Dut Ağacı

Bir dut ağacının üzerindeyim yıllar sonra.

Meyvesine uzandığım tüm ağaçların hatırına. Kim karıştırıyorsa içimi, birbirinin yerine geçen ama kesinlikle birbirine karışmayan, nöbetleşe bir duygu dalgalanmasının içinde ve yerden birkaç metre yüksekteyim.

Bir dut ağacının üzerindeyim.

Bir-iki tane, gözüme kestirdiğim, diğerlerinden iri görünen dutlara doğru uzanıyorum. Etrafımda o kadar dut varken. Ulaşıp kopardığımda anlıyorum ki aslında diğerlerinden o kadar da farklı değiller. Sonra daha ileride daha iri olduğunu düşündüğüm bir tanesine daha uzanıyorum. O da diğerleri gibi görünüyor ulaşınca. Ne daha tatlı çıkıyorlar ne de daha iri. Her seferinde inandığım ve sonra inandığıma pişman olduğum bu göz yanılmasına inadına devam edebiliyor olmamın nasıl da aptallara lâyık olduğunu düşünüyorum bir de. Etrafımdakilerden birkaç tane daha yiyorum. Sonra başımı başka yöne çevirdiğimde, uzanmadığım dalların birinde, diğerlerinden daha iri bir dutla karşılaşıyorum. Eski yaşanmışlıklarım hafızamda hiç yer etmemiş gibi. Onun daha farklı olacağını düşünüyorum. Daha tatlı, daha iri çıkacak. Yediğim en güzel dut olacak. Uzanıp bakıyorum ki aynı. Tadını aldıktan sonraki pişmanlığım ve aptallığım dahil.

Aynı.

Bir dut ağacının üzerindeyim.

Toprağa çeviriyorum başımı. Yükseklik korkum var benim ama korkutmuyor bu yükseklik beni. Etrafımdaki dallara güveniyorum. Eğer düşecek gibi olursam, dengemi kaybedersem en yakınımdaki dallardan birine tutunurum sıkıca, kurtulurum diye düşünüyorum. Tahmin değil, tecrübe ile söylüyorum bunu. Çocukken dengemi kaybedip düşmek üzereyken ellerimle, kollarımla, bacaklarımla nasıl da tutunmaya çalışmıştım. Tutunmuştum, kurtulmuştum da düşmekten. Kollarımda derin olmayan ama birden fazla olduğu için derin bir yara kadar acı veren birçok çizikle. Halbuki ağaca tırmanırken yara almamak için nasıl da uğraşmıştım. Ve dengemi kaybettiğimde aslında sadece dengemi kaybetmediğimi de anlamıştım. Önemli olduğunu düşündüğümüz her şey bir denge kaybı ile önemsizleşiyordu. Bunu bir dut ağacından öğrenmiştim. Vücuduma birden fazla kez imzasını atan bir dut ağacından. Şimdilerde göremiyorum attığı imzaları. Vücudum kendi kendini iyileştirdi mi? Tabiî ki hayır! Öyle olsaydı birdenbire aklımıza gelen yaşanmışlıkların ardından o ânı yaşıyormuş gibi olamazdık. Bu et parçası kendi kendini iyileştirmiyor, sadece mayası gereği, üzerine atılan her şeyi emip içerde bir yerlere gömüyor olmalıydı. Dışardan gelen ilk darbede de içinde ne varsa döküyor olmalıydı. Tekrar kapanana, tekrar içine gömülene dek.

Bir dut ağacının üzerindeyim.

Ve bu ağacın dalları arasında dolaşırken eski bir özlemi, kızgınlığı ve şaşkınlığı da taşıyorum içimde. Gözümün önünde testere ile kesilmiş bir dut ağacının hatırına. Üç beş arkadaşın evi olacak kadar geniş bir dut ağacının. Allah’ın hikmeti işte. Tüm dalları gövdesinden dışarı doğru yükselmiş, bir gülün açılan yaprakları gibi etrafa yayılan dalları arasında, bize yükseklerde bir avlu sunmuş bir dut ağacı. Her bir dalına birimizin oturduğu ve saatlerce hem dut yiyerek hem de sohbet ederek geçirdiğimiz o yılların hatırına. Dallardaki dutların hatırına, dalların hatırına, arkadaşlarım hatırına. En çok da dut ağacının gövdesi hatırına. Bütün çilemizi çektiği yetmiyormuş gibi gövdesini parça parça eden testerenin dişlerine de sabretmek zorunda kalmıştı. Bir süre sonra dayanamadı ruhundaki sarsıntıya, bıraktı gözyaşlarını birer dut meyvesi olarak. Özlemim dut ağacınadır. Kızgınlığım testereye. Şaşkınlığım ise ikisinden de büyük. Çünkü kesen de kesilmesini seyreden de kesilmesine üzülen de yere düşen gözyaşlarını hep birlikte topladı, hep birlikte yedi. Bu şaşkınlığım uzun süre ruhumdan silinmedi.

Bir dut ağacının üzerindeyim. Karadut ağacının. Ağacın en iri dutlarından biri olduğunu düşündüğüm bir tanesine uzanıyorum yine. Ulaşacağım diye uğraşırken sarsıyorum dalları. Karadut kopuyor dalından. Üzerime düşüyor. Kırmızı bir leke bırakıyor üzerimde. Ellerim, parmak uçlarım, dudaklarım mosmor.

Ömer Can Coşkun

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Bülbül , 26/07/2019

  Bahçemizdeki büyük dut ağacını babam keseli çok oldu. Allah’tan bir tane de küçük var. Çok genç bir dut ağacı. Dutları o kadar lezzetli ve bereketli ki. Dutların fazlalığından, dallar yere doğru sarkıyordu. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı’ydı. Epey bi yedim. Uzanamadığım dutlar için dalları aşağı doğru çekiştirirken ince bir dalı kırdığımı anımsıyorum şu an. Kim ince bir dut dalı için gözyaşı döker ki ? Altı yaşında küçük bir kız dökebilir belki. Üstelik başka bir dutun önünde kırmızı kıyafetiyle uzaklara bakıp bir yandan da küçük eliyle ağacın gövdesini tutarken komşu tarafından fotoğraflandıysa. Bütün günü dutun tepesinde geçiren küçük kız nasıl hoyratlaşabilir bu kadar ? Dut ağacının küçücük gövdemizi taşırken hiç üzüldüğünü düşünmüyorum. Onun en güzel dutunu bulmaya çalışmamız onu mest ediyordur üstelik. Şimdi ise sadece yiyorum en iyisini bulmayı ummadan. Üstelik bir anda hiçbir nedenim de yokken dalını koparabiliyorum

 • Cüneyt Dal , 22/07/2019

  İşte edebiyatın gücü… Teşekkürler, teşekkürler, binlerce kez hem de…

 • İhsanbul , 22/07/2019

  Karaduta aşılı beyaz dut idi dedemin bahçesinde bulunan kucuklugumun dev ağacı. Bu hikayenin satır arasında okudum az önce.

  Dedemin altı çocuğu onlarca torunu vardı. Hep beraber kaybolurduk dallarında ve dut yemenin tadına varirdik. Dut, dalından yenince güzel olurdu.

  Ağacın yükseklerinde, ince dallarında, iri olgun dutlar olurdu. İçimizden cesaretli olanlar bilirdi o dutlarin tadını. Biraz garantici olanlar buldukları ile yetinirlerdi.

  Bahçede dut ağacının olmasının sıkıntısı da olurdu elbette. Tatlı meyvenin, tatsız talipleri. Börtü böceği, sivrisi karası sinekleri… Gül de diken ilişkisi içinde yaşanırdı çocukluk bizim için o bahçede. Temmuz ayının başlangıcı dut mevsimi idi.

  95 ekiminden sonra yıkıldı çocukluk. Önce köy yıkıldı yaşanılan depremle, sonra dedem göçtü ebedi aleme… Bizler okuyoruz, adam oluyoruz derken dutlari pazar tezgahlarında, manav reyonlarında görür olduk.

  Ömer Can Coşkun üstada teşekkür ederim. Çocukluğuma ait bir ana gittim geldim. Özlediğim o günlerin resimleri geçti gözlerimden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir