Sulhi Ceylan: Vasiyetim

Sonsuz hamd, kullarından dilediğini marifet deryalarına daldırıp inci hükmündeki hakikate ulaştıran, eşyayı bilenmek istemesi sebebiyle yaratan ve yokluğa koku veren Allah’a olsun. Varlık ve hiçlik arasında gidip gelen, aklı karışık kullarını kendine çıkaran yolları açan ve kesrette vahdet şarabını içiren Allah’a yine sayısız hamd olsun ki o mekândan ve kullarının kendisi hakkında düşündüklerinden münezzehtir.

İmdi aşağıda yazdıklarım vasiyetim olup herhangi bir değer hükmü taşımamaktadır. Sadece acizliğimin ifadesidir. Ah insan, neden arkasında bir iz bırakmak ister ki?

Evet bir gün ben de öleceğim ve öldüğüm takdirde geride kalanlardan birkaç ricam olacak.

* Öncelikle öldüğüm zaman üçler, yediler ve kırklara haber salınıp kendilerine, “Bir ömür sizin sevginizi kalbinde taşıyan ama bir türlü sizin gibi olamayan pürkusurun biri öldü. Elindeki tek sermayesi sevgisi” diye bir mesaj iletin. Eğer üçler, yediler ve kırkları nereden bulacağız derseniz sadece rüzgâra dediklerimi fısıldayın. Onlar duyar.

* Sade bir cenaze istiyorum. Mahallenin ne kadar mecnunu varsa cenazeme çağırın. Gelirlerse sakın ilginç hareketleri sebebiyle kendilerine kızmayın. Onlar benim yapamadığımı yaptılar yani aşk rağmına akıllarını sattılar. Karışmayın. Onlar Allah’ın nazlı kullarıdır.

* Hayatta tek güzel şeyin sevmek olduğuna inanarak ölmüş olmayı istiyorum. Böyle olmuş olması için arkamdan bol bol dua edin lütfen.

* Kitaplarımı ölmeden önce yakmış olmayı umuyorum. Eğer yakamamışsam cenazeme gelenler tabutuma tükürebilir. Çünkü kitaplar okumak için değil, okuduktan sonra yakmak içindir. Şeyh Bedredddin hazretlerine selam olsun ki o kitaplarını Nil’in ılık sularına gömmüş ve üzerindeki âlim cübbesini çıkarıp derviş cübbesini giymişti. Evet bu bir sembol ama biz semboller üzerinden anlam dünyamızı ifade etmiyor muyuz?

* Öldüğümü duyanlar kendilerinin de öleceğini bilsin.

* Bende alacaklı olanlarla artık mahşerde hesaplaşırız. Kimde hakkım varsa ben helal ettim. Siz de helal edin olmaz mı!

* Kadınlardan çok çektim ama onlara da hakkımı helal ediyorum. Fakat cenazeme bir kadının bile gelmesini istemiyorum. “Çok meraklıydık sanki!” dediğinizi duyar gibiyim. Sorun yok o halde gelmeyin.

* Annem’e selam, baba yanına geliyorum, abla çok üzülme.

* Aydoğan, belki de seni tek anlayan kişi bendim ama seni yalnız bırakmak zorundayım. Beni anla ve ağla. Bu arada çok sevdiğin ve benim her gün giydiğim ceket ve pardesüm artık senindir. Ya seni hiç anlamadıysam!

* Toprağın altında da dünyadaki gibi yalnız olacağım ama tek umudum erenlerin kutlu nefesi… Onlara selam olsun.

* Cenazemin nereye gömülmesi gerektiğine bir türlü karar veremedim. Tecelliye tâbi olun, işaret nereyi gösterirse oraya gömün. Olmadı en yakın mezarlıkta bir köşeye gömüverin. Belediye defin masraflarını karşılıyormuş, canınızı sıkmayın.

* Gömleğim arkadan yırtıldı. Kaderime keder düştü.

* Bir ömür kalbimin üstüne sağnak sağnak acı yağdı, yolum ayrılıklara çıktı. Artık rahat bırakın. Alın dünyanızı başınıza çalın.

* Herhangi bir ağızda ezilen “öldü” kelimesine döndüm. Dünya sizin olsun.

* Ellerimle ördüğüm ağa yakalandım, kendi hülyalarımdan dolayı yaralandım.

* Şarkımı bitiremedim haberiniz olsun.

Sulhi Ceylan

DİĞER YAZILAR

13 Yorum

 • Doktor , 10/03/2024

  Şarkısını bitirebilen olur mu ki

 • Hilal G. , 09/12/2022

  Sulhi Ceylan’ın vasiyetini tekrar okudum. Tamam gelmicez cenazenize, sorun yok ama
  Bahadır abide bir vasiyet yazabilir mi vasiyet yazmamış diğer yazarlarla birlikte? Çok isteriz Bahadır Dadak ile birlikte diğer yazarların da vasiyetini okumayı. Allah hepimize rahmet eylesin. Ölücez, tüm yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan hesaba çekilicez. Bunun çaresi yok anlıyor musunuz? Ölümü düşündükçe delirmemiz gerektiğini düşünüyorum ama delirmediğimiz gibi aynı günahları yapmaya da devam ediyoruz. Çok ama çok garip.

 • Kanatsız Pervane , 11/08/2021

  Allah rahmet eylesin, iyi bilirdik.

  ‘Sulhi Ceylan öldü müü?’ diye soranlara not: Mevcut bilgimize göre ölmedi ama her an ölebilir tıpkı bizim gibi.

 • Recep COŞKUN , 22/09/2015

  Sormak lazım? Bizler ne olacağız… Ne yapacağız… Ne yapmalıyız… Sizler olmazsa…

 • 1asi , 10/09/2015

  Çok güzel kardeşim bizimde miras hukukumuz varda hiç ender hiçim vasiyet yazcak vede bırakacak birşeyimiz yok vesselam

 • duman , 10/09/2015

  Yakın kitaplari fısıldamaya izin çıkarsa fısıldarız…

 • duman , 05/09/2015

  Yakmayın kitaplari bizde esen her rüzgara fısıldayalim…

 • A.b , 05/09/2015

  Sulhi ceylan mekanın arifin kalbi olsun..

  • name , 03/07/2023

   Vasiyeti olmayan yazarlardanda vasiyet isteriz.Bütün vasiyetleri okuyup özetini çıkarmak istiyoruz.Derine dokunuyorsunuz.🌹

 • Yunus , 05/09/2015

  Dokunaklı…

 • Eski Dostlar , 05/09/2015

  Umarım gittiğin yerde duygularını bu denli ifade etmek yerine geleceğin keyfini çıkarırsın Sulhi Ceylan

 • m.s , 05/09/2015

  sulhi ceylan’ın sakinliği, süküneti, bağışlayıcılığı mı, aydoğan k.’nın öfkesi, nefreti, şiddeti mi? ikisi de lazım galiba.

 • Çetin Ç , 04/09/2015

  Elest bezminde Sulhi Ceylan ile aynı safta mıydık da hissiyatımız, düşüncelerimiz,acılarımız bu denli benzeşiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir