mehmet raşit küçükkürtül: vasiyetim

ب

* mümkün mertebe insanlara yük olmadan, onları incitmeden cenazemin kaldırılmasını temenni ederim. mesela cenaze mezarlığa yakın bir camiden kaldırılsın ki tabut taşımak zahmet vermesin.

* cenaze namazımı sulhi ceylan ve idris ekinci’den birisi kıldırsın isterim. ama istemezlerse kıldırmasınlar, kendilerine ısrar etmeyin. yine isterlerse, müteveffanın yıkanması ve kefenlenmesi bu iki kişiye bırakılsın.

* kendimi hiçbir şehre, mekâna bağlı hissetmedim. allah kalbime öyle bir sevgi koymamış. vatanımda, türkiye sınırlarında bir yere veya mekke-medine’ye gömülsem başka ne isteyebilirim? beni başka bir yere bırakmazlarsa, bilhassa gâvur eline bırakmazlarsa minnet duyarım.

* eğer ölümüm akabinde babam şiir yazarsa ahirete intikalimle alakalı, sulhi abi bunu okusun ve okutması gereken dostlara okutsun lütfen. sulhi abi, bu, diğer her şeyden önemli.

* bildiğim kadarıyla kimseye borcum yok. eğer bilmediğim varsa babamdan alabilirler. bana borcu olanlara hakkımı helal ediyorum, borçları yoktur.

* ali yurtgezen hocamın hediye ettiği tütün tabakası hacı ahmet eralp’e verilsin.

* dolma kalemlerim rasül bengi’ye verilsin. sabri abi’nin hediye ettiği ciğer kırmızısı doksan dokuzluk tesbihim ve çocukluğumdan kalan turuncu taksim ve diğer şahsî eşyalarım bahadır dadak’a verilsin. bahadır, bunlardan dilediklerini rasül’e verebilir. elbiselerimle ilgili gerekenleri annem bilir.

* kül rengi bavuldaki kitaplar bekir salih yaman’a verilsin.

* lacivert bavulda bana emanet edilen defter, fotoğraf, dosya, mektup vs. vardır. henüz bunları emanet edecek kimse hayatıma dahil olmuş değil, yakınımda bu işi gönülden yapacak kimse yok. rasül bengi ve kerem alihan babuçcu, bavulun içindeki günah ve zaafa; elbette başkalarının hatıralarına ve mahremiyetine yüce gönüllülük gösterebilirler. onlara verilsin. ama başkalarının hatıra yükünü taşımak yorucu gelirse yok etmekte veya uygun gördükleri tasarruflarda bulunmakta serbesttirler.

* kahverengi bavul serkan suyabak’a verilsin. bavulun içindekiler, herhangi bir ademoğlunun görmesine müsaade edilmeden ve üzerlerinde hiçbir tasarruf bulunulmadan yakılsın. yine, kullandığım elektronik bütün cihazlar serkan suyabak’a verilsin, o nasıl tasarruf etmesi gerektiğini bilir.

* kitaplarıma şu kişiler sırasıyla baksınlar ve almayı uygun gördüklerini alsınlar: abdülbaki küçükkürtül, bünyamin küçükkürtül, yahya yüzgeç, sulhi ceylan, idris ekinci, bahadır dadak, dursun göksu, fazlı bayram, kerem alihan babuçcu, rasül bengi, mehmet erikli, davut bayraklı, irfan dağ, raşit ulaş çetinkaya, bekir salih yaman, hasan ejderha, ferhat ağca, ibrahim halil aslan, ömer ertürk, celal kuru, bilal can, ali demiryürek, mustafa kasar.

* kitaplarımla alakalı ayrı bir vasiyet yazacağım. o dikkate alınsın.

* cenazem ve terekemle ilgili bütün işleri kardeşim abdülbaki takip etsin, her türlü tasarrufa hakkı vardır. vasiyetimdeki herhangi bir şeyi değiştirmeye yetkisi vardır, dilediği tasarrufu yapabilir. sadece kahverengi bavulun ve elektronik cihazların serkan suyabak’a devredilmesini değiştiremez. bünyamin küçükkürtül “ben ölürsem çoraplarım dâhil her şeyim mehmet raşit’e bırakılsın.” dediği için cenazem ve vasiyetim konusunda tasarrufta bulunurken, abdülbaki, bünyamin hoca’nın tavsiyelerini dikkate alsın.

allah kerim ve rahmandır, din günün sahibidir. bunu yazanı ve okuyanları, salih kullar zümresine dahil olmuş olarak mahşer gününe ulaştırsın, amin.

mehmet raşit küçükkürtül

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Huzursuz , 03/12/2015

  Amin.

 • Fatih Mehmet , 03/12/2015

  Raşit; sen bize yüce gönlünü birakmişsin..bu yeter bize..

 • duman , 07/09/2015

  Amin amin amin
  Keşke birileri de Edebifikir müdavimlerine kitap bıraksa…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir