DM Yokmuş Biz de İnandık

Lise yıllarımda bazı erkek arkadaşlarım yüzük parmaklarına evli erkeklerin taktığı gümüş yüzüklerden takarlardı. “Hayrola, nişanlandın mı?” diye sorduğumuzda da, “Yok be ağabey, kızlar uzak dursun diye takıyorum” derlerdi. Zira bizim okul polis koruması altındaydı. Yürüdüğümüz yollarda barikatlar vardı. Biz bufaloyduk, kızlar aslan. Yalnız gezmemeliydik. Bizi gördükleri yerde yerlerdi. İşin şakası bir yana 32 yıllık hayatım boyunca (bir kişi hariç) tanıdığım hiçbir ama hiçbir erkeğe bir kız sarkıntılık etmedi. Ve sizi temin ederim, çevrem çok geniştir. Gerçekler de acı…

Türk kızları nazlıdır, adamı öldürürler ama ilgiden değil, tepkiden öldürürler. Bu da övünülecek, gurur duyulacak bir şeydir. Kanaatimce bir milletin kızları ne kadar nazlıysa ahlakı da o kadar güzeldir. Bu kanaatime katılın veya katılmayın dünya kamuoyunun kabul etmek zorunda olduğu bir hakikat var. O da bizim kızlarımız bizim erkeklerimize asılmaz. Eminim Londra’da, Paris’te, New York’ta oluyordur böyle işler. Oralardan konum atan arkadaşlar daha iyi bilirler ama bizde olmuyor işte. Olmayınca da bekâr bir deli-kanlının parmağına yüzük takmasının bir anlamı olmuyor. İşin aslını sorarsanız o deli-kanlı da zaten yüzüğü kızlar rahatsız etmesin diye takmıyor. Aksine içindeki kızlar tarafından rahatsız edilme dürtüsünü bastıramadığı için takıyor. İyi de yapıyor. Psikoloğa gidip kutu kutu uyku ilacı içmesinden evladır, parmağına bir isyan halkası geçirmesi. O isyan halkası çoğu terapiden daha az dokunur adama. Dinç tutar, gözünü açar, umudunu besler. Sözde psikolojik terapiler gibi uyutmaz, bunaltmaz, budatmaz insan evladını.

Sadede geleyim. On beş yıl önceki genç erkeklere çok laf ettim. Cevap hakkı doğdu. O erkeklerden biri olarak bu hakkı da ben kullanmak istiyor, objektifi on beş yıl öncesinden günümüze çeviriyorum ve odağa erkek cinsiyeti yerine kız cinsiyetini alıyorum. Zamane kızları sosyal medyada fink atıyor. Bir kısmının profil bilgilerini de “DM X” veya “DM Yok” ibareleri naylon toka gibi süslüyor. Naylon faturaları bilirsiniz, dolandırıcılıkta kullanılan sahte faturalardır. “DM X” veya “DM Yok” ifadelerinin büyük bir kısmı da naylon tokadır. Hadi naylonu anladık da neden tokadır diye soracaksınız. Çünkü az önce kurduğum cümlenin gelişine toka uyuyor. Yani tokanın imgesel çağrışımları olmakla birlikte benim de bildiğim bir anlamı yok.

Bu yazı elbette bir sosyal medya kullanma kılavuzu değildir. Fakat yine de herkesin bilmesi gereken bazı sosyal medya kurallarını hatırlatmakta yarar var. Eğer gerçekten istemediğiniz kişilerden DM almak istemiyorsanız Facebook, İnstagram, Twitter ayarlarından bunu kolayca sağlayabilirsiniz. Bu üç büyük platformun üçü de büyük bir cömertlikle sadece tanıdığınız kişilerin size direkt mesaj atabilmesi hakkını mahfuz tutuyor. Özel hayata saygı işte böyle olur. Her ne kadar Snowden’ın ifşalarına göre CIA her şeyimizi görüyor olsa da onu çok büyütmemek lazım. CIA kimin örgütü sonuçta, adamlar insanlık için çalışıyorlar. Bizi bizim için gözetliyorlar. Sonuç olarak ne demek istiyorum. Direkt mesaj CIA’den gelmiyorsa istemediğiniz kişilerin size direkt mesaj atmasını engelleyebilirsiniz. Teknik olarak profil bilgilerinize “DM X” veya “DM Yok” yazmanıza gerek yoktur.

Peki, bazı zamane kızları profil bilgilerine neden “DM X” veya “DM Yok” yazıyor. İşte bu benim sorum.

Mükerrem Mete

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • haşmet , 16/01/2018

  Mükerrem Mete her sene olduğu gibi bu sene de yazısını yazdı. Artık 1 sene boyunca susabilir.

 • Güzin abla , 15/01/2018

  Profil bilgisinde “DM X” veya “DM Yok” yazan kızlar bu sitede dolaşmaz. Dolaşıyorsa lütfen kaybolsun.

  Mevzu babis edilen güruhtan olmadığım halde cinsimin aynı olmasından mütevellit bi açıklama getirecek olursam şayet bu suale editör yorumumu yayımlamaz. O kızları çokta şaapmamak lazım.

 • Nizamattin Çavdarbaşıoğlu , 15/01/2018

  Sayın Mete’nin hayatındaki (hani o kızların asıldığı) tek erkek kimdir? Tanır mıyız? Bahadır Dadak olabilir mi?

 • Muhammed Furkan , 15/01/2018

  Bu yazıya, evlilik ve ilişkiler yüksek uzmanı Bahadır Dadak’tan bir zeyl bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir