Yeni Kitaplar, Yeni Ufuklar…

“Çoğu yetişkin, okuma sürecinin tek yönlü işlemesi gerektiğini düşünür zira bunun aksi gerileme, olgunlukta geriye gitme olarak görülür. Derken yetişkin edebiyatına geçerek zafer kazanır, sonra da hep orada kalır, bir daha asla geriye dönüp bakmazsınız çünkü geriye bakmak mevki kaybetmek demektir. Ama insan yüreği tren gibi düz bir hatta ilerlemez. Okuma serüveni böyle bir şey değil, en azından benimkisi böyle değildi. Çocuk edebiyatını ıskartaya çıkarırsak, yetişkin gözüyle okuduğumuzda farklı bir simya yakalayacağımız zenginliklerle dolu bir mücevher kutusunu ıskartaya çıkarmış oluruz.”

“Ne Kadar Büyük ve Bilge Olursak Olalım” alt başlığıyla Domingo Yayınevi’nden çıkan Neden Çocuk Kitapları Okumalıyız adlı kitabında Katherine Rundell, biz yetişkinlerle çocuk kitaplarının ilişkisini yukardaki gibi özetliyor. Bizler için bile dikkate değer bir zenginliğe ulaşmamızda katkısı olan çocuk kitaplarının çocuklar için önemini anlatmaya gerek yok sanırım. Çocukluk, hayata dair her şeyle ilk buluşma döneminin adı… Dolayısıyla kitapla da… Yani düşünceyle, hayalle, eleştiriyle, dille, ifadeyle, özgüvenle… Kitap ile bağlantılı bu kavramlar, “insan olmak” yolunda çocukların gelişimini sağlayan kitaplarla mümkün kazanımlar hâline geliyor. 

Semerkand Çocuk Yayınları, Mavi Uçurtma, Akide Şekeri ve Fidan markalarıyla yayın hayatına devam ediyor. Gün geçtikçe gelişen, yayın yelpazesini genişleten bu yolculuğunda kitap yayınlarıyla, Mavi Fidan ve Okul Öncesi Şeker Ağacı dergileriyle, Mavi Uçurtma Çocuk Takvimi’yle, sadece Türkiye’de değil; dünyanın dört bir yanındaki çocuklara seslenmeyi, onların arkadaşı, yoldaşı olmayı hedefliyor. Bir virüs salgınıyla topyekûn bir imtihana tabi tutulduğumuz bu uzun sayılabilecek dönemin okurlarımızı olduğu kadar bizleri de ziyadesiyle sevindiren meyveleri olarak görebileceğimiz yeni kitaplarla sizleri tanıştırmaktan mutluluk duyuyorum.

Cüneyt Dal / Editör

Kaplumbağanın Hayali

Özellikle erken dönemlerde, yoğun olarak da ergenlik döneminde çocuk ve gençleri manevî sıkıntılara sürükleyen, depresyon vb. problemlere yol açan başkası olma, kendiyle barışık yaşamada sorunlarla boğuşma gerçeğini basit, anlaşılır bir dille, zengin görsellerle ele alan kitap, hitap ettiği yaş kitlesine uygun bir dil ve üslupla hazırlandı.

Arka Kapaktan…

Küçük kaplumbağanın bir hayali var. Ama bu hayal, öyle kolayca gerçekleşecek bir hayal değil. Küçük kaplumbağa, tavşan olmak istiyor. Şaşırdın, değil mi? Kaplumbağanın bu isteğini sevimli dostu tavşan duyunca o da tıpkı senin gibi şaşırıyor. Peki, sonra ne mi oluyor?

Kaplumbağanın Hayali, bize kendimizi sevmeyi öğreten, şükretmenin güzelliğini anlatan bir kitap…

Minik Mirket

Sevimli mirket ailesinin en küçük üyesi Mini, yuvasından ilk kez çıkmanın heyecanını yaşıyor. Günün ilk ışıklarıyla yeryüzünü görmesiyle de kendinden geçiyor. Ayakları üzerinde durup güneşlenen ailesi ile o da güneşleniyor ve kardeşleriyle oyunlar oynuyor. Fakat yaklaşan büyük bir gölgenin yol açtığı panik, onu öylesine korkutuyor ki… Bu gölgenin, iri bir kartalın gölgesi olduğunu öğrenmesi, çok da zamanını almıyor. Hemen yuvasına kaçan aile fertleriyle o da yuvasına kaçıyor ve sabaha kadar çareler düşünüyor. Aklına gelen zekice plânı ailesi çok beğeniyor. Eğlenceli ve bir o kadar da akıllıca bu plân, onları, kartaldan sonsuza dek kurtarıyor. Minik Mirket, bir birlik ve beraberlik hikâyesi…

Arka Kapaktan…

Sevimli mirket ailesi, güzel bir güneş banyosu için yuvasından çıkıyor. Ancak bu kez, bambaşka bir heyecanla… Çünkü ailenin en küçüğü mirket Mini, yuvadan ilk kez çıkacak. Sıcacık bir dünya, onu bekliyor.

Minik Mirket, aile sevgisinin, zorluklar karşısında birlik olmanın hikâyesi…

Seyyah Viking Diyarına Yolculuk

Tarihimizde yaşanan bir olaydan yola çıkılarak yazılan ve resimlenen eser, eğlenceli bir üslupla ve akıcı bir kurguyla ele alınıyor. İslâm’ın; dolayısıyla Doğu’nun, ilmi ve irfanıyla dünyayı aydınlattığı dönemlerden macera dolu bu çizgi roman, çocukların beğenisine sunuluyor. Ayrıca Ahmet karakterinin, elinden hiçbir iş gelmeyen biri olarak kendini keşfetme, yapmaktan mutluluk duyacağı uğraşıya kavuşma süreci, çocuklara, mühim bir örnek teşkil etmekte. Duru anlatımı ve zengin görsel bütünlüğüyle kitap, okuma alışkanlığı edindirme noktasında umut vadediyor.

Arka Kapaktan…

Bağdatlı bir seyyah, Ulme adında bir Viking, tembel bir deve… Bu üçlünün yolları bir şekilde kesişir ve macera başlar. Bağdat’tan taaa İskandinavya topraklarına nefes kesen eğlenceli bir yolculuk seni bekliyor.

Oynayalım El Ele
Osmanlı’dan Günümüze Çocuk Oyunları

Bu kitap, 20. yy Osmanlı eğitimcilerinden Ahmed Edîb’in (1868-1932) Terbiyevî Çocuk Oyunları adıyla o dönemki milletlerarası oynanmakta olan çocuk oyunlarından derlediği oyunlardan oluşuyor. Alanıyla ilgili geniş bir bilgi birikimine sahip olduğu anlaşılan yazar, kaleme aldığı önsözle de kitaba ve konuya dair birbirinden kıymetli bilgiler sunuyor, açıklamalar yapıyor.

Osmanlıca aslından titizlikle günümüz Türkçesine aktarılan eser, gerek rengârenk çizimleri; gerek oyun başlarına eklenen “Kaç kişiyle oynanır?”, “Faydaları nelerdir?”, “Nasıl Oynanır?” bölümleriyle değerli öğretmen ve eğitmenler için hazırlandı. Maddeler halinde sıralanan oyun safhaları ve yer yer parantez içerisine düşülen notlarla da zenginleştirilen çalışma, alanında mütevazı bir kaynak mesabesinde.

Arka Kapaktan…

Oynayalım El Ele, 20. yy. Osmanlı eğitimcilerinden Ahmed Edîb’in, Terbiyevî Çocuk Oyunları adıyla derlediği oyunlardan oluşuyor.

Bu kitapta yer alan tüm oyunların iki ortak noktası var: Birincisi, çocukların eğitim sürecini eğlenceli yollarla desteklemek. İkincisi ise oyunların, bulması ve edinilmesi zor herhangi bir araç gereç gerektirmeden hemen her yerde oynanabilmeleri…  

Mini Kitaplar Serisi

7 kitaptan oluşan Mini Kitaplar Serisi, çok sevilen Mavi Uçurtma Çocuk Takvimi yazar ve çizerleri tarafından hazırlanan rengârenk, eğlenceli kitaplardan oluşuyor. Serinin öne çıkan özellikleri arasında kısa metinlerden oluşması, hap bilgiler içermesi ve uygun fiyatı sayılabilir. Seri içerisindeki kitap başlıkları ise şunlar:

  • Evde Okulda Sokakta 40 Eğlenceli Oyun
  • Çocuk Dilinden Dualar
  • 40 Hadis-i Şerif Ezberleyelim- 1
  • Mutlu Eden Güzel Sözlerim
  • Atasözü Hikayeleri
  • Mini Mini Hayvan Hikayeleri
  • Resimli Atasözleri ve Deyimler

İyilik Ekibi Kuruluyor

Bir çocuğun iyilik yapmak için kurulan bir ekipteki gayretlerini anlatan eser, sadece başarılara değil, sonucunda faydalı bilgiler elde edeceği başarısızlıklara da değinen gerçekçi, akıcı, bir o kadar da kitap okuma alışkanlığını destekleyici bir novella özelliğinde. İyilik Ekibi serisinin bu ilk kitabının tanıtımı vesilesiyle bir de müjde verelim: serinin ikinci kitabı olacak İyilik Ekibi Su Kuyusu, yakında okurlarıyla buluşacak.  

Arka Kapaktan…

İyilik yapmak ne kadar zor olabilir ki? Neler yaparsak iyilik yapmış oluruz? Önemli olan sonuç mudur yoksa niyet edip gayret etmek mi? Bir işi başarmak çok güzeldir kuşkusuz, ya sonunda birçok şey öğrendiğimiz başarısızlıklarımız?

Bir solukta okuyacağın İyilik Ekibi serisinin bu ilk kitabı seni, Emre’nin eğlenceli dünyasına ve iyilik ekibinin kuruluş macerasına davet ediyor.

Uçan Balıklar Ülkesi

İlham verici hikâyesi, duru anlatımıyla bu kitap, su altı hayatıyla yeryüzü arasında bağ kurarak balıkları kişileştirip bir hakikat yolculuğunu, cesaretin öyküsünü resmediyor. Bu bakımdan kitap, birçok çocuk klâsiğinde gördüğümüz edebî niteliklere ve fikrî bir alt metne sahip. Başarılı bir çizimle ve güzel bir tasarımla hazırlanan kitap, çocukların hayal gücü gelişimini destekleyici özellikte. Ayrıca anlatımındaki akıcılığının etkisiyle de okuma alışkanlığı kazandırma noktasında iyi bir seçim.

Arka Kapaktan…

“Eğer maksadına ulaşmak istiyorsan yavaş, sakin ve devamlı olacaksın evlat. Bu, kararlı olduğunu gösterir. Unutma, biz hızdan ve aceleden kurtulmak için yola çıktık. Eğer dinlenmesini ve yavaşlamasını bilmezsen yorulur ve bıkarsın. Yavaş giden çabuk ulaşır, derler. Az ama devamlı iş, çok ama devamsız işten daha iyidir.”

Uçan Balıklar Ülkesi, küçük bir hamsinin, hayalleri uğruna her şeyi göze alarak çıktığı macera dolu bir yolculuğun hikâyesi…

Pardi Ne Dedi?

Katlanan kitap şeklindeki bu hikâye, hem biçim hem görsel hem de içerik açısından çocukların ilgisini çekebilecek bir çalışma. Sevimli kahramanımız Pardi, insanlarca yanlış anlaşılmış iyi kalpli bir hayvan. Doğu Karadeniz bölgesinin efsanevî yaratığı Pardi, aslında halk tarafından sevilmeyen, çocukların korkulu rüyası haline gelmiş kötü şöhretli bir hayvan. Yazar, çocukluğunun bu büyük korkusundan hareketle Pardi’nin yanlış anlaşıldığını, tek derdi arkadaş edinmek olan yalnız bir canlı olduğunu düşünmüş ve bu düşüncesini hikâyeye dökmüş. Bu yönden bakıldığında eser, çocukların olaylara farklı açılardan bakabilmelerini, güzel bakıp güzel görebilmeyi öğrenmelerini, sıcacık bir hikâye ve rengârenk resimler eşliğinde örneklendiriyor.

Arka Kapaktan…

Pardi’yi hiç duydun mu? Kimdir? Nasıl biridir? Ondan korkanlara sorarsan o korkunç bir canavar. Köy muhtarına soracak olursan o bir düşman. Kendisine sorsan o sadece bir Pardi. Ben gibi, sen gibi, herkes gibi düşleri, düşünceleri, istekleri olan biri. Günün birinde Pardi’ye dair bu gizemi, köy çocuklarından birinin başına gelen görülmez bir kaza çözüveriyor. Ve dilden dile sadece şu soru dolaşıyor: Pardi ne dedi?

Pardi Ne Dedi?, hep yanlış anlaşılmış sevimli kahramanımız Pardi’nin hikâyesi…

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir