Okurlarımız Soruyor, Yazarlarımız Cevaplıyor

Edebifikir Okurları, Sorularınızı Hazırlayın!

Yıllardır yazıyoruz. Düşüncelerimizi, hayallerimizi anlatıyoruz. Yetmiyor birilerine reddiye yapıyor, daha iyi bir dünya adına görüşlerimizi sıralıyoruz. Siz de bıkmadan bizleri okuyorsunuz. bazen kızıyor bazen de bize hak veriyorsunuz. Her hâlükârda yazar ve okur arasında bir bağ oluşuyor. Ama insan merak eden bir canlı. Üzümü yemekle iktifa edemiyor bağını da görmek istiyor. İşte bu sebeple “Okurlarımız soruyor, yazarlarımız cevaplıyor” yazı dizimize başlıyoruz.

Yazarlarımız hakkında merak ettiklerinizi ya da etmediklerinizi sorun, yazarlarımız cevaplasın. İster yazarlarımızın kendisiyle, ister yazdıklarıyla ilgili olsun sorun söyleyelim. İlgi meselesine çok da takmayın. Siz sorun yeter.

Uykunuzda sorun mu var bize sorun, pilavın suyunu ayarlayamıyor musunuz, onu da söyleyelim! Şiir okurken sebepsiz yere ağlıyor musunuz, cevabı bizde. Her sabah uyandığınızda ne zaman tekrar uyuyabileceğinizi mi düşünüyorsunuz, sorun söyleyelim.

14 Eylül Pazartesi gününe kadar hangi yazarımıza ne sormak istiyorsanız editor@edebifikir.com mail adresine ya da yazının altına yorum olarak yazın, yazarlarımız cevaplasın ve biz de yayımlayalım…

Not: Lütfen sorunuzu, hangi yazarımızın cevaplamasını istediğinizi belirtmeyi unutmayın.

DİĞER YAZILAR

11 Yorum

 • İhsanbul , 15/09/2020

  Bu soruyu Sulhi Hocama yönetiyorum.
  – neden iki gözümüz olduğu halde ayna olmadan kendimizi göremeyiz?

 • Saadettin Suluboya , 14/09/2020

  Ölümden önce hayat var mı diye arabesk bir soru sormak istiyorum. Varsa niye dünya ahiretin tarlası buyruluyor? Ciğer buradaysa kedi nerede?

  Lutfederlerse Sulhi Ceylan, Raşit Küçükkürtül, Feyyaz Kandemir, Celal Kuru, Bahadır Dadak beyler cevaplandırsınlar isterim. Abdurrahman Mıhçıoğlu ise “Evvela bu bir kıyas-ı fâsit…” diye başlayıp fakiri Mecelle ile darbeylesin.

 • mehmet , 13/09/2020

  Ben Bahadır Dadak ve Sulhi Ceylan’a sormak istiyorum.
  Şimdiye kadar yaşadığınız en ilginç, en mutlu ve üzücü olaylar nelerdir?

 • Hammamizade , 13/09/2020

  Heralde on sene kadar olmuştur. Edebifikir kurulduğunda muhtemelen merkezde acemi yazarları yüreklendirmek gibi bir gayesi vardı, genele hitap edebilmek derdindeydi. Şimdiyse köprünün altından çok sular aktı, bereket oldu, emekler mahsülünü verdi. Kitaplı yazarlarının sayısı her geçen gün çoğalıyor. Site bir kulvar değişikliğine gitmediyse bile bulunduğu yerde hayli terakki etti, nitelikli okurun adresi haline geldi. Muhitini aşan, yaşantılarıyla da merak edilen karizmatik kimseler var etmeye başladı. Bana kalırsa epey zamandır “Edebifikir” ismi küçük geliyor, muhtevayla da kadroyla da ahenkli değil. Çoğumuzun başına gelen, ilk gençlikte aldığımız illetli, havalı müstear isimlere benziyor. Kendisiyle meşhur olunulduğu için değiştirmesi zor ama bir o kadar da gerekli gözüküyor.

  Sorum editöre. Edebifikir isminde neden ısrar ediyorsunuz, değiştirmeyi düşünür müsünüz, bu konudaki fikirleriniz nedir? 

 • Tüpçü Fikret , 13/09/2020

  Zaman vehmî bir şey ise neden içinde sıkışıp kalmış hissederiz?
  Yaşamak mı zor ölmek mi?
  Ne çok acı var?

  Herhangi bir yazar da cevab verebilir ama ben Bahadır dadak ve Mehmet Raşit küçükkürtüle soruyorum.

 • smtkara , 10/09/2020

  Dün akşam saatlerine doğru yoruma mesaj bıraktığımı sanıp cevap bekliyordum, sonra anladım ki sistemsel bir hata nedeniyle yorum düşmemiş. Neyse bunları hızlıca geçip Sulhi Hocama dönüyorum yazılarını zaman, zaman takip etmeye çalışıyorum deneme kitaplarını okudum fakat şiirden nasipsiz olduğum için şiire yönelemiyorum bu sebeple ilk sorum;

  Deneme kitabı gözüküyor mu ufukta ?

  Diğer bir sorum ise gönlümü hayli meşgul etmekte olan bir soru belki cevabı çıkar diye düşünüyorum. Hakikati çok açık ortada görmekteyim. Gitmem gereken, varmam gereken yeri biliyorum. Vasıtaları biliyorum. Sorunum şu bunları adım gibi bilirken neden yolun başından hep geri dönüyorum. Neden bir el mesafesi olan yakınlığa sürekli uzak düşüyorum. Her gün niyet edip neden güneş batımında rahmetli Cahit ağabeyimizin deyimiyle muhallebi kıvamını alıyorum. Merak ediyorum nefs demeden söylenecek başka cevap olur mu ?

 • küstümçiçeği , 09/09/2020

  Merhaba, sorularımı Sulhi Ceylan’a yöneltmek istiyorum. Açıkçası soruları hep çekinerek sorarım ve nasıl soracağımı da pek bilemem. Babam beni düşünmeden soru sorma, önce düşün sonra sor, diyerek büyüttü. O yüzden ben de sormadan önce hep düşündüm, bazen günler sürdü bazen haftalar sürdü. Bazı soruların zamanla cevabını öğrendim, bazılarını araştırdım, bazılarına kendimce cevaplar buldum, bazıları da öylece kaldı. Size de sormadan önce düşündüm ama bu sefer durum farklı zaman kısıtlı. İnsan neden bekler ve neden beklemekten vazgeçemez?
  Birine veda etmek bir daha görüşmeyeceğimizi kabullenmek değil midir?
  Biri bana bir şiirde yaşamıyoruz, şiir para getirmez hayat böyle değil demişti çok uzun zaman önce. Ben bir sürü şiiri yaşadım hayatımda. Şiir hayat değil midir, insan mı şiiri yaşar? Şiir insanda mı yaşar?

 • küstümçiçeği , 09/09/2020

  Merhaba, evet ben şiir okurken sebepsiz yere ağlıyorum. Cevabının sizde olduğunu söylemişsiniz, çok merak ediyorum. Eğer bir sakıncası yoksa tüm yazarlara sormak istiyorum.

 • HKG , 09/09/2020

  Iban no larinizi isteriz.
  Paraya sıkışmayan yazar olur mu ?

  Bir de bu site kimlerin elinde yazar ve editör harici kimler görebiliyor yorumları ?

  Hem farklı isimlerle karşımıza çıkanların gerçek isim soyisim maişiyet şehir onları nerelerde bulabileceğimizi ögrenmek isterük.

  Üzüntüm siz sevincim siz bir yazı okuyorum bakıyorum biz, nereden gelir bu bağ, kim nasıl su’lar bunları ögrenmek isteriz.

  Unutmadan açık adres verirseniz gizliden kapınıza bir mektup yollamak isterükk.

  Sorularımız çoktur ama belki de boştur bize bir destur vermenizi isteriz.

  Gizliden hocam oldunuz aşikare yüzünüze bakmam zaten ne ben sizi ne de siz beni tanımazsınız taniyamazsiniz, lakin yine de bilirsiniz. Bilmem ki bilir misiniz bizi ?!!

  Yaşayıp gidiyoruz ölürsem haberiniz olur mu, edebifikir?
  Hiç tanımadığınız bu okurunuza da bir Fatiha gönderilir mi tarafinızdan ?

  Yaşayan bir ölü olarakta bendeniz kendi namıma sizin için fatihalar okuyup ailenize efradiniza yolluyorum bazen yazılariniz öylesine beni anlatiyor oylesine 12 den vuruyor ki münacatlarıma sizleri de katıyorum haberiniz olsun. Siz de beni katar mısınız sevgili Yazarlarımız.

  Yazar dediniz de aklima geldi , elinize verilse kitap kendi kitabınız (bildiniz hangisi olduğunu) hiç yazabilir miydiniz?
  Yaz hadi kendi amellerini deseler bir ömür boyu neler yazardınız??

  Sorular soruları doğruyor, telefondan yazarken ellerim uyuşuyor çözümünü de iletirseniz çok muteşekkir kalacağım.

  Cenabı Hak yâr ve yardımcınız olsun, istikametiniz daim ve kaim olsun. Rıza-ı bari halk eyliye. Haydin size de bize de ümmeti Muhammed’e de selam ederiz.
  Kalasınız esenlikle.. güzellikle..
  Dua ile muhabbetle..
  Bitmek bilmeyen gevezeligim ve dahi imla hatalarim için affola.
  Gayrisi nokta .

 • İlginç Zamanlar , 07/09/2020

  Merhaba,

  Şu cümleyi anlayamadım: “Yetmiyor birilerine reddiye yapıyor…” Kime reddiye yaptınız? Eleştiri değil ama reddiye, tavır, rest! Bütün yazıları okurum, öyle bir şeye rastlamadım.

  • HKG , 09/09/2020

   Tüm yazıları okuduysanız eğer şayet bu sözünüz dogru ise, gerçekten yazılmış eleştririleri nasıl olurda görmezsiniz doğrusu pes, zaten “Eylem bir kız ismi değil” deyüp her yazılarında pankart asıyorlar yollara dökülüp miting yapılıyor göğüs göğüse carpisiyorlar ha yeri geliyor silah balta elde ne varsa en etkilisi kalem göze sapliyor sonra yüreğe , arkideş sen ne okumuşsun ne okumuşsan boş okumuşsun. Yazılanı değil yazilmayani gör.

   Adamlar ha bire kendileriyle kavga edip reddiyeler düzüyorlar. Yine kendi olabilmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir