Bu bir film repliği değildir. Bu afili gibi görünen lafları, merhum Turgut Özal’dan tebarüz ettiğimiz “500 yıllık kalkınma planımız” modern şiirin güneş görmeyen arka balkonunda tekrar yeşerteceğiz. Çünkü ÇAP kuruluyor!

İktidara geldiğimizde ana-akım  psikolojinin bireyi terapi ve danışmanlık odalarında sosyal, tarihsel ve politik bağlarından koparan, insanı yalnızca soyut bağlamda değerlendiren dikotomik karşıtlıklara son vereceğiz. Partimizin uhdesinde çalışacak “Çaykolik Sohbetleri” gibi örgütsel yapılanmalarla, “Eleştirel Düşünme Dersleri Derneği” gibi hayatın ağrıyan dokularına dokunan STK’larla bireylerin aslında birer insan olduklarını onlara çay ve simit ikram ederek ispatlayacağız. Çünkü ÇAP kuruluyor!

İktidara geldiğimizde memleket övmeyi, mesleki alınganlığı ve “-sal, -sel” eklerini kaldıracağız! Cümle varlığın zıttı ile kaim olduğunu, kavram kargaşalarının ve eklektik yapıların doğal yaşamın insicamını bozduğunu necip milletimiz tekrar müşahede edecek! Sine-i millete dönüyoruz. Çünkü ÇAP kuruluyor!

İktidara geldiğimizde, dünya çapında ödüller alarak, Ortadoğu’da ve Güney Asya’da katliamlarla kırılan mazlum Müslümanlara tek kelime etmeyip kadın ve hayvan hakları ayağına feminizm ve LGBT+İ güzellemesi yapan dünya vatandaşlarına özel anayasa taslağı hazırlayacağız! Türk milletinin mensubu olmaktan hicap duyan bu sözde devrimci-sanatçı müsveddelerinin, toplumun vicdanına ve “sermaye kayıplarına” karşı attıkları geri vitesleri gres yağıyla cilalayacağız… Çünkü ÇAP kuruluyor!

Melek Mossogillerin özürlerini kabul edeceğiz. Mossogillerin tesettürlü anneleriyle yaptıkları düetleri, Ekrem İmamoğlu’nun Kur’an tilavetinin ardından, Rammstein’in ön grubu olarak büyük bir konserle taçlandıracak ve iktidarı elinde tutan “İslamcı-sağcı” sevgi kelebeklerinin “orta sınıf Kureyşlilerin” güvenoyunu tekrar nasıl kazandıklarını bu toprakların has evlatlarına kanıtlayacağız. Kokuşmuş ideolojilerin zevali ve hazreti insanın kemali için “Kaos Teori Kalkınma Politikasını” ivedilikle yürürlüğe sokacağız! Çünkü ÇAP kuruluyor!

Işıklar içinde uyumak niyetinde olan herkes için özel “Işık Geceleri” düzenleyeceğiz! Herkes yattığı yerde rahat edecek! Çünkü ÇAP kuruluyor!

İktidara geldiğimiz zaman iktidara gelmeyi yasaklayacağız! Artık yüce Türk Milleti’nin koynunda beslenip arkasından vuran bozguncu anarşistler, çeyrek asırda bir darbe yapıp kafasına göre Başbakan asamayacaklar. İvedi eylem planımızla “Neo-Meşrutiyet Sistemiyle Modern Demokrasilere Uyumlu Hanedanlık Rejimini” yürürlüğe sokacağız. Umudun bir erkek ismi olmadığını, “eylem!” planımızla tüm Samanyolu Galaksisi sakinlerine göstereceğiz. Çünkü ÇAP kuruluyor!

İnsana sınır çizmek ve onu öklidyen bir çerçeveye hapsetmek zinhar yasaklanacak. Bırakalım, bedelini ödeyen istediği Frankon ideolojinin özgürlük anlayışını hayatının nirengi noktası yapsın. Her anlamda kısıtlamalar bitecek, basın organlarını yok ederek basın özgürlüğünü tekrar getireceğiz. Çünkü ÇAP kuruluyor!

Bisiklet çalanlar 1545 maddeli kanun gereği idam edilecek! Çünkü bisiklet demek çocukluk düşlerimizin masumiyeti demek, bisiklet demek “kültürü” kaçışın nesnesi haline getirmek demek, bisiklet demek, “Bir öksürsem ağzımdan vitrinler boşalacak” dizesinin şerh edilmesi demek, bisiklet demek Edebifikir’in saçlarının rüzgâra karşı savrulması demek. Bisiklet hırsızlığının kökünü kurutacağız. Çünkü ÇAP kuruluyor!

Kapitalizme ve emperyalizme karşı durmak ana ilkelerimizdendir. İlk olarak sistemin çökertilmesi ve akabinde yeni sistemimizin kurulması şarttır. Bunun için insanların zihinsel kodlarını baştan yazacağız. Bu meydanda; insansız hava sahası protokolü dâhilinde; Brezilya’nın balta girmemiş yağmur ormanları kabileleriyle “takas ekonomisi, tüketim toplumu, ateş yakma teknikleri ve can sıkıntısın anatomisi” konu başlıkları altında bir dizi mutabakat imzalayacağız. Partimizin bilişim birimi “Zihinsel Kodlama ve Baştan Yazma” cihazını icat etmiş ve bizim iktidar olmamızı beklemektedir. Bekleyen herkese beklediğini alacak. Çünkü ÇAP kuruluyor!

ÇARE Partisi olarak bir pusula kadar yakınınızdayız. Artık “Oy veremiyoruz.” “Kime oy verelim, oy verecek parti mi var?” diyenler için buradayız. Çünkü biz ÇARE Partisi’yiz!

Sanat için soyunanlar varsa siyaset için kuşananlar da olmalı.

Biz kılıçlarımızı kuşandık!

Partimizin Dünya Görüşü 

İnsanın düşünen bir varlık olduğu tanımına katılmıyoruz. İnsan bir hayvandır. Hatta insan, hayvan oğlu hayvandır. İsterseniz durmadan yığılan günlere, “objektif tarih yazımına!”, insanlığın kümülatif sevgi literatürüne, yakın tarihin umutsuz entelektüellerine, daha 2. Dünya Savaşı bitmeden karısıyla siyanür yutup intihar eden Stefan Zweig’in mosmor kesilen dudaklarına bir bakın… Katliamlar, çocuk istismarları, Cem Uzan’ın itici ve muzip gülüşü, beyaz kadın ticareti, ucuz iş gücü, Elon Musk’ın kibri tekrar tanımlayan beden dili, atom bombası, nükleer silahlar, kimyasal silah üretimi, dünyanın bazı ülkelerinde obezite sorunu varken bazı ülkelerinde açlık sebebiyle insanların ölmesi, Orhan Veli şiirleri, holokost, Rockefeller, Rothschild…

Sizce burada bir akıldan söz edilebilir mi? Edilirse nerede bu âkil insanlar?

Her insan eşref-i mahlûktur, bunun gereği olan şerefi taşımıyorsa ona o şerefi ulaştırmak diğer insanların vazifesidir. Temiz su, GDO’suz gıda, sıcak bir yatak her vatandaşın hakkıdır. Bir insanın diğerine minnet etmeden, alın teri ve şerefiyle yaşaması onun en büyük hakkıdır. Halka  tebessüm etmek ve iyi niyetle yaklaşmak her vatandaşın, yurttaşlık görevidir.

İlk insan, kendisine isimlerin Allah tarafından öğretildiği ve meleklerin secde ettiği Hazreti Âdem’dir. Bu sebeple taş devri, mağara dönemi gibi Batılı zihinlerden ortaya çıkan tarihi dönemlendirmeleri kabul etmiyoruz. İnsan özünden uzaklaştıkça yabanileşir. Batılı yabani devletler bunun en güzel örneğidir. Kendi çıkarları ve teknolojik devrimlerini Afrikalı insanların kanları üzerine kuran devletlerden daha yabani kim olabilir!

Partimizin Hedefleri ve Vizyonu

Yıllardır ülkemizin gündeminden düşmeyen askerlik meselesine kalıcı çözümlerimiz var. Artık her bir vatandaşımız asker olacak. Askerlik belli bir zamanı değil hayatın tamamını kapsayacak ve kadınlar da buna dâhil olacak. Çünkü başlatacağımız dördüncü dünya savaşında galip gelmemiz buna bağlı.

Amerika’yı da unutmadık. Başkan Joe Biden’ın göreve başlaması aslında bizim bir projemizdi. Bunu itiraf ediyoruz. Dünya çapında bir hareket için Amerika’nın başına çapsız birinin geçmesi elzemdi. O devamlı sırıtan papa var ya, o niye sırıtıyor öyle? Anlamadınız mı? Biz yaptık! Gene yaparız.

2050 yılında ülkemizin vatandaş sayısının 30 milyona, dünya vatandaş sayısının ise 995 milyona düşürülmesini hedefliyoruz. Bu vizyona erişmek için tüm parti teşkilatımızın canla başla çalışacağından herhangi bir şüphemiz yok. Yeter ki bizi alternatif olarak görün ve oyunuzu verin. Bir kere oy vermeniz kâfi, zaten iktidar olduk mu kimse bizi bir daha aşağı indiremez. Bunun için gerekli düzenlemeleri vakti geldiğinde ilan edeceğiz.

Partimizin Sloganları

 • “Ya ÇAP’lısın ya çapsız!”
 • “Ver yetkiyi gör etkiyi!”
 • “ÇAP’ımız çevremizden geniş!”
 • “Karadeniz gazla çalışmıyor kardeşim!”
 • “Sırra vâkıf isen, âlemi ıslaha çalışmazsın. Değilsen gençlik kollarımıza katıl!”
 • “Enver Paşa Gogol’un paltosundan çıkmadı. Şehadetin ilk şiirini Batum’da yazacağız!”
 • “Her şeyin alternatifi var, biz hariç.”
 • “Ayağınız taşa takılırsa, siz gene de Çin’e bir sövün…”
 • “Bizi yok sayacaklar. Biz daha çok yok olacağız!”
 • “Her şey bir lira!”

100 Günlük İcraat Programı

* Bütün banka ve sigorta şirketleri devletleştirilecek, Türkiye’de yatırım yapan yabancı bankalara faaliyetlerini üç ay içerisinde sonlandırmaları için mühlet verilecektir.

* Kaskodan, bireysel emeklilikten, devletin icbar etmediği sigorta poliçelerinden, banka promosyonundan, katılım bankalarının sözde altın mevduatı hesaplarından, maaş işlemleri hariç işi olmadığı müddetçe kurumsal tefecilerin mahallesinden geçmekten hicap duyan kişi ve kurumlara Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle onur madalyası verilecektir.

* Ecnebi lisânıyla tabela asanlardan on katı vergi alınacaktır. Türkçe, Arapça, Urduca ve Papua Yeni Gine lisanında tabela asmakta bir beis yoktur.

* Devlet, yeşil soğan ve kuru soğan üretecek, bunları ücretsiz dağıtacaktır. Bundan böyle “yiğit kuru soğana” muhtaç olmayacaktır.

* Ülkemize glikoz şurubu girişi yasaklanacak, glikoz şurubu kullandığı tespit edilen gıda şirketleri kapatılacaktır. Glikoz şurubu üretenler, narkotik şube tarafından murakabe altında tutulacaktır.

* Düğün orkestralarına yüzde yüz vergi konacak, halay ekibi talep edenlere bu hizmet ücretsiz olarak devlet tarafından temin edilecektir. Düğünlerde silah atanların; silahlarına ve otomobil ehliyetlerine el konacak, para cezası kesilecek ve cuma namazlarında isimleri okunup rezil edilerek taziren cezalandırılacaklardır.

* Vetpet yasaklanacak.

* Kadıköy ve Pera ahalisinden cizye vermeyi kabul etmeyen mutlu azınlığa 250.000 Amerikan Mecidiyesi karşılığında Portekiz vatandaşlığı verilecektir.

* Sürgün cezası getirilecek, trollük yapan ve halkı teşevvüş ve tagayyüre sevk eden gazeteci ve edebiyatçılar sürgün edilecektir. Böylece sürgün edebiyatı canlanacak, Türk edebiyatının benzine kan gelecektir.

* Topuklu ayakkabı, düşük bel pantolon, gazlı içecekler, bahis oyunları  hıfzısıhhaya mâni olduğu için önce yüksek vergiye tabi tutulacak, bunların üretimini yapan şirketlere yeni iş sahalarına yönelmeleri için teşvik verilecektir.

* Taşlanmış kot pantolon üretimi yasaklanacak, kaçak olarak bu işe tevessül eden kot taşlama atölyelerinin sahipleri taammüden adam öldürmeye teşebbüsten haklarında dava açılacaktır.

* Kahvede okey oynayanlardan oyun başına vergi alınacak, böylece ülkenin hazinesi geliştirilecektir. Her okey oyunu için kahveci makbuz kesecektir. Zamanla okey ve benzeri oyunları kaldıracak ve böylece zaman öldürmenin de önüne geçmiş olacağız.

* İmamların ek iş yapması yasaklanacak. Otomobil alım satımı, kasaplık, emlakçılık gibi mesleklerde göze çarpan imamlar bilhassa tedip edilecektir. Tedricen, imamlar, mahalle muhtarlıklarını da devralacaklardır. Mahalle mescitleri ile muhtarlıklar birleştirilecektir.

* Cami yaptırmak yerine “mahalle mescidi” uygulamasına geçilmesi için altyapı çalışmalarına başlanacak, her yörenin coğrafi ve kültürel yapısına uygun mahalle mescidi tarzının geliştirilmesi için müftülük, belediye ve valilik ortak çalışma yapacaktır.

* “Fikir suçu”nun ortaya çıkmasına sebep olan kanunlar kaldırılacaktır, çünkü artık Türkiye’de fikir yoktur. Türk fikir hayatı çökmüştür. Ahmet abi, hürriyet gazetesinin başyazarlığına kayd-ı hayat şartı ile getirilecektir.

* 24 yaşından büyük, bıyık bırakmayan erkeklerden “bıyıksızlık vergisi” alınacaktır. Sakal bırakan erkeklere %15 gelir vergisi indirimi tatbik edilecektir, sakal bıraktıktan üç yıl sonra vergi indirimi yüzde 5’e düşecektir. Melamiler kaide dışı tutulacaktır, Melamiler adını Sulhi Ceylan’a yazdırmak mecburiyetindedir.

* Cumhurbaşkanı unvanı yerine “Başhizmetçi”, nâzırlar için “hizmetçi”, milletvekili olanlar için de “ayakçı” unvanları kullanılacaktır. Halk, idarecilere hitap ederken hürmet ifadesi olarak “Ey gâfil!” diye hitap edecek, idareciler de “benim efendim” demeden cevap vermeyeceklerdir. Bu kaideyi ihlal eden idarecinin maaşından beşte bir oranında para kesilecektir. Bu uygulama beş yıl boyunca tatbik edilecek, lüzumu duyulmazsa kaldırılacaktır.

Partimizin Programı

* Apartmanlar yan yatırılarak müstakil evlere dönüştürülecektir. Üç kattan yüksek ev inşâ etmek yasaklanacaktır.

* Kerahat vakti uyuyanlardan vergi alınacaktır. Böylece hem hazine gelişecek hem de hıfzısıhha müessesesi canlanacaktır.

* İl halk kütüphaneleri, “şehir kütüphaneleri”ne tebdil olunacaktır. Şehir kütüphaneleri, mahalle mescitlerinde “mahalle kitaplıkları” kuracaktır. Şehir kütüphanelerinin içerisinde “şehir arşivi” kurulacaktır.

* Şehirde kedi ve köpek besleyenlerden vergi alınacaktır. Şehirde koyun, keçi, inek ve tavuk besleyenlere teşvik ve destek sağlanacak, hibeler yapılacaktır.

* Türk Dil Kurumu, Yunus Emre Enstitüsü’ne devredilecektir. Yunus Emre Enstitüsü’nün adı “Divân-ı Lisân-ı Türk”e tebdil edilecektir. Divân, yeniden örgütlenecek, çalışma sahaları artırılacaktır.

* “White chocolate mocha” ve benzeri ne  idüğü belirsiz kahve satan dükkânlar ivedilikle kapatılacak ve yerine halis muhlis Türk kahvesi satan mekânlar açılacaktır. Bu madde, kapitalizmin durdurulması için elzemdir. Ayrıca Türk kahvesini makinada yapanlar da tövbe ettirilecektir. Ayrıca Türk kahvesini orta ve şekerli içenler iki katı fiyat ödeyecektir.

* Mc Donalds ve benzeri köfte katili şirketler ülkemizden silinip süpürülecek ve yerine halis muhlis köfte dükkânları açılarak halkımızın organik ve temiz kilo aldıran et yemeleri sağlanacaktır. Ayrıca her vatandaşımızdan aldığı kilo kadar vergi de alınacaktır. Sonuçta her artan kilo ülkemizin toprağı üzerinde bir yüktür.

* Emojiler, Türkçenin terakkisine mâni olduklarından tedricen yasaklanacaktır.

* Yirmi iki kişinin meşin yuvarlak peşinde koşmak sûretiyle iştigal ettikleri o menhus oyun, tedricen yasaklanacaktır. Yüzme ve at binme terakki ettirilecektir.

* Ve kadınlar… Kadınlar Allah’a havale edilmiştir!

ÇAP – Alternatif Parti Kabinesi

 • Sermest Gezegeni İttifakı Cumhurbaşkanı: Üstat Muharrem Cezbe
 • Sermest Gezegeni İttifakı Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Sulhi Ceylan
 • Tarım, Orman ve Akşamsefaları Bakanı: Feyyaz Kandemir
 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Şadiye Sare Kaplan
 • Çalışmama ve Sosyal Güvenlik Bakanı/Kahramanmaraş Müftüsü: Mehmet Raşit Küçükkürtül
 • Çevre, Şehircilik ve Sardunya Bakanlığı: Bilal Can
 • Adalet Bakanı: İbrahim Orhun Kaplan
 • Dışişleri Bakanlığı/Of ve Çevre Ülkeler Toplu Mavzerler-Ateşli Silahlar Derneği Başkanlığı: Davut Bayraklı
 • Enerji İçecekleri ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Mehmet Erikli
 • Gençlik ve Spor Bakanı: Tacettin Aslan
 • Aşırı Pozitiflik ve Uyumlulukla İnsanı Yıpratma Bakanlığı: Halil İbrahim Aslan
 • Hüzün ve Maliye Bakanı: Ömer Can Coşkun
 • Probaganda Bakanı/İşkeçe Müftülüğü: Mehmet Emir
 • İçişleri Bakanı/Her Konuda Bilirkişilik Uzmanlığı Daire Başkanı: Bahadır Dadak
 • Popüler Kültür ve Turizm Bakanı: Adem Suvağcı
 • Yerli ve Milli Eğitim Bakanı/İttihat ve Terakki Cemiyetini Yaşatma Derneği Konsül Mümessili: Ömer Ertürk
 • Milli Savunma Bakanı/Kuzey Asya Karate ve Aikido Cemiyeti Müfettişi: Cüneyt Dal
 • Umutsuzluk ve Umut Sarıkaya Karikatürleri Bakanı: Celal Kuru
 • Sıhhat ve Afiyet Bakanı: Sinem Çağlancı
 • Ticaret, İslam İktisadı, Nazariyat ve Menasîk Bakanı: Muhammed Furkan Kâhya
 • Can Sıkıntısı Bakanı: Serdar Kocabaş
 • Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Muhammet Emin Oyar
 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Tahir Tarık Balıkçı
 • Latin Amerika Bakanlığı – İsmail Vardi

 

 

 

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Pörsümüş Beyaz Kulaklık Cakı , 24/06/2023

  Bakanlık ödemeleri ne zaman acaba? Saç bakımım geldi de.

 • emir , 22/06/2023

  herhangi bir faninin reddetmekte güçlük çekeceği iskeçe müftülüğü makamımdan bahadır dadak lehine feragat ediyorum. propaganda bakanı olarak devraldığım bayrak yarışını en uç noktalara taşıyacağımdan kimsenin kuşuykusu olmasın. 👍🏻

 • Ulaştırma ve Altyapı Bakanı , 22/06/2023

  Yıkılsın roma’ya çıkan bütün yollar!
  Değil dünyayı, değil bohçasını, terki bile terkeden dervişler; kuşluk vakti yola çıkıp, yüzünü şehirlerin anasına dönsün!
  Hira’dan Sevr’e, Sevr’den Uhud’a; bütün yollar Medine’ye çıksın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir