Evlenmek İsteyen Tazelere Tavsiyeler

* Görüşmeye gittiğinizde arabasının anahtarını masanın üzerine koyan ne oldum delisi erkeklerden uzak durun. Arabasını kişiliği haline getiren erkeğin insanlığı olmaz.

* “Benim çeyizim kitaplar” diyen ve bunu deklare eden kadınlardan uzak durun. Kitap ile ilişkisini içselleştirememiş ve bu sebeple çeyizini kitap olarak insanların gözüne sokan ham ruhlardan eş olmaz. Kendini entelektüel bir arzu nesnesi haline getirmeye çalışan bu kadınlar çok tehlikelidir. 

* Tek hayali evlenmek olan erkek ya da kadınlardan uzak durun. Hayal yetisi zayıf insanlarla yola çıkılmaz.

* Evlilik-çocuk-ev-araba-yazlık girdabına daha evlenmeden girmiş mahluklardan uzak durun. Hayatın anlamını maddeye indirgeyen insanın ruhu yoktur! Ruhsuz insanla evlenmek ise caiz değildir.

* “Milletinden alamayan, illetinden ölür.” demişler. Mümkün mertebe kendi kültürünüze, mezhebinize, meşrebinize yabancı biriyle evlenmeyin. “İki gönül bir olunca samanlık seyran olur”un seyranı çoğu zaman zindan da olabilir. Maceraya gerek yok. Çünkü evlilik macera kaldırmaz. 

* Aşk başka şeydir, evlilik başka. O yüzden aşk  evliliği yapmayın. Çünkü aşk, Atsız’ın tabiriyle, estetik bir şehvettir. O duygu yok olduktan sonra size güzel görünen şeyler çirkin görünmeye başlayabilir. Unutmayın ki evlilikte denklik esastır. Âşık mâşuğuna karşı hiçbir zaman denk değildir.

* Bursa / Mustafakemalpaşalı bir erkek ile asla ve kat’a evlenmeyin. Sizi eninde sonunda terk eder, giderken bir kurşun sıkmayı ihmal etmez! Demedi demeyin… Uzak durun.

* Yemeği yavaş yavaş, mızmız yiyen biri bilin ki bütün işlerinde tembel, mızmızdır. Hele de bu bir erkek ise! Mızmız kadınlara katlanacak derviş tıynetli erkekler (nesli tükenmek üzere de olsa) hâlâ mevcuttur. Ama hiçbir kadın mızmız erkeğe tahammül etmez. Mızmızlar kötüdür!

* Sahip olduklarından çok kaybettiklerine üzülen birinden mümkün mertebe uzak durun. Keşkelerin insanı olmak iyi değildir. Bu insandan eş olmaz. 

* Oscar Wilde’ın “Sakın evlenme Dorian! Kadınlar, merak ettikleri için evlenirler. Erkeklerse sıkıldıkları için… Sonunda ikisi de hayal kırıklığına uğrar,” sözünden hareketle bu iki gürûhtan uzak durulması tavsiye edilmiştir. Evlilik saiki, bekârlıktan sıkılmak ya da evlilik hayatına dair merak olan insanlardan uzak durulmalıdır. 

* “İnsanlar doğar, yaşar, ölür,” sözündeki birbirinden güçlü üç kavram arasına evliliği ve çocuk sahibi olmayı sokan, böylece evliliği doğal süreçte gerçekleşen bir birliktelik değil de olmazsa olmazlar arasına alan zihinler tehlikelidir. 

* Kitaplaştırılmış bir tezin ithaf sayfasında şu yazıyordu: “Sevgili eşim X ve canım çocuklarım Y ve Z’ye… Siz olmasaydınız, bu tez 2 yıl daha erken bitebilirdi.” Evlenme kararı almadan önce meselenin bu yönünü ve ihtimalini hesaba katmak her zaman beklenmeyen durumlara karşı tâlibi/adayı hazırlıklı kılacaktır.    

* Yalnız kalmak, yalnız ölmek korkusu ve ihtiyarlığında tüm dertlerini çocukları ve torunlarının çekmesi umuduyla evlenen tevekkülden bî-haber zavallılar, çıkarcı, sığ ve garanticidir; bunlardan uzak durulması, desiseleri fark edildiği takdirde ne gerekiyorsa yapılması gerekir. 

* Eğer bu maddeleri okuduğunuzda evliliğin o çetrefilli yollarında çoktan yürümüş iseniz ya da bunların hiçbiri size hitap etmiyorsa hepsini kaldırıp çöpe atın ve evlendiğiniz, evleneceğiniz kişinin sizin için dünyanın en iyisi olduğunu kabul edin ve kadere teslim olun. Daha mutlu günler sizi bekliyor. “Attım hafızaya, beyin bedava…!”

Edebifikir

DİĞER YAZILAR

22 Yorum

 • Kani , 15/03/2023

  Haklı ve yıkıcı

 • Bikariyye Tarikatının Asli Üyesi , 12/03/2023

  Evlilik Görüşmesinde Sorulacak Sorular
  1) edebifikir okuyor musun?
  2) edebifikir yazarlarından en çok hangisini seviyorsun ya da kendine yakın hissediyorsun?
  3) telegram sohbetlerini dinliyor musun?
  4) yorum yapıyor musun edebifikire yapıyorsan kendi ismini mi kullanıyorsun müstear bir isim mi?
  5) edebifikir yazarlarına “tadkelle çukulatası” yolladın mı hiç?
  6) edebifikir yazarlarına duva ediyor musun her namazdan sonra?
  7) edebifikir şairlerinin en sevdiğin şiirleri hangisi?
  8) bohemyalı mısın sözde devrimci mi? (bu soruya verilecek cevap çok önemli)
  9) edebifikir sitesinden nasıl haberdar oldun?
  10) çevrendekilere edebifikiri anlatıp yazılarını yolluyor musun?
  11) kaç yılından beri edebifikir okurusun?
  12) dünya edebifikir günlerinde neler yaparsın?
  13) edebifikir hangi tarihte kuruldu?
  14) hangi yıl bir site açma kararı aldılar?
  15) ne sıklıkla canın sıkılıyor?
  16) her şey tıkırında giderken ağladığın oluyor mu?
  17) kadife dokunuşun sertliğini de biliriz sözünden ne anlıyorsun?
  18) artistliği bırakıp virdini çekiyor musun yoksa artistlik yapmaya devam mı ediyorsun?
  19) anneni mi daha çok seviyorsun edebifikiri mi?
  20) hiç aşık oldun mu?
  21) edebifikir yazarlarının kitaplarını hıfzettin mi?
  22) bahadır dadak mı sulhi ceylan mı?
  Not: birinci sorunun cevabı hayırsa karşınızda oturan kişiyi gaflet uykusundan uyarma adına bir bardak su atın yüzüne ve hızla oradan uzaklaşın hatta kaçın derim sayın okurlar.

  • müstear , 12/03/2023

   yirminci sorudan sonra soru cevaba devam edebilenle de olmaz

  • Bikariyye Tarikatının Asli Üyesi , 14/03/2023

   Şahsen hiç aşık olmamış biri ile evlenmek istemem bütün sorular latifeydi sadece 20. soru latife değildi. Aşkı yaşamış ve aşmış biri ile ömür sürülür ama hiç aşık olmamış biri ile bir ömür yaşanmaz. Sayın müstear

  • Bikariyye Tarikatının Asli Üyesi , 14/03/2023

   Sorulara kendim cevap vermeye gelmiştim müstearın yorumunu görünce ona cevap yazdım. Şimdi sorulara cevap verme zamanı.
   1)canım isteyince okuyorum 2)her yazarı ayrı ayrı seviyorum
   3)telegram yayınlarının çoğuna katıldım
   4) gayrıciddi yorumlarda ismimi kullanmıyorum ciddi yorumlarda kullanıyorum genelde
   5)yollamadım yollamayı düşünmüyorum çünkü muhtemelen karşılığında kitap yollamaya falan kalkışıcaklar ben o muhabbete girmeyi istemiyorum.
   6) her namazdan sonra etmiyorum arada bir ediyorum
   7) ben tüm şiirlere aşığım Bahadır dadak ve sulhi ceylan şiirlerini severim Bilal canın şiirlerini anlamıyorum feyyaz kandemirin şiirlerini de severim
   8) yeri gelince bohemyalı yeri gelince sözde devrimciyim ama bohemyalılığa daha yatkınım
   9)edebifikir sitesinden mostar gençlikin sosyal medy hesabı vesilesi ile haberdar oldum takip ettiği kişilerden buldum
   10) bazen anlatıyorum her zaman değil
   11) pandemiden veri edebifikir okuruyum daha yeni yani
   12) her zaman ne yapıyorsam onu yaparım farklı bir şey yapmıyorum
   13) edebifikir 25 Nisan 2010da açıldı
   14) 2005te açmaya karar verdiler
   15) çocukluğumdan beri hayatı anlamlandırmaya çalışıyorum ve ortaokuldan beri canım sıkılıyor
   16) her şey tıkırında giderken ağlamıyorum üzülüyorum sadece
   17) dünya hassas kalpler için cehennemdir bunu anlıyorum
   18) bu maddeleri hazırlarken 18. Maddeyi yazıp virdimi çekmeye koştum sonra gelip devam ettim
   19) annemi daha çok severim edebifikir de kimmiş
   20) olmadım olucağımı da sanmıyorum ama belli olmaz
   21) hayır etmedim hatta çoğunu okumadım
   22) ne bahadır dadak ne sulhi ceylan

  • H. G. , 14/03/2023

   Aşk büyük yolculuğumuzun bir parçası sadece. Yaşamak ve aşmak lazım. Aşkta bozuk plak misali takılı kalmamak lazım amma ve lakin kolay değil kabul ediyorum.

  • müstear , 14/03/2023

   kurduğum cümle ile kastım birisi daha önce âşık olmazsa onunla olmaz değil, birisi gerçekten âşık olmuşsa o soruya da cevap veremez, soru cevaba devam edecek takati de kendinde bulamaz. aslında benim de kastettiğim hiç âşık olmamış biriyle olmaz idi. yine de evlilik görüşmesinde bu tarz soruların sorulmasını uygun görmüyorum. geçmiş geçmiştir. önemli olan şimdi ve gelecektir. bizler allah için ve dahi rızası için yaşadığımızdan evlilik de bunun üzerine bina edilir. isteyen ahirette hâlâ ilk aşkına kavuşmayı umabilir. biz o’na kavuşanlardan olmayı umarız dilerim. sorularınız esprili geldi. bu sebeple ben de esprili bir yorum yapmıştım sayın bikariyye tarikatının asli üyesi. selâmlar…

 • ÇEŞMİZARİ , 26/11/2022

  katıldığım konular olduğu kadar katılmadığım konular da mevcut. sahi ‘taze’ ne ya hu?

  • Hatay yolcusu PARS , 16/03/2023

   Çok şükür evlilikle ilgili kız tarafından önce görüşülmesi gereken bir İOK’mız var.Allah seni başımızdan eksik etmesin sevgili İOK.🌹🤴🏿

  • Düzelti Memuru , 16/03/2023

   Sevgili Pars, yorumunu bir yorumun yorumu olarak yazmışsın.

 • kirmastili , 01/10/2021

  Neden mustafakemalpaşa ilçesi ?

  • Kendine yolculuk etmeye karar verip beş dakika daha bekleyen Pars , 27/01/2024

   Sevgili Düzelti Memuru, uyardığın için teşekkür ederim.Ama

 • nece , 17/09/2021

  Nokta atışı.

 • Katreibaran , 17/09/2021

  Sayın edebi fikir, insan beyni olumsuz yönergelerden daha çok olumlu yönerelere odaklanır. Bununla evlenmeyin/şununla evlenmeyin yerine böyleleriyle evlenin metninizi okumayı canı gönülden arzuluyorum.

  • Yeşil , 17/09/2021

   Genelde bu kriterlere dikkat edilirdi. Arabanın anahtarı meselesi…yani görgü çok mühim. Gelgör ki hayat zıtlıklarla teşmil. Görgüye mi önem veriyorsun, karşına görgüsüz bir kayınvalide çıkıveriyor falan..

   “Milletinden alamayan, illetinden ölür.” bu maddeye itiraz edilebilir. Ilk başta zorluklar yaşansa da aileye kültürel (genlerde) zenginlik ve bereket getirebileceğini düşünüyorum…

   Yalnız “taze” nedir ya hu :)

  • şeyma , 18/09/2021

   Yanlış yerde olduğunuzu belirtmeden geçemeyeceğim. Edebifikir mensupları ve muhibbanları evlilik meselesine ancak teoride tahmin yürütebilirler. Bununla birlikte içinde “evlenin” kelimesi geçen bir metin yazmayı gardını düşürmek olarak görürler. Çeyrek altın piyasasından dolayı teşvik amaçlı yazılmasa bile o yöne hizmet edebilecek en ufak bir kelimenin varlığını hakaret sayarlar.

   Evlilikle ilgili meseleleri şahsi perspektiflerden okumak yerine kendi iç sesinizi bulun. Ona güvenin. Esas kriterleri doğru merkezlerden araştırın, öğrenin. Dua edin. Neticesinde kalbinizin sesi ile aklın yönergelerini harmanlayın. Doğru dua etmeyi öğrenin, bir an olsun dua kapısından ayrılmayın. Gereksiz okumalar yapmayın. Gereksiz insanlara akıl danışmayın. Aşağılık kompleksi olan erkeklerden uzak kalmaya çalışın, uzak tutması için Allaha dua edin. Peygamber sözlerine duygusal yaklaşmayın. Sorumluluk almayı öğrenmeyen ve kendini geliştirmekten yoksun insanların negatif söylemlerine kulak asmayın. Kendi tecrübelerini şahsi olmaktan çıkarıp cihana mal ederek nefislerini temize çıkarmaya çalışırlar. Allahın dilediği her şey için güç yetirebileceğinize inanın. İnsanları tanımayı öğrenin, kendinizi tanımaya iştahınız yoksa iştah sahibi olun. Şu kadın şöyledir bu erkek böyledir söylemlerinden genel itibariyle uzak durun. Bir insan hakkında portre oturtmak ve yargıya varmak için sabredin. Kendini sevmeyen ve kabullenemeyen birinin başkasını da kabullenemeyeceğini bilin. Bir kişi kendini sevmiyor ve bu durumu değiştirmek istemiyorsa, daha da acayip olanı durumunu korumakla ilgili dayanaklarını yazar sözlerinden, dini metinlerden, felsefeden, fikri derinlik barındıran eserlerden alıyorsa kendisine bir psikologa gitmesini tavsiye edin ve oradan uzaklaşın.
   Pratikte Allahın istediği şeylerin zıttı yönünde koşar adım ilerleyen ancak sözlerinin çoğunu hakiki mümin kelamından seçen bir adamla karşı karşıya iseniz dikkat edin. Düzelebilme ihtimali olup olmadığını tespit etmeniz gerekecek. Muhabbet edin ve konunun dönüp dolaşıp İslam kadınına ve onun sorumluluklarına gelip gelmediğine bakın. Mevzu o civara uğramıyorsa ümitvar olun ancak hemen emin olmayın. Mevzu oradan çıkmıyorsa müsade isteyip kalkın.
   Frekansınızı yükseltmeye uğraşın. Ahlakınızla ilgilenin. İnsan ilişkilerine dair okuyun. Kelimeler hayatın dolgusudur, bunu asla unutmayın. Biri çetrefilli dedi diye evlilik çetrefilli değildir. Allaha güvenin. Altınlarınızı kimseye koklatmayın. Allah Yâr ve yardımcınız olsun

  • Zar atıyorum , 18/09/2021

   Yorum yerine Edebifikir’e açık mektup yazsaydınız keşke. Kalem sağlam. Yorumlarda değil, sitede görmek isteriz yazılarınızı.

  • Yeşil , 18/09/2021

   Evet aynen

   Yorum olarak kıyıda köşede kalmaması gereken cümleler..

   Tésékkürler Şeyma kardeş.

  • frkn , 21/09/2021

   var ol hemşire hanım

 • baş ağrısı , 16/09/2021

  karşıdakinin anahtarı masanın üzerine koyduğunu fark ediyor ve bu sizi rahatsız ediyorsa belki de imaja çok önem veren kişi aslında sizsinizdir. söyleyin gitsin: “hareketinizden sizin imaj düşkünü olduğunuzu düşündüm, affedin”. her şeyi açık etmek en iyisidir. karşıdaki buna rağmen yerinde duruyorsa ne ala, insandan anlıyor olabilir. tabii hızlıca mekanı terke de meyledebilir. o halde kendi bilir.

 • Eylem , 16/09/2021

  Sayin Edebifikir ekibi, son zamanlarda kadin ve evlilik konusunda prim yapmaya basladiniz. Zannederim yazar ekibinizin kafasi baya karisik. Umarim bu tuhaf, ilginc ve biraz sacma …. birakip eski “ağır abi” gunlerinize donersiniz. Yoksa size karsi “Eylem bir kadın ismidir” pankarti acip feministleri uzerinize salabilirim.

  Iyi gunler dilerim.

  • Memet , 19/09/2021

   Bursa’daki bir mekan üzerinden oranın insanına kondurduğunuz yorumun nüktedan olduğunu düşünüyorsanız hiçte öyle değil, metnin içinde metnin okunması için bir yöntemse bu eğer o halde de imaj metnin bütünlüğünü bozuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir