Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası

Selçuk Küpçük imzasını taşıyan, “Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası” kitabı çıktı. Kitapta, 1980’den 2000’lere, birbirinden farklı poetik, kültürel ve ideolojik geleneklere sahip toplam 40 dergi ile yapılmış söyleşi yer alıyor.

Cümle Yayınları tarafından çıkarılan “Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası” isimli kitapta Üç Çiçek’ten, Şiiratı’na, Hayalet Gemi’den, Göçebe’ye, Atlılar’dan, İkindiyazıları’na, Kökler’den, Ayane’ye, Kırağı’dan, Le poète travaille’ya, Kardelen’den, Sombahar’a, Parşömen’den, İpek Dili’ne, Kırknar’dan, Lika’ya, Yaratım’dan, Yenibinyılşiir’e, Martı’dan, Edebi Pankart’a, Sonra Edebiyat’tan, Kül’e, Sınırda’dan, Est&Non’a, Son İstasyon’dan, Ünlem’e pek çok dergi yer alıyor.

Arka Kapaktan

Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası, 1983-2010 yılları arasında yayımlanmış ve kapanmış dergilerin yayın yönetmenleri/editörleri ile edebiyatçı ve müzisyen Selçuk Küpçük’ün yaptığı söyleşileri içeriyor. Toplam 40 söyleşinin yer aldığı Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası kitabı söz konusu zaman diliminde yayımlanmış farklı edebî kimlikler taşıyan dergiler bağlamında bir dönemin edebiyat iklimini gözlemlediğimiz gibi, sosyolojik ve kültürel dinamiklere de aşina oluyoruz. Alanında ilk olan bu çalışmada, yalnız kültür ve sanatın merkezi kabul edilen üç büyük ilimizde çıkan dergiler değil, Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde edebiyat dünyamızı renklendiren dergiler de mercek altına alınıyor. Türkiye Edebiyat Dergileri Atlası’nın dergiciliğimizin topografyasını çıkarmada ana kaynaklardan biri olarak kullanılacağı kanısındayız. Aynı zamanda “hür tefekkür”e açılan bir kapı olmasını da ümit etmekteyiz.

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • gerçek merve , 25/02/2015

    Edebifikir nerde,edebifikir sayin küpçük?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir