Cehalet, Günün En Sıcak Saatinde İçilen Koladır

Malum, insan her şeyi bilemez, bu bir gerçektir. Madem her şeyi bilmesine olanak yok, o zaman hiçbir şey bilmemeli. Zira az bilginin verdiği rahatsızlığı ve huzursuzluğu ancak tam bilgisizlik yani cehalet ortadan kaldırır. Yani cehalet mutluluktur diyoruz kısaca. İnanmazsanız okuyun da görün.

***

Cehaletin mutluluk olduğunun delilin nedir derseniz, bilgiye bulaşan her kafa uykuya olan özlemini arttırmaktan başka bir şey yapmamıştır. Bu nedenle cehaletle aydınlanmış bir kafanın kendini uykunun o güzel kollarına nasıl bıraktığının bir şahidi olarak cehalet erdemdir ve uykunun yol arkadaşıdır diyorum. (Uyku Sanatkârı Osman Mercan)

***

Öğrenen insan, zihnini bozmuştur. Ve zihni bozulan insan her şeyi yapar. Onları cehaletin huzuruna bırakın ve o zaman bilmemenin verdiği erdemle meselelerin nasıl ortadan kalktığını göreceksiniz.

***

Sorunları çözmek için gerekli olan şey bilgidir. Eğer bilgi yoksa ve cehalet varsa, ortada çözülecek bir sorun da olmaz. (Kaos cemiyeti)

***

Bilgili olmak ve öğrenmek için okul, mektep, kitap, zaman gibi bir sürü şey lazım. Oysa cehalet için sadece oturmak ve zamanın çoğunu uyku denen o müthiş sanatla değerlendirmek lazım.

***

Öğrenmek için harcayacağınız paranın milyonda birine yastık alıp kalanını ne isterseniz onu yaparsınız. Tabiî uyandıkça.

***

Uyuyarak yatak yorgan aşınmaz. Ama öğrenerek zihninizi aşındırırsınız.

***

Uyanık ol, bilgi insan zihnini gerer. (Tembellik meslektir derneği mottosu)

***

Öğrenmek için yapılacak işlere bakın, bir de cehalet için yapılacak işlere. Sonra kararınızı ikinci seçenekten yana kullanacağınızı göreceksiniz.

***

Bilginin kesinliğinden ya da mutlak bilgiden söz edemeyeceğimize göre neden onu elde etmek için uğraşayım ki! Gidip kendime çift kaşarlı tost yapar yerim daha iyi. (Bir mankenimiz)

***

Bilgi sahibi olanlara bakın, okudukça ve öğrendikçe her şeyin netliğini kaybettiğinden, her sistemin daha karışık bir hal aldığından size bahsedeceklerdir. Sonunda da cehalet erdemmiş diyecekler. İşte biz, onların yıllarca süren çabaların sonunda vardıkları yere, hiç çaba sarf etmeden varmışız. Neticede beyin bedava.

***

Öğrenen insana bak! Hep huzursuz, hep mutsuz ve hep daha fazlasını, daha iyisini, daha çoğunu istiyor. Bilgi insanları canavarlaştırıyor demek ki. O yüzden cahil olmalı ve kitaplardan kaçmalıyız.

***

Cehaletini muhafaza etmek istiyorsan, sakın sahaflardan, kitapçılardan ve kütüphanelerden geçme arkadaş!(Sabah şekeri sunucusu bir sarışın)

***

Dünya üzerinde nerede savaş, kan, gözyaşı ve zulüm varsa oralara iyi bak! Göreceğin şey, o ülkelerin hep bilgili insanlar tarafından yönetildiğidir.

***

Uyumak için gerekli olan tek şey bilgiden arınmış ve cehaletin güzelliğine inanmış bir zihindir. (Uyku Sanatkârı Osman Mercan)

***

Cahilin mesuliyeti yoktur.

***

En büyük tevazu cehaletini bilmektir. Dolayısıyla cahiller tevazua daha yakındır.

***

Cehalet, günün en sıcak saatinde içilen buz gibi kola gibidir. (Ayran sevmezler birliği)

***

Cahildim dünyanın rengine kandım.  (Bir türküden…)

Resim: Agim Sulaj

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir