Bomboş Çarşamba

09.00 Uzun zamandır düzenli olarak çalışmıyorum. Sabahları anlamsız bir boşluğun içine uyanıyorum. Bir şeyler üretmeyince çürümenin başladığını kendime tekrar edip duruyorum.

10.00 Yeni bir şeyler yazmanın derdindeyim. Yıllardır yazmayı düşündüğüm lâkin bir türlü yazamadığım “Saçmalıklar Risâlesi” aklıma düşüyor. Birkaç satır olsun eklemek istiyorum ama nafile. Ardından “Tedavülden Kalkmaya Yüz Tutmuş Deyimler”e başlıyorum.

– Elinin hamuru ile erkek işine karışma.

– Azıcık aşım, ağrısız başım.

– İşten değil, dişten artar.

Sonra Feyyaz‘ın Müstesna Deyimler Defteri aklıma geliyor. Bu yaptığımın da orijinal bir şey olmadığını, bir rol çalma olduğunu fark edip vazgeçiyorum.

11.00 Defterime yeni bir başlık açıyorum: Ahir Zaman Görgüsüzlükleri.

– Şair ve yazarların ölüm/doğum günlerini sosyal medya mezarında zulme çevirmek.

– WhatsApp durumunda gittiğin yerleri paylaşmak.

Defterdeki o sayfayı belki de bir daha hiç açmamak üzere kapatıyorum.

12.00 Bahçeye iniyorum. Büyük bir bahçe kurma hayâlim vardı. Şimdilik küçük olanla yetiniyorum. Fasulyeler ceviz ağacının gölgesinde kaldığı için çiçek bile açmadı. Domatesler, biberler, salatalıklar ise tek tük. Çevremdekiler sürekli boşuna uğraştığımı söylüyor. Belki onlara hak verebilirdim tâ ki, ekip diktiğin, büyüttüğün her yeşillik Allah’ı zikrettiği sürece senin hanene de sadaka olarak yazıldığını öğrenmemiş olsaydım.

13.00 Önceleri çok mızmız bir adamdım. En olmadık şeylere mızmızlanırdım. Şimdi de mızmızlandığım günlere mızmızlanıyorum. Demek ki huylu huyundan vazgeçemiyormuş.

14.00 Günde ortalama yirmi beş sayfa okuyorum. Buna rağmen etrafımda “çok okuyan adam” olarak biliniyorum. Okur yazarlığın bir mihengi olmalı. Misâl: Günde yüz sayfa okumayan, asgârî beş yüz kelime yazmayana okur/yazar denmesin.

15.00 Dursun Gürlek‘in Ayaklı Kütüphâneler adlı eserini okuyorum. Kitaplarıyla evli olan adamları yakından tanıdıkça övündüğüm kütüphânem gözümde küçülüyor. Bir kez daha idrâk ediyorum ki, insan kendi muadillerini okuyarak ne yazar ne düşünür ne de okur olabilir. Geçmişle bir bağ kurmayanların hiçbir şeyden şikâyet etmeye hakları yoktur.

Bir yazma eser bulabilmek için o günün şartlarında Mısır’a tayinini isteyip giden kitap delileri bana İmam Şafii hazretlerinin bir sözünü hatırlattı: “Sen ilme kendini tamamen vermedikçe ilim sana zerresini bile vermez.”

17.00 Vurdumduymaz tarafım ağır basmasına rağmen, bazen obsesif derecesinde takıntılı oluyorum. Bu bir kelime bile olabiliyor. Okuduğum bir metinde “ebedi istirahatgâh” tabirini gördüm. Görür görmez de Ali Yurtgezen hocamızın, Ebedi İstirahatgâha Nasıl Tevdî Olunur yazısını hatırladım. Her cümlesinin altı çizilecek bir yazı. Biz kısa bir iktibasla yetinelim: “Bu dünyadaki herhangi bir toprak parçası, kâinatın tamamı gibi ebedî değil, “ fânî”dir. Yani mutlaka yok olacak, varlığı son bulacaktır. Dolayısıyla mezar da olsa dünyaya ait bir yere ebedî sıfatını vermek, dünyanın fânîliği hakikatiyle çelişir.”

Keşke Ali Yurtgezen hocamızın Semerkand dergisinde yayımlanan bu yazılar da kitap haline getirilse.

18.00 Dün Tahtakale’de adres sormak için bir adama “hocam” diye hitap ettim. Adam hapçı çıktı, hap uzattı. Sosyal medyada da önüne gelene “hocam” diyenin benden farkı yok. Hapçılara “hoca” diyor farkında değil.

19.00 Twitter denen zımbırtıya giriyorum. Bomboş Çarşamba yazıyorum. Bahadır Dadak‘tan bütün kavimlerin çarşamba günü helâk olduğunu öğreniyorum. Bizde toplu helâk olmayacağı için biraz rahatım. Sonra fertlerin helâkını düşünüyorum ve bir zamanlar Kendi Helâkını Seyredenler başlıklı bir yazı yazmaya niyetlendiğimi ve onu da yazamadığımı hatırlıyorum. Oturup bu bomboş günlüğü yazıyorum.

 

Celal Kuru

 

 

Resim: Akin Duzakin

 

Sendromsuz Pazartesi
Her Salı

 

 

 

DİĞER YAZILAR

5 Yorum

 • Pörsümüş Beyaz Kulaklık Cakı , 05/08/2021

  Celal Kuru benim yaşadıklarımı nereden biliyor acaba çok garip.

 • mehmet şevket eygi ismini vefatıyla ilk defa duyan , 23/07/2019

  celal kuru bey teşekkür ederim paylaştığınız için nefes aldırıyor yazılarınız

  • İroni , 24/07/2019

   kullanıcı ismi kadar yorum da ismimle müsemma olmuş. yapmayın lütfen böyle şeyleri. bu site bu denli ironiyi kaldırmaz.

 • A.B. , 23/07/2019

  Yazılanlara bakılırsa bomboş demenin mümkün olmadığı bir gün geçmiş. Gönlün dolu olduğu zamanlarda dünyalık ne varsa boş geliyor kabilinde olsa gerek bomboş tabiri.

  Twitter konusunda bomboş insanın düşüncelerine katılıyorum. Edebifikir Twitter derken hudhud ile alakadar bir konudan bahsediyor olmalı. Seyir devam ederken, muhabbet de devam ediyor olmalı.

 • bomboş insan , 23/07/2019

  11.00 Celâl Kuru’nun twitterda yazdıklarının onun günlüğü diye önümüze konması fena halde canımızı sıkıyor ve sinirlerimizi bozuyor.

  12.00 Bu duruma canımız sıkılmaya devam ediyor. Yoksa Celâl Kuru gerçekten de twitterı günlük olarak mı kullanıyor, adi bir günlük… Allah korusun… Yok yok günlüklerini kesin başka bir yerlerde saklıyor olmalı. Yemeyelim bunları, yemeyin Edebifikir!

  13.00 Edebifikir yönetimi acaba ne zaman yazarların hesaplarını hackleme gibi ulvi bir görevi yerine getirecek?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir