Eyleme Giden Delikanlı

Kerim Kolat, Taksim eylemlerinin öyküsünü yazdı. Hayat göründüğü gibi değil…

***

Gece geç saatlerde eve döndü. Dönerken arkadaşlarıyla polis arabalarını, ticari ve sivil taksileri nasıl ters çevirdiklerini, duvarlara nasıl yazılar iliştirdiklerini kahkahalar atarak birbirlerine anlattılar. Eve ulaşınca; “Şimdi iyi bir uyku çekmeliyim” diye düşündü. Balkonda bir sigara daha tüttürüp yatağına sokuldu.

Sabah uyandığında babası ve annesi salonda sessizce oturmaktaydılar. Kötü bir şeyler olduğunu, düşündü. “Her zaman ki ekonomik sıkıntılardır kafalarındaki” deyip yanlarına oturdu. Onları akşam yaptıklarını anlatarak biraz hareketlendirebilirdi.

“Baba, oğlun akşam neler yaptı bir bilsen!”

“Özgürlüğünü istedi, yurduna sahip çıktı. Kapitalistlerin evlerini arabalarını başlarına geçirdi” diyerek gülümsedi.”

Bu sözler üzerine babası başını kaldırdı. Gözlerinden birkaç damla yaş süzüldü.

“Aferin oğlum aferin. Dün ters çevirip yaktığınız arabalardan birisi de bizim ekmek teknemiz taksimizdi. Eylem devam ediyormuş, git arkadaşlarına yardımcı olmaya devam et.”

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • ehli fikir , 10/06/2013

  edebifikir kalite kontrol mekanizmalarını bu hikaye üzerine ;yoksa faaaliyete geçmeye var ise daha dikkatli olmaya davet ediyoruz…

 • mehmet necip , 09/06/2013

  bu mesele bizim meselemiz mi erenler?

  http://www.populistkultur.com/kasimpasa-cik-aradan/

 • kartal kalkar , 08/06/2013

  ne tefrikaymış be, edebifikir müdavimlerini dahi iki ayrı vahaya düşürdü. al eylemcileri vur akp’lilere… bizim başka işlerimiz var arkadaşlar, bu sabun köpüğüyle uğraşmayın.

 • sümer tilmaç değilim , 07/06/2013

  Abdüssamed’in yorumunu görünce hislerim dumura uğradı.Realiteden,gerçekten bu kadar bağını koparıp,romantizm hastalığına kapılma hastalığına yakalanmış.Yazık!Sapla samanı karıştırarak orataya saçma bir yorum çıkmış.Onuru incinmiş insanlar,arabaları yakıp,caddeleri savaş alanına çevirerek onurlarını kurtardılar zaten.Birisinin hatasını,diğerinin hatası örttü mü yani?Neden iki hatadan birisini destekleyelim ki?Böyle bir mecburiyet mi var!

 • Abdussamed Geçer , 07/06/2013

  Ayrıca, masumca oturan insanlara kibirli bir adamın verdiği emirle birden bire polisler tarafından zulmedilmesi eleştirilmeli iken, kalkıp da sadece bu zulme verilen tepkiyi fırsat bilen art niyetlilerin yaptığı serserilikler eleştirilmemeli. Maddi kayıplara üzülenler, (beğen ya da beğenme) onuru incinmiş insanlara gösterilen şiddete de tepki koymuyorsa, ortada bir vicdan problemi var demektir.

  Bir öykü varsa bu öykünün başıyla sonuyla, tüm karakterleriyle tam olarak ortaya konması gerekir..

  • bana kimse öyle bir şey demedi! , 10/06/2013

   Bazen merak ediyorum aynı memlekette mi yaşıyoruz diye

   Masumca oturan insanlar
   Onuru incinmiş insanlar

   Vay arkadaş.

  • ehli fikir , 10/06/2013

   ev almadan önce komşuları araştırmamamız bu yaşayış tarzına giden yolda önemli bir sosyal olay ve üzerine biraz düşünmeye değer…yaşayışımızı kozmopolitikleştiren şeylerin başında gelse gerek…

 • Abdussamed Geçer , 07/06/2013

  Cahilce, ne olduğundan, insanların ne yaşadığından bihaber bir öykü. Politik sefaleti bir kenara, öykü kalitesi olarak da berbat. Kolat’ın diğer öykülerini düşününce bu öykü onların yanında çok çocuksu.

 • rasitulas , 06/06/2013

  Kurşun gibi bir öykü .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir