Rahime’nin Yüz Görümlüğüne Ağıt

Bahadır Dadak’ın “Rahime’nin Yüz Görümlüğüne Ağıt” isimli ilk şiir kitabı İzdiham Yayınları tarafından okura sunuldu. Dadak’ın farklı zamanlarda Yedi İklim, Muşta, Budak ve Edebifikir’de yayınladığı şiirlerin yanında daha önce okurun ilgisine sunulmamış şiirlerin de yer aldığı eser; Deniz, Irmak ve Sonsöz Şiiri olmak üzere üç bölümden oluşuyor. İlk iki bölümde sekiz, son bölümde ise tek bir şiir mevcut. Yunus Emre hazretlerinin “Denize değin ırmak idi adın/ Ko andan ötesin denize daldın” mısralarından hareketle bölümlere ayrılan eser, şairin şiir serüvenine dair önemli ayrıntılar içeriyor. Kitabın editörlüğü ise Sulhi Ceylan’a ait.

Deniz isimli ilk bölüm, yüz yılın başından bu yana, yakın tarihin siyasi, sosyal olaylarına ve şairin psikolojik gerilimine odaklanıyor. Irmak isimli ikinci bölümde yer alan şiirlerin, bireyselden toplumsala kayan bir yaklaşımın ürünü olduğu söylenebilir. Son bölüm ise, muhtevası ve üslubu itibariyle ilk iki bölümden ayrılan, nispeten uzunca bir metin-şiirden oluşuyor.

Şiirlerin bütününde gerçekçi, toplumun yaralarını öne alan protest bir üslup hâkim. Şair, tarihi şahıslar ve olaylar üzerinden çok sesliliği yakalamaya çalışıyor. Kelime yoğunluğu ve öykünmeye yatkın bazı şiirlerde mum ışığında kendi gölgesini arayan bir adamın izlerini görüyoruz. Yer yer engin bir deniz gibi yükselip, yer yer med-cezire girse de “Rahime’nin Yüz Görümlüğüne Ağıt”  bütünü itibariyle kendine özgü, sağlam bir ilk-kitap.

Yazarımız Bahadır Dadak’ı tebrik eder, şiir yolculuğunda başarılar dileriz.

Edebifikir

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir