Öteye

Yazın ortasında kalakaldığımız bu garip ürperti canımızı sıkıyor. İnsan bir başkasının soluğuna saklıyor kendini, o son nefesle birlikte sanki biz de içimize çekilmişiz gibi. Sana dair bütün düşlerimde o sapasağlam dünya bir kere daha kendini yitiriyor. Fedai, dünya ‘dünya kadar’ oluyor gözümde.

Ne götürdüklerin sen de kalsın ne de bize bıraktıkların bizde. Bize bıraktıkların, güzel anıların içinde infilak eden mayınlı bir oda gibi. O odadan sen çıktıktan sonra bütün her şey başımıza yıkıldı.

İnsan sevdiğini sevdiğine söylemeli, her insan bir Kâbe taşıyor kalbinde, onu incitmemeli.

Siyah güller, ak güller…

Biliyor musun Fedai, bir araya gelişlerimizde, şiir eylemlerimizde, en tumturaklı sözlerimizi sağır İstanbul’un kulağına şimşek gibi çaktığımız o günlerde hiçbir zaman bu kadar iyi şiir okunamayacak.

Ölüm sözcüğü, bütün mısraları aşağı düşüren yalnız bir şiir, bir resital gibi.

Toprağın üstünde yaşadığımız bu sınırlı süre hayat mı? Hayat hangi mekânlar arası eşikte? Hayat, yine yaşamadan saymak için alelacele koyduğumuz bir isim mi? Bitecek bir şeye ‘hayy’ denebilir mi? Hayat gibi müthiş bir sözcük nasıl olur da insan ömrü için mahpus edilir? Şu yaşadığımız nâkıs ve cılız müddete hayat demek ‘gerçek hayata’ olan umudumuzu rencide etmez mi?

Biz yıllardır neye inandırıldık öyleyse, biz ölümlü değil miydik?

Hayat bütün ziynetini, bütün diriliğini el Hayy’da bulmaz mı? O hâlde insan en büyük kopyacı değil mi? İnsan bir kez daha kandırdı kendini Fedai

Siyah güller, ak güller…

Yokluğundan sonra yine arabalar çalışıyor, hatta en hızlısından. Gittiğinden bu yana her sabah güneş açtı, biz dışarı çıktık, işlerimizin peşine düştük, akşamları uyuduk, gülücükler saçtık… Düşünüyorum da Fedai, bütün bunlar bizim ölümümüzden sonra da olacak. En sarhoş mutluluklar, bizden sonra da devam edecek, kimse birkaç gün önce ne olduğunu hatırlamadan… İnsan bir başkasının ölümünde de kendi ölümünü görebiliyor. İçime saplanan acı da bu. Demem o ki, giden gittiğiyle kalıyor ardında bir avuç anı bırakarak. Demem o ki, ölüm dünyayı hızla soğutuyor uzayın karanlık tepsisinde.

Siyah güller, ak güller…

Kadıköy buluşmaları sonrası vedalaşmalar yine bize kaldı Fedai.

Belki bir gün karşılaşırız, bir çeşme başında.

Abdullah Karaca

DİĞER YAZILAR

26 Yorum

 • Hilal G. , 23/05/2024

  Gidenin ardından yılları saymanın gidene faydası var mı? Sanmıyorum ama 9 yıl olmuş Fedai Başkan gideli. El-fatiha…

 • zekai , 12/04/2024

  “Belki bir gün karşılaşırız, bir çeşme başında.”

  Amin.

 • Neslihan Baykonur , 26/05/2020

  Dostluklar neler söyletir.

  “Sana dair bütün düşlerimde o sapasağlam dünya bir kere daha kendini yitiriyor. Fedai, dünya ‘dünya kadar’ oluyor gözümde.”

  Ne zaman okunursa okunsun asla eskimeyecek modern bir ağıt bu yazı.

  Bizim de ardımızdan bu nazarla bakacak birileri çıkar mı?

 • Ahmet , 23/05/2020

  Bir keresinde Bursa’yı ikimiz birlikte gezmiştik. Henüz akıllı telefonların ve selfie çekmenin meşhur olmadığı zamanlardı. Fotoğraf makinesi olan bir beyefendi çınarda fotoğrafımızı çekip daha sonra mail olarak atmıştı. Fotoğrafı kendisine atmamıştım aradan biraz vakit geçsin de sürpriz olsun diye. Önce kalp krizi geçirdiğini öğrendik. Fotoğrafı mailden aldım uyandığında göndereyim de keyfi yerine gelsin diye, o da ahirete kaldı. Bursa’da en çok Haraççıoğlu Medresesi’nde oturmuştuk. O oraya kütüphane müdürü olacaktı bende küçük kantinini işletecektim. Çaprazında Bab-ı Yaren derneği vardı oradan Saliha eşlerle evlenecek ve huzurlu küçük sakin bir hayatımız olacaktı. Bana nasip oldu ona cennette nasip olacak inşaallah. Şimdi bir erkek evlat bekliyorum bir ismi Fedai olacak inşaallah. Rabbim o küçük hayalimizi cennette gerçekleştirmeyi nasip etsin inşallah. El Fatiha…

 • Ahmet , 12/01/2020

  Bir fatiha okuyalım lütfen

 • Ahmet , 26/07/2018

  el fatiha

 • zeynep k. , 29/10/2017

  Muhsin Yazıcıoğlu, Fedai Tunca, Halil Kantarcı ve İbrahim Hakkı Öztürk…. Fatiha’lar okuyup oturup ağlamalı.

 • ramitenli_ali , 23/12/2016

  Canım kardeşimm,
  Fedai kardeş,
  aşıklar ölmez biliriz çünkü aşk ölmez ki aşıklar ölsün..! Büyükler seni en güzel şekilde karşılamıştır şüphemiz yok.
  Bize gelişlerin Fedai…
  Ranzada yatışlarımız,
  “bana bir yardımcı ol” deyişlerin,
  kontörümüz yokken bile günde onlarca kez birbirimize ödemeli atışlarımız…
  ve onları mânalandırışlarımız,
  tren raylarında yürüyüşlerimiz…
  Ölmemenin yolu bu Fedai, sen bunu başardın..!
  Mimamar Sinan’dan bahseden var mı Fedai? Selimiye’den bahsettikçe Sinan’ın ruhaniyeti coşuyor ya Fedai.
  Kardeşim yazamıyorum yazamıyorum yazamıyorum…
  Fedaaiii
  SEN DOĞMADIN! ÖLMEYECEKSİNDE FEDAİ!

 • Zekai , 22/11/2016

  Ah be Fedai

 • Ferhat , 21/05/2016

  Birbirini karşılıksız seven insanların acısı kaç kilometre dinler fedai?

  Kim bir daha birine böylesi bir mektup yazar, kim yazdırabilir, kolay mıdır?

 • ahmet esen , 19/05/2016

  Ah Fedai ahhh

 • Emine , 05/01/2016

  Sen gittin gideli aynı devam ediyor yaşam ne fazla ne de eksik.yine aynı kalkıyoruz güne aynı güneş doğuyor doğu ufkundan Allahın bir rahmeti olarak.koca bir seneyi sensiz bıraktık arkamızda.Güldük elbette ağladık çoğu zaman ıslattık yanaklarımızı senin hasretin ile yandık çoğu anlar sensiziğin acısı ile hamd ettik yüce mevlaya bu da bir imtihandır diye.Dua ettik her şeyi yokdan var eden rabbimize bir teheccük vakti zifiri karanlık soğuk bütün bedenimizin en derinlerine işlemiş ama yinede biz kalıp şükürler olsun deyip senin için dua ettik..Biliriz ki biz bir gün hepimizin yok olacağını ama ne acıdır ki şu gerçek hiç beklenmedik bir sabahda artık senin yok olman. Akşam eve gelip sarılıp sabaha başka bir bez parçasına sarılıp toprağın altında olman.koca bir senenin aslında ne kadar da kısa olduğuunu sene bittiğinde anladık.sensizliğin vermiş olduğu acıyla büyüdük bir sene daha.her şeyden elimizi ayağımızı çekip bizi her haliyle azaba sürükleyen ölümü dahi ister olduk leş diyarın birer misafirleriyiz bizde bir gün durak hakkı bana geldiğinde kavuşuruz bizde gavs hazretlerinin deryasındaki değerli balık…şimdi neler yazılırsa yazılsın bu satırlara anlatılabilirmiki yetermi ki cümleler özlem kelimelerini anlatmaya yada eksik kalırmı bir tarafım sensiz bu dünyada…Ey gökyüzü hüküm sür ayrılığıma yağdır yağmurlarını göz yaşlarıma geçsin onsuz zaman dinsin osuzluğumdan açılan bu yara..bu gece yazdık özlemimi aya hasretimizi yıldızlara ama ay sanki küsmüşsecine gelmedi ayrılığımın hüküm sürdüğü sahraya…bak şimdi yine yazıyorum ben yine aldım kağıt kalemi elime yazacağım yine yaşadığım her şeye özledim ben bu seferde bir gemi olsun gideyim artık ahirete bir mevlam yeter bana el açıp dua edeyim ona göz yaşı döksem mevla uğruna alırmı ki beni yanına ? sus be gönlüm biliyorum özledin söylesene varmı çare sorarım sana yalvarıyormusun yaradana ? Dayıımm haberin olsa şu mısralardan gelirmisin yanıma? ne mutlu ki sana her gece okuyanın var arkanda edebiyatın kral adamı hadi gel yine edebiyat yapalım beraber hani sen yine de ki katlettin edebiyatı sensiz artık şiir yazmak bile güzel değil..satırlarımla son buluyor artık ruhun Şad olsun mekanın cennet olsun arşurrahman altında gölgelenmek sanada nasip olsun..

 • kaldırım türküsü , 14/06/2015

  ne diyeyim bilmiyorum

  ben alışamadım dostlar

  yazı halen daha sıcak
  toprak da

 • Zekai , 10/06/2015

  Konu ana ekrana sabitlenmeli

 • Ahmet Yurtseven , 05/06/2015

  “Belki bir gün karşılaşırız, bir çeşme başında.”

  boğazımda düğümlendi her şey

 • condenced , 04/06/2015

  içim bir garip oldu be

 • @mucahidsarica , 03/06/2015

  hala inanamıyorum. hala telefonun rehberim de. silemiyorum atamıyorum seni aklımdan.
  fedai…

 • yaşamadıkça yaşanmaz , 02/06/2015

  “Eğer kabirler dışarıdan göründüğü gibi dar, karanlık ve sıkıcı olsaydı, ALLAH dostları birer zindan mahkûmu gibi oraya atılır mıydı?
  Ana karnına göre dünya ne kadar geniş, güzel ve aydınlık ise, dünyaya göre kabirlerimiz de çok daha geniş, güzel ve aydınlık”

 • harun , 02/06/2015

  Köye giderken “biz zaten ucuyoruz harun” dişini hatirladimda yüzüme bir tebessum kondu nur icinde yat canim abim

 • isim bos birakilamaz , 02/06/2015

  Hic yakınlarımın ölümüyle sinanmadim.İlk kez böylesine yandı gönlüm..Ayni dert için gönülden çıkan ahhh lar.. Meğer bizi urganla bağlamışlar birbirimize..Meğer biz kanimizdan olanlardan bile daha fazla kardesmisiz..Bildim..Başkanım..Abim..

 • yazıyor , 02/06/2015

  – nasıl bilirdiniz

  – şiir okurdu: aşk şiirleri.
  aşkına gitti

 • siper , 01/06/2015

  bir kez daha anladım ki
  insan sevdiğine bakmaya bile kıyamıyor

 • Nazım Çat , 01/06/2015

  Sevmek kadar vefa da önemli.

 • izmirli , 01/06/2015

  İcimi yaktiniz
  siz nasil bir arkadasmissiniz…

 • ali , 01/06/2015

  Yüreğimden binlerce ah fışkırdı.. Rahmeti bol olsun fedai başkanın..

 • behiye , 01/06/2015

  mahfoldum okurken

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir