Uyku Yastık İstemez!

Serin bir uykudan seslenmek istedik size…

Uyandığımızda ne zaman uyuyacağımızı düşünür olduk. Uykunun hakikatine dokunduk. Bu dünya hayatının son derece boş olduğunu ve ilacın ise uyku olduğunu keşfettik ve bu keşfimizi tüm Edebifikir okurlarımızla paylaşıyoruz.

Dünya ile sorununuz var, insanlara küstünüz ve “Kıyamet ne zaman kopacak?” gibi sorular soruyorsanız size şunu söylemeliyiz: Hayatın alternatifi uykudur. O kadar.

 

Uyku mübarek bir eylemdir. (Bkz. yedi uyurlar)

***

Uyku şifadır. (Bkz. hastalar)

***

Uyumak bir sanat ve her uykucu da bir sanatkârdır.

***

Uyumanın kıymetini bilmeyen gafil insanlar, bu asil davranışa karşı işledikleri cinayetvari suçun cezası olarak “çalışmaya, çalışmaya, çalışmaya” mahkûm edilirler.

***

Eğer bugün uyuyamıyorsan, dünü düşün! Olmuyorsa bir önceki günü düşün. Yine de uyuyamıyorsan hiçbir şey düşünme. Git direk yat ve uyu. Düşünerek uyuma fırsatını kaçırma aptallığının gereği yok.

***

“Ben insanın uyuyanını severim.” (Yazarını hatırlayamadık.)

***

“Tekrar uyuyabilmek için uyanmaya ihtiyaç duymaktan dolayı mustaribim. Bir gün uyanmadan uyumayı başaracağımıza inancım tamdır.” (Uyku Sanatkârı Osman Mercan)

***

“İsmet! Sen daha uyumadın mı?” (M.K.)

***

Eğer çalışma gafletinde bulunduysanız, bu yetmezmiş gibi bir de yorulmak dalaletine düştüyseniz telaşa kapılmadan ama aceleci adımlarla yatağınıza gidin ve hemen kendinizi uykunun kollarına bırakın. Ki, beyninize kan gitsin ve bir daha böyle bir hata yapmayın.

***

Dünyanın en güzel cümlesi “Seni seviyorum aşkım!” ya da “Günaydın hayatım!” değildir. Dünyanın en güzel cümlesi “İyi uykular” dır.

***

Uyumak dünyayla irtibatı keserek rüya âlemine, netice itibariyle de varlığın metafizik boyutuna girmektir.

***

Uyku en masum halimizdir. Çünkü uyuyan insan günah işleyemez.

***

En sevdiğimiz sözü sorana cevabımız kısa ve nettir: “Bre gafil uyku yastık istemez!

***

Uyumak, öyle rasgele, kenarda köşede kıvrılarak yapılan basit bir eylem değildir. Eğer bu şekilde uyuyorsanız bu divanda uyku edebiyatına bir hakarettir.

***

Uykuda düzeni sağlamış ve gerektiği kadarıyla yetinmeyerek gerektiğinden fazla uyuyabilen Genç Nesil, bunu biz başardık siz geliştireceksiniz!

***

Fikren uyanık kalmak isteyen insanların bedenen uyumaması ya da uykuya düşman olması ne kadar da ahmakça değil mi? (Bir atasözü, ama hangi ata olduğunu bulamadık.)

***

Bu dünyada duyabileceğiniz en güzel cümle “Uyu! Biraz daha uyu!” cümlesidir.

***

En güzel anne, çocuğunu uyutan annedir.

***

“İsmet saat kaç? İsmet, sen hâlâ uyumadın mı?” (M.K.)

***

Uyuyan bir insanı uyandırmak, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçtur. Hatta bu bir cinayettir.

***

Bu kadar okuduğunuz yeter, hadi gidin uyuyun!

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • NeokurNeyazar , 04/10/2021

  Bu kadar seneye rağmen bir tane yorumun olmaması sanırım bu yazıyı tüm okuyanların sonunu getiremeden uykuya kaçması olsa gerek. Bir dip not düşmek isterim ki uykunun da gündüz olanı ayrı bir güzeldir, hatta bundan güzeli yoktur. Fakat merak ettiğim gece uyumayı nasıl başarıyorlar? Kafasını daha yastığa koyarken uykuya dalanlar ki onlara karşı büyük bir hayranlık besledigimi itiraf etmeliyim ama hic mi zorlanmaz bir insan, hic mi aklını kurcalayan bir derdi olmaz?
  Uykunun bir kaçış olduğuna değinmişsiniz hatta ne değinmesi direkt söylemişsiniz ama yorgunluktan bitkin düşmeden, gözleri yanmadan, beyni uyuşmadan ‘ben uyuyacağım ‘diyip nasıl uyur insan ?

 • Edebifikir Okuru , 04/10/2021

  Yapmayın böyle uykum var zaten:) ama kitap okumam lazım 2-3 gündür kitap okumuyorum. Hem de bir arkadaşım “kitap okumaya vaktim yok diyorsun edebifikire yorumlar yağdırıyorsun” diyor. Bu arada kitap okumaya vaktim yok demiyorum derslerden fırsat bulamıyorum 6 pdf dosyası var her biri 100 küsür slayt bunların hepsini yazmam lazım. Zaten üniversitem 1 yıl daha uzadı 5 yıl oldu Sulhi Ceylan gibi 6 yıla çıkartmamak için böyle şeyler yapıyorum. Amaaan neyse kime ne anlatıyorum ki… İsteyen istediğini desin, benane…

  • Edebifikir Okuru , 04/10/2021

   Haa bu arada sonuna kadar katılıyorum bazen düşünüyorum da yemeği mi daha çok seviyorum uykuyu mu diye ama kesinlikle uyku. Şöyle ki mesela ben sırf canım istedi diye gecenin bir vakti makarna/mantı vs. yiyemem ama her türlü uyurum. Uyku bütün dertlerin çözümü bence düşünsenize hem ölmemişsiniz hem de ne dert var ne tasa. Allah’ın biz kullarına en büyük lütfu uyku diye düşünüyorum. Neyse ben kitap okumaya gidiyorum sonra uyuyacağım hadi iyi geceler rüyanızda mübarekleri göresiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir