Bağımlılık Özgürlüktür

5 Temmuz Cuma günü Kadıköy’ü es geçip Üsküdar’da buluşan Edebifikir ekibinin başından geçenlere dairdir.

***

Saat 18.46’da Sulhi Ceylan’ı arayan Abdullah Karaca, Üsküdar’a geldiğini ve ekibi beklediğini ifade etti. Sulhi Ceylan’ın ‘Biraz bekle ve beklemeyi öğren’ cevabını duyunca usulca telefonu kapatan Abdullah, yolunu kitapçılardan tarafa çevirdi. Elinde bilmediği bir beklemek duygusu vardı.

***

Saat 17.30 civarı Fedai Başkan ve Sulhi Ceylan belediyenin arkasındaki çay ocağında yerlerini almışlardı. Akabinde Muharrem  Evbaş ve Edebifikir’in  afiş tasarımcısı Gökhan’da geldi. Fedai Başkan her zamanki gibi ne yiyeceğiz, acıkmadınız mı gibi sorularla ekibi yönlendirmeye başlamıştı. En sonunda kalkıp bol miktarda simit alınıp Fedai Başkan susturuldu.

***

Biz simitleri yerken akademisyen Mehmet Necip’te geldi. Kendisi aristokrat ve akademisyen olduğu için simit yiyemiyormuş, simitlerin susamı damaklarını zedeliyormuş da bu sebeple yemeğini lüx bir restoranda yemişde gelmişmiş. Allah’ım sen bize sabır ver!

***

Mehmet Necip, gelir gelmez her zaman ki gibi Dücane Cündioğlu hakkında atıp tutmaya başladı. Bir dergide hakkında reddiye çıkmışmış. Kendisine, her ne kadar Dücane Cündioğlu’nun gayesini anlatsak da fayda etmedi. Her insan, görmek istediği noktadan dünyayı görüyor demek ki. Demek ki gerçekler insanların sayısınca ama hakikat tek. Mehmet Necip, sen ne zaman hakikati talep edeceksin?

***

Sayamadık ama, sanıyoruz Fedai Başkan beş tane simit yedi.

***

Abdullah Karaca sürekli konuştuğu ve staj yapmak için başvurduğu reklam ajansında başına gelenleri anlatırken duyduğu hazdan ötürü simit yiyemedi.  Kendisini tövbeye davet ettik. Reklam ajansında staj yapmanın, kapitalizmin müridi olmak anlamına geldiğini anlattık ama nafile. Günah neden bu kadar çekici?

***

Edebifikir’in yaz dönemi eylemleri konuşuldu. Ayrılık Çeşmesi eylemimiz yakında… Bekleyin.

***

Ekip dağılırken Sulhi Ceylan, Mehmet Necip’e nazire yaparcasına Dücane Cündioğlu’nun bir sözünü aktardı: “İnsanı hayvandan ayıran özelliği, bağımlılık duygusu, kendini bağımlı hissetme özgürlüğüdür.”

Modern insan neden bağımlılığı kötü olarak görür ki!

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • türkiye cumhuriyeti devleti , 10/07/2013

  sulhi ceylan’ı yedirtmeyiz. herkes bunu böylece bilsin.

 • sıtkı sıyrılmış , 10/07/2013

  ben mehmet raşit küçükkürtül’den yanayım.

 • necip türk milleti , 09/07/2013

  Mehmet Necip’e yapılan bu saldırıları esefle kınıyoruz. Bir akademisyenin dişlerinin arasındaki susam artığından ziyade giydiği atlet tartışma konusu olmalıydı. Gerçekten beyaz gömleğin altna askılı atlet giyen biri olduğu ispatlanırsa biz de ondan yüz çeviririz… Ama… Lütfen arkadaşlar…Kendisine bir şans daha verebiliriz.

  • mücahit emin türk , 10/07/2013

   türk milleti, sulhi ceylan’dan yanadır.

  • türk milleti necip'tir , 10/07/2013

   asıl tartışma konusu, sandaleti çorapla giyip giymediği olmalıdır. çorapla giyiyorsa arkasındayız, aksi takdirde kusura bakma necip, çorapsız sandalet giymek de neymiş, ayıp!

 • turgut uyar , 08/07/2013

  Bağlaç olan -de ayrı yazılır. Örnek: ”sulhi ceylan da geldi.”
  Lütfen…

  • hüseyin cöntürk , 10/07/2013

   haklısın turgut.

 • Semra , 08/07/2013

  Yine mi Mehmet Necip… Senin sorunun ne adamım!!!

  • Metin Güven , 08/07/2013

   Sulhi Ceylanlar’ın olduğu her yerde Mehmet Necipler vardır, olacaktır. Meydanı boş mu bıraksınlar efenim? Efenim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir