Amerika Sen Ne’sin Oğlum?

Bilindiği gibi kapitalizm, sömürü, modern küfür tarzı denilince akla ilk olarak Amerika gelir. Tarihi kadar şimdisi de kötü olan bir ülke kalkıp ben dünyanın lideriyim diyebiliyor. Bunu yaparken de koşulsuz şartsız üstler, askeri bölgeler, gemiler, radarlar falanlar, filanlar, ajanlar haydi buradan yaklar ile tehditler ederek elde ettiği istihbaratlarla, bulduğu zayıf noktalarla kendini dünya lideri olarak duyurmaya devam ediyor.

Amerika’ya karşı duruş sergileyen birçok ülkeyi duyuyoruz. Bunlar söyledikleri sözlerle sanki bizimle akrabalıkları var da söyledikleri sözler hoşumuza gidiyor. Gizliden değil de açıktan mutlu oluyoruz. Mesela İran, Amerika’yla restleştiğinde biz seviniyoruz. Venezuela’da Amerika karşıtlığı hakkında bir şarkı dillendirilse, biz de buradan tutup o şarkıya eşlik ediyoruz. İçimizdeki kapitalizm karşıtlığı, sömürü karşıtlığı aşırı derecede ayyuka çıkmış durumda. Bahsettiğimiz karşıtlığın sesini yükselten bir diğer ülke de bu yazının yazılmasını sağlayan Kuzey Kore’dir.  O nasıl sözlerdi öyle. Öyle söylediğiniz sözlerle, içimizin yağları acayip derecede eridi. Sizi söylediğiniz bu sözler dolayısıyla destekliyoruz. Korkmayın. Edebifikir yanınızda.

Amerika saldıracağı ülkeleri öncelikle nükleer var diye etiketliyor, daha sonra o bahaneyle biz o nükleeri ortadan kaldırıp oraya demokrasi getireceğiz bahanesiyle bir giriyor ki düşman başına bile değil. O ülkeyi talan ediyor, emiyor, bitiriyor. Pis lağımcılar.

Aynı meseleler yüzünden Kuzey Kore’ye tehditler savruldu fakat Kuzey Kore bunu yemedi. Buna karşın o şirin ülke, o tatlı, o çekici, o yakışıklı ülke Amerika’ya ve Güney Kore’ye karşı Kutsal Misillemeyle hazırız diyerek şeklini ortaya koydu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve Savunma Bakanı Robert Gates’in Güney Kore’yi ziyaretinden sonra başlayan tatbikat programı bu hazırlığın en büyük göstergesi oldu. O ne güzel bir tatbikattı öyle.

Kuzey Kore Amerika’ya karşı yumruğunu, dişini, bileğini göstermeye devam edecek. Bunu yaparken de Kutsal Misilleme dediği vaka için elinde nükleer güç olduğunu söyleyerek sıkıysa gelin diyebilecek kadar da açık sözlü bir ülke.

Kuzey Kore’nin sıkıntıları yok mu? Elbette var. Ama sırf Amerika’ya karşı gösterdiği tavır dünyaya örnek olarak yeter. Bu böyle biline…

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir