Hayattan Ne Bekliyorsunuz?

Hale Sungur, bizim için ev hanımları ile bir anket yapmış. Ev hanımlarına “Hayattan ne bekliyorsunuz?” sorusunu yönelten Hale Sungur, dosyayı bize gönderirken bir not eklemeyi de unutmamış: “Eğer anketi yayımlamazsanız kısır tarifi gönderirim, ona göre!” Sanıyorum en son ilkokuldayken kısır yemiştik. O günden beri ev hanımlarının neden kısır yaptığını ve yediğini çözemedik. Bu proplemi Hegel’e bırakıyor ve kısır yememek için anketi yayımlıyoruz.
***

Rafiye Türker: Valla ev hanımı olmak çok zor. Evin işleri bir türlü bitmiyor.  Devlet bana maaş bağlasın.

Büşra Karaman: Kadının hayattan değil, hayatın kadından beklediklerinin önemini vurgulamak gerekirse eğer; bütün sosyolojik ve akademik yaklaşımlarda kadının emeği değersiz ve görünmez addedilmiş. Çünkü maddi getirisi olmayan bütün işler emek harcanmış sayılmayacağı için değersiz görülmüş. Kadının toplumun yeniden üretilmesi ve kamu gücünün oluşturulmasındaki katkısı ise göz ardı edilmemekle beraber, hak ettiği değeri hiçbir dönemde görmemiş. Şimdi bu tarihsel çözümlemelerden uzaklaşıp güncelleme yapmanın zamanı geldiyse; kadın, hayattan kendi için olmaktan öte çocukları için bir şeyler ister. Çünkü önceliği her zaman çocuklarıdır ve onların mutluluğu onu da mutlu eder. Bu anneliğin, kadını beklendiği şekilde davranmasına yol açan içgüdüdür. Burada hayattan pek de bir şey beklemesi ne yazık ki tam anlamıyla söz konusu değil. Çünkü hiçbir zaman anne olan bir kadın tek başına değildir ve öyleymiş gibi davranamaz, hissedemez, yaşayamaz. Ama “umut fakirin ekmeği” hesabına da bir şeyler yazmam icap ederse; kendimi gerçekleştirebildiğim oranda kendimim…

Gülhanım Çarkçı: Yanlış kişiye sordun bence. Ben öyle yüksek beklentileri olan biri değilim. Önce sağlık sonra da çocuklarımı okutup yetiştirebileceğim düzgün bir hayat.

İsmini söylemek istemeyen bir ev hanımı: Para, para, para…

Şeyma Çekdemir: Şimdiye kadar talebelikten aldığım lezzeti hiçbir şeyden almadım diyebilirim. İlmi derslerimi hayatımın merkezine koyabileceğim derecede sorumluluklarımın hafiflemesini istiyorum ki bu da çok mümkün değil.
Sefa Dartar: Çocuklarımın iyi yerlere geldiklerini görmek. Kendi adıma pek bir beklentim yok. Eşim ve çocuklarımla ilgili tüm beklentilerim. Ama yine de bu gün ne olacak diye merak ederek başlıyorum her yeni güne.

Zeynep Turan: Büyütmek zorunda olduğum çocuklarım, değişmeyeceğine emin olduğum bir eşim var. Bu durumda hayattan kendi adıma ne bekliye bilirim ki?

Nurşah Akdoğan: Özgürlüğüm için bir bilet kesilmesini bekliyorum.

Halime Sağırlı: Uzun vadeli planlar yapmayı sevmem,  yakında gerçekleşmesini umduğum bir şey de yok. Genel anlamda hayattan beklediğim pek bir şey yok diyebilirim.

İsmini söylemek istemeyen bir ev hanımı: Tek düşüncem çocuk sahibi olabilmek.

Elif Aydoğar: Sağlık ve huzur.

Hanım Yavuz: Hayattan iman, huzur, mutluluk, sadakat ve başarı bekliyorum.

Fakiye Tuzlukaya: Ne bekleyeyim, can sağlığı, huzur dışında.

Hülya Karaman: Bir beklentim yok. Rabbim acı keder göstermesin. Bu güne kadarki beklentilerim gerçekleşti çok şükür. Bir de hayırlısıyla eşim için bir iş.

Seher Kazan: İlk önce sağlık, huzur ve kaliteli bir yaşam.

Şeyma Perçem: Tabiî ki en başta çocuklar. Gözümün önünde büyümeleri, onların geleceğini hayal etmek en büyük umut benim için. Kendim için bir şeyler düşünmeye dahi fırsat bulamıyorum desem inanır mısın?!

DİĞER YAZILAR

10 Yorum

 • nuaym , 09/04/2014

  hayattan değil, hayy olandan beklentim var. sorunun cevabı olarak da bişe beklemiyorum.

 • Hâzin , 22/03/2014

  Anketi okuduktan sonra,
  Ev hanımı deyince (sanki bir birey yokmuş gibi) “fenâ fi aile” mefhumu türedi zihnimde…

 • bi yalnışlık var , 21/03/2014

  zeynep hanımın eşi konusunda dua ettim :)

 • Madam Bovary , 21/03/2014

  En çok bana sorulacak. En çok ben konuşacağım.
  Türk kadınları kısır yaptığı müddetçe ilel ebed yaşayacaktır.

 • simone de bavoir , 21/03/2014

  türk kadını için üzüldüm. helal lokma isteyenini görmedim. idealsiz, ruhsuz, hedefsiz, gayretsiz bir ev hanımları güruhu olmasın diye çalışalım lütfen.

  • Balçiçeğim , 04/05/2014

   (y)

 • duygu asena , 21/03/2014

  yazık, üzüldüm.

 • sefa dartar , 21/03/2014

  Anketten anlasildigi uzre beklentilerin cogu evlatlar uzerine.Rabbim herkesin evladini hayirli kilsin.Rafiyenin yorumuna bayildim ve sonuna kadar destekliyorum:) Bu arada hale sungur hanimefendi sizin hayattan beklentiniz nedir?

 • süttençıkmışakkaşık , 20/03/2014

  Kaliteli yaşam demiş bir hanımefendi…Kaliteli yaşam nedir?

  • AnotherRoyalty , 20/03/2014

   Standartları yüksek olan; ‘Rahat bir araba, geniş ve konforlu bir ev, etkili ve pahalı kişisel bakım ürünleri, gidilecekler listesine rahatlıkla giren lüks restoran ve ‘cafe’ler, özgürce alışveriş yapmak, nezih(!) ortamlarda bulunarak eğitimli ve güngörmüş insanlardan oluşan bir çevrede, muhakkak güvenlikli bir sitede yaşamak…’ ile tanımlanan yaşamdır. Yani hanımların ‘kaliteli yaşam’ dedikleri bu olsa gerek… Şaka. Hanımlar sürekli kitap okur ve asla ‘kalite’ gibi asil duruşlu bir kelimeyi maddiyat üzerinden tanımlamaz. Feminist değilim ama zalim de değilim. Özellikle hemcinslerime karşı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir