Peyami Safa’ya Göre Kitap Okumanın Kuralları

Peyami Safa, “Eğitim Gençlik Üniversite” adlı kitabında kitap okumanın kurallarını sıralamış.

İşte, ilk beş maddeyi Fransız yazar André Maurois‘ten alıntılayan Peyami Safa’ya göre kitap okumanın kuralları:

1. Birçok muharrirlerin (yazarların) eserlerini rastgele ve üstünkörü okumaktansa içlerinden birkaçının kitabını iyi anlamaya çalışmak.

2. Yalnız yeni değil eski eserleri de okumak.

3. Gıdamızı iyi seçmek. Her zekânın muhtaç olduğu ve sevdiği gıda ayrıdır. Hangi muharriri seviyorsak ona sadık kalalım ve onu iyi anlamaya çalışalım.

4. Bir kitap okurken etrafımızda sessizlik ve sükûn temin etmek, dikkatimize hiç fasıla (ara) vermemek. Bütün dikkatimizi mevzu üstünde koyulaştıralım.

5. Hayatımızla ve mesleğimizle alakalı eserleri tercih etmek. Okumaktan zevk almayanlar, çok defa kendilerine yakın eserler bulmaktan aciz kalmış olanlardır.

6. Öğüterek okumak. Kitabın ana fikirlerini taşıyan cümleleri ağır ağır hatta birkaç defa okuduktan sonra onu kendi kendimizle münakaşa etmeliyiz.

7. Bir mevzu etrafında, fikirleri birbirinden farklı birkaç muharririn eserlerini okumak.

8. Hoşlandığımız eserleri mutlaka tekrar okumak, ikinci, hatta üçüncü okuyuşumuzda evvelce dikkat etmediğimiz güzellikleri bulacağız.

9. Okumamızı bitirdikten sonra hemen başka bir işe başlamamak.

10. Kitapta hoşlandığımız, kabul veya reddettiğimiz parçaların kenarını çizmek.

11. Gazetelerden ve hafif mecmualardan başka trende, tramvayda ve yolculuğu kısa süren vapursa hiçbir şey okumama.

12. Yemekten biraz evvel ve biraz sonra okumamak.

13. Yatağa girdikten sonra ve yataktan kalkar kalkmaz gazeteden başka bir şey okumamak. Çünkü yatakta okunan kitap ya uyku getirir ya uyku kaçırır. Kitap okumaktan maksat uyumak değil kelimenin hakiki ve mecazi manasıyla uyanmaktır.

14. Okumaya başlamak için okuma arzusunun doğmasını beklememek. Okuma arzusu çok defa birkaç satır veya birkaç sayfa okuduktan sonra başlar.

15. Birini beklerken gazeteden başka hiçbir şey okumamak. Çünkü böyle anlarda şuurumuzun altını beklediğimiz insana dair canlı bir merak doldurur ve okuma zevkine de idrakine de engel olur.

Peyami Safa

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • Mg , 28/10/2017

    Kurallar güzel basit uygulanabilir. Zihnine kuvvet mübarek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir