Mantık Dersleri Başlıyor

* Mantık atölyesinin amacı katılımcıları geçerli bilgiyi yanlış bilgiden ayıracak seviyeye getirmek, düşünce kuvvetini doğru yöne sevk etmelerini sağlamak ve böylece diğer ilimlere sağlam bir şekilde giriş yapmasına vesile olmaktır.

* Mantık ilmini tahsil etmenin gayesi zihnin doğruluğu apaçık olan bilgilerden bilinmeyenlere nasıl ulaşacağını öğrenmektir. Bu amaca ulaşmak ise önce sağlam bir niyet ve sonrasında ise sabır ve gayretle çalışmak gerekir. Ama sonucun güzelliği yolun sıkıntılarını örter. Ayrıca İmam Gazâlî hazretlerinin “Mantık bilmeyenin ilmine güven olmaz” sözü bu bağlamda son derece önemlidir.

* Mantık ilmi sayesinde kişi, karşılaştığı olaylar arasında bağlantı kurup genellemeye ulaşabilir. Böylece tikelden tümele varabilir ve kavramlarla düşünme becerisini elde eder.

* Mantık Atölyesi 2021-2022 eğitim-öğretim sezonu boyunca sürecektir. Her hafta cumartesi günü saat 15:00’da yapılacak dersler 6 Kasım 2021 Cumartesi günü İstanbul Mostar Gençlik Derneği’nde başlayacaktır.

* Önemine ve zorluğuna binaen derslere devamsızlık yapılmamalıdır. Ayrıca her ders için verilecek notlar derse gelmeden önce okunmalı ve ders kitabı mütalaa edilmelidir.

* Mantık Derslerinde “İsâgûcî” kitabı takip edilecektir. Ayrıca çeşitli şerhlerle konu derinleştirilecektir.

* Derse katılmak için Mantık Dersleri Formunu doldurmanız gerekmektedir. Akabinde size geri dönüş yapılacaktır.

* Başvuru formu: https://forms.gle/6SgiGnJ7SjqasXe68

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir