Salgın Günlerinde Edebifikir Yazarları – 2

Sorgulama Dosyası

“Salgın Günlerinde Edebifikir Yazarları” başlıklı sorgulama dosyamızın yeni yazısını Davut Bayraklı yazdı.

***

1. Bu aralar neler okuyorsunuz?

Son dönemde soy incelemeleri üzerine eserler okumaya başladım. Arada okuduğum araştırma kitapları da oluyor elbette. Ancak özellikle Türkiye’deki oligarkları anlamak ve aradaki bağlantıları görebilmek için bu kitapların okunması gerektiğini düşünüyorum.

Mahmut Aydın’ın X İlişkiler, Sicil Defteri, Boğazdaki Aşiret, Teyze ile Prenses bu alanda öncü kitaplar. Yine Soner Yalçın’a ait olan Efendi 1 ve Efendi 2 de bu türün okunabilecek kitapları. Tayfun Er’in kaleme aldığı Yalıdakiler ve Erguvaniler isimli iki eseri de çok önemli bana göre. Bunların yanında henüz yeni bitirdiğim Fatih Şahintürk’ün Desise ve şu anda okumakta olduğum Doktor ve Apolet isimli kitapları da öneriyorum. Son 7 aydır okuduğum ve halen okumakta olduğum bu kitaplarda telefon rehberlerinden çok daha fazla isim var. Okur olarak bu durum sizi boğabilir, yer yer sıkabilir, bazen kimin kiminle akraba olduğunu dahi karıştırabilirsiniz. Ancak sonuç kısmında bu ülkede hep birilerinin, belli akrabalık bağlarının 80 sene boyunca işlediği ve statükolarını nasıl koruduklarını göreceksiniz. Muhatabınızı tanımazsanız, onu alt edemezsiniz. Unutmayın, ne yapmanız gerektiğini bilmek için kimlerin size ne yaptıklarını ilmeniz gerekir.

2. Yeni bir kitap hazırlığınız var mı?

Şu an için bitmiş halde 3 kitap elimde bekliyor. Yeni bir kitap yazmayı belli bir zamana kadar düşünmüyorum. Bunun bir eksiklik olarak hissedilmeyeceğini bildiğim için de yavaş ve rahat hareket edebilirim sanırım. Neticede biz yazmasak da okunacak çok şey var halen…

3. Hayatınızda belirgin değişiklikler oldu mu?

İstanbul’dan ayrılmak, uzakta ve küçük bir yerde zaman geçirmek, okuma ve düşünme noktasında bu fakire çok şey öğretiyor. Hayatımın en belirgin değişikliği, bu zorunlu göç oldu diyebilirim. İnsan bazen mekân değiştirmeli, evet ama değiştirdiği mekânla da kavga etmemeli. Neticede bu bir sürgün değil benim açımdan. Öyle bile olsaydı mekân ve şehir kavgasında kazanan insan görmedim. O yüzden yine de kavga etmezdim. Ama içinde Sulhi Ceylan ve Mehmet Erikli’nin olduğu şehir tercihim olurdu tabiî ki. Fakat benim ve onların hatta sizlerin gerçekleri farklı. Bırakın bu farklılık zenginliğimiz olsun.

4. Editörün üç sorusuna bir soru da ben ekleyeyim. Son bir ay içinde okuduğunuz eserler arasında sizi en çok etkileyen hangisi oldu ve neden?

Peter Goldman’a ait olan ve Kapı yayınlarından çıkan Malcolm X -Yaşamı ve Ölümü– isimli kitap bu yılın en beğendiğim kitabı oldu. Bir biyografi nasıl yazılır sorusunun cevabı kitap. Çevireni de tebrik etmek lâzım bu arada. Dil işçiliği ve dil zevki açısından çeviriyi çok beğendim. Yazara gelince, yazmak için yola çıktığı konudaki hâkimiyeti, objektifliği takdire şayan. Bunun benzeri bir hisse Timaş yayınlarından çıkan Kan Kardeşler -Malcolm X ve Muhammed Ali- isimli eserde de kapılmıştım. Okumak isteyenlere tavsiyemdir.

Davut Bayraklı

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir