Hiç Uyanmamak İstediniz mi?

Hayat bir rüyaymış
Geçen ibadetler özürlü
Eski günahlar dipdiri
Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harflerinde kimliğim
Bağışlanmamı dilerim

(C.Z.)
Uyuduğunuz uykulardan hiç uyanmamak istediniz mi? Neden?

***

Abdullah Karaca: Aslında rüyalarımın hiç birinden uyanmak istememiştim. Çünkü  onu hangi sokakta kaybettiğimi hiçbir zaman bulamadım.

Feyza Yapıcı: Bu soruya iki yönlü cevap vereceğim. Zira hem uyuduğum uykulardan uyanmamayı hem de bir türlü uyanamadığım derin uykulardan uyanmayı istiyorum. Bazen uyuduğum uykulardan uyanmamak istiyorum, çünkü uyanırsam bir türlü kurtulamadığım zindanlarıma, bu zindanların azaplarına, yeniden döneceğim. Burada hissettiğim duygu derin bir “acz”iyet. Fakat aynı zamanda bir türlü uyanamadığım uykularım da var benim. Kolumu kanadımı kıran uykular… Bu uykulardan uyanamamanın duygusu da yine derin bir “acz”iyet….

Mehmet Raşit Küçükkürtül: Rüyalarım hakkında konuşmakta fazla temkinliyim. Acaba siz rüyalarımı açabileceğim bir kişi misiniz?

Zehra Başkan: Uyanmak istemediğim uykularım… Ne uykulara daldık şüphesiz, hâlâ da uykudayım, uyanmaktan acizim. Ancak şimdi uyanmak istemenin, en azından istemeyi istemenin safhasındayım. İstediğimi iddia etmeye gerek yok zihnimde o söz dolanıp dururken: “Sen hiç gerçekten istemedin ki dostum!”

Soru neden uyanmak istemediğimize dairdi değil mi? Bir rüyam var aklımda kalan. O rüyaya gidip  neden uyanmak istemediğimi sormalıyım kendime, ancak beni duyacağını sanmıyorum kendimin çünkü ilk defa çok mutlu görünüyorum.

Davut Bayraklı: Bir keresinde bana olmuştu. Uyandığım zaman sol yanım çok acımıştı. Sonra bir kere daha oldu. O zaman da çok acı hissetmiştim. Sonra bir daha oldu ve yine aynı his. Sonra bir daha, bir daha ve hep aynı his. O zaman fark ettim ki insan dünyada elde edemediği ya da birlikte olmadığı bir şeyi hayalinde görürse, ona sahip olursa uyanmak istemiyor, uyanırsa da buna üzülüyor. Bazen tekrar yatıp acaba uyanmak istemediğim rüyaya kaldığım yerden devam edebilir miyim dediğim oldu. Belki inanmazsınız ama rüya kaldığı yerden devam etti. Ama bu kez de sonu hiç iyi bitmedi. Oysa ben sonunu böyle düşünmemiştim. Keşke ilk haliyle kalsaydı dedim ardından. Ama sonuç olarak insan keşke uyanmayacağım bir rüya görsem der. Her zaman der. Akıllıysa der. Demiyorsa, ya hayalleri yoktur, ya da aklı. Aklı olan bunu ister yani.

Bilal Can: Rüyalarımı pek hatırlamıyorum. Hatırladığım rüyalarım da oldu ama öyle hepten uyanmak istemediğim özellikle “ben bu rüyadan uyanmak istemiyorum” diye bir cümle kurdurtan bir rüya tutma seçeneğim olmadı. Olması gerekiyor muydu yoksa?

Ömer Ertürk: İnanmış insan, görmüş insandır. İnanmış olmak için, görmeyi ümit ederek uyuduğum uykulardan hiç uyanmak istemedim.

Esra Kurak: Bazen insan çok yoruluyor yaşamaktan. Her şeyin sarpa sardığı bir anda öyle güzel bir rüya görüyor ki… Biliyor, uyanırsa rüya bitecek. Her şey eski karmaşıklığında devam edecek. İşte bu yüzden uyanmak istemiyor.

Sündüz Elif Döşemetaş: Hiç uyanmak istemediğim rüyalarım oldu. Ya da tozpembe bir geleceğin, mutlu ve huzurlu tablolarının sergilendiği bir rüyamdan uyanmak istemediğim de oldu. Alarmın çalmasıyla hayatına veda eden serap kelebekleridir bana göre o rüyalar ve bu kelebeklerim yaşamasına sebep ise uyku. Kozası akşamüstü 21.00 civarlarında kurulur,
22-23 arası tırtıl olur ve saat gece yarısını geçince de çok güzel kanatlı renkleri cıvıl cıvıl bir kelebek uçuşur göz kapaklarımın önünde. Gerçekten de güzel soru, neden insan uyanmak istemez, hatta sıçrayıp uyandığı bir rüyadan kendisini adeta zorlarcasına devamını görebilmek için uyumak ister…
Bu soruyu hiç düşünmemiştim. Acziyet mi? Yoksa bir kaçış mı? Uyku; hayattan, insanlardan, yükümlü olunan her şeyden uzak olunan tek an. Her şeyin yolunda gittiği ve başrolünde kendisinin oynadığı kelebek serabı.
Gecenin bir vakti gördüğümüz rüyadan uyanmak istemiyoruz, neden mi? Çünkü elimizden hiçbir şey gelmiyor ve tek tutanağımız rüyalar oluyor.

Merve Kaya: Bilmem, hiç uyanmamak istedim mi? Ama uyanmak çok istedim. Çoğunluk, istedim. Çünkü “dünya koşuyorken yolun üstünde yatılmaz”dı.

Mehmet Bahadıroğlu: Çünkü gözlerimin tâ içine bakıyordu…

Emin Oyar: Uykudan uyanmama isteğinin en büyük sebebi rüyadır. Aslında uyumak değil, rüyayı görmeye devam etmek isteriz. Rüya gerçek olsun isteriz. Haliyle insanı bağlayan şey uyku değil rüyadır. Rüyanın en güzel yerinde uyandığımızda o rüyaya devam edebilmek için uyumaya çalışırız. Uyuyamazsak da hayal ederiz. Bazen gördüğümüz birkaç saniyelik rüya için senelerce uyumayı göze alabiliriz. Cevabı bir mesajla bağlayayım:  Altı saatten fazla uyumak insana bir şey kazandırmaz.

Fatma Ekinci: Hep uyanmak istedim, derin olsa da uyku  uyanmak istedim, çünkü bir söz vermiştim ezelde. Ve ölmeden önce  uyanmak gerekiyordu. Zordu hayat denilen bu derin dipsiz kuyudan çıkıp, günahların diriliğinden sıyrılarak, yıpranmış tövbelerden vazgeçerek, samimiyeti kuşanmak, yol almak  ve zordu huzuruna varıp  nefes almak… Ama bir şey vardı, işte  biliyoruz ki zorluğun ardında bir kolaylık vardı.

Seçil Yaren Kopuz:
“sana zorsa bırak yanayım
kolaysa esirgeme”
İstemedim. Bilakis; uyanmak istedim hep. İstedim diyorum da demekle kalıyor bu sanırım. İstedin de ne yaptın, ya da yetti mi bu? Yetmedi! Henüz cürmüm bu kadar, sadece fikredebiliyorum. Belki bir gün başarabilirim de bu gaflet uykusundan uyanmayı ve bir daha asla uyumamayı.

Büşra Turunç: Fikrimce uykuda değil miyiz hepimiz? Korku ve ümitle dolu bir uyanışı bekleyen… “Ölmeden evvel ölmek” gibi uyanmadan evvel uyanmayı düşleyen…

Serdar Kocabaş: Uyuduğum uykulardan uyanmak istemediğim tek bir uykum bile olmadı. İçimde hep bir ümitle yattım yatağa: Bu kez uyanmayacağım… Fakat şu yaşıma geldim ne yazık ki her gün uyanıyorum uykularımdan ve insanların arasına katılmak zorunda kalıyorum. Bundan daha fecisi ise kendi benimle bir hayat yaşamak zorunda kalıyor olmam.

Mustafa Çolak: Bekârken oluyordu soruda sorduğunuz gibi şeyler ama evlenince geçti. Demek ki bekârlıktan oluyormuş diye bir hükme vardım. Hem ben uyanmasam Feyzullah’ı sevemem ki! O zaman Feyzullah’ım ağlar…

DİĞER YAZILAR

11 Yorum

 • Selim , 29/10/2019

  Rüyayla gerçek arasındaki farkın ne olduğunu bana birisi anlatsın. Ben bir bilim insanıyım ve şundan eminim ki bu yaşam bir yansımadan ibaret. Nasıl ki bilmem kaç milyar yaşındaki bu evren zaman boyutunda kara deliğe göre sadece bir an iken algılarımızın zaman boyutunun ilerisini farketmekten aciz oluşu içine sıkıştığımız kalıpların temelini oluşturuyor. Ben bu kaç boyutlu olduğunu bilemediğim uzayda yaşayan ve kendi doğasını anlamaya çalışan bir insanım. Açıkçası şu anda dahi hangi gerçeklikte bunları buraya yazdığımı düşüncesi aklıma geliyor ve derin bir iç mantıktan geçire bildiğim her şey gerçekliktir cevabını verebiliyorsam uyanığımdır diyorum içimde mışıl mışıl uyuyan yorgun insan bedenime.

 • Pervasızca , 25/10/2015

  Mustafa çolak , güldürdün be mübarek !yarın okul var ,dediğinden görmemek dileğiğle

 • ne bileyim ben , 16/04/2014

  ölüme uzak uykuları düşleyenlerin içeceği bir sütün Bim’deki fiyatı ne anlam ifade ediyorsa,uyanmak istemediğim bir uyku da benzeri ;Ucuz ve Kaliteli

 • teknisyen1515 , 16/04/2014

  Rüya kısmını bilmemde bazen dertsiz tasasız günlerce uyumak isterim, Sokakta kalmışlar gibi ıssız bir köşede. Sonra derim ki kabirde dinlenmeye çok vakit olacak(rahat bırakırlarsa tabi ki) sen iyisimi koşturmaya devam et şimdi.

 • Ömür Törpüsü , 15/04/2014

  Görünen şu ki, fikri bile yorgun,derin yazarlarımız var mümkünse uyuyup uyanmasınlar veyahut evlensinler! Bu kadar diplerde gezinmeyin rica ederim..
  Gelelim soruya..Şu sıralar uyuduğum uykuların hiçbirinden uyanmayasım koşsam dahi ilerleyemedim o saçma sapan rüyalara bile tahammülüm var..Uyku benim için acıya verilen mola ölümü anlatan en güzel prova..Rüya,uyandığımda olmadığını ve olmayacağını bildiğim bana yeniden acıyı tattıran bir his..bir an..öyle birşey işte…

 • haddi muttasıl , 15/04/2014

  Ne demiş şair: “sanki yaşamaya güvenim kadar, büyük bir şey çaldı benden o rüya”
  Bir başka şair de şöyle demiş: “az uyumak çok yaşamaktır”

 • kapıcı , 15/04/2014

  istemek mi? istemeye vakit bulmadım.uyandım. sonra tekrar dalmak istedim uykuya belki devam ederdim yarım kalan rüyama ama nafile, düşünceler sardı zihnimi uyuyamadım.

 • . , 15/04/2014

  Bazen öyle tatlı bir uyku gelir ki…
  Lezzet alırsın uyuduğun her andan. Arada uyanır bakarsın saate sonra tekrar yorganına sıkıca sarılıp tekrar dalarsın .
  Ben hep uyanmak istemişimdir böyle uykulardan! Çünkü böyle uykular ya yapmam gereken önemli bir işim olduğunda ya da vize final haftalarında gelir. Ya gıcıklığına böyle yapıyor ya da işini bilmiyor bu uyku.
  Eğer uyku, bu yazdıklarımı okuduysa görüşlerimi dikkate almasını istiyorum.
  Saygılar

 • Uyku , 15/04/2014

  Mustafa Çolak’ın dışında okuduğum bütün cevaplar sıkıcı geldi. O da Feyzullah’a şükretsin.

  • Uyku , 18/04/2014

   Biri üstüme toprak atsın. :D Hayırdır sende mi yazarlardansın? Hem kötü bir şey demedim ki. Buraya biz eleştirelim diye koyuyorlar bu yazıları ve ben bu cevapların hepsinde bir kasıntı sezdim. Hiç biri samimi gelmedi.

 • dibace , 15/04/2014

  Allahim,bayanlari cok mucadelececi, uyku ahirette burada calismaliyiz kabilinden gordum. Buradan bir cikarsama yapardim ama uyuyakaliyorum. Aydogana neden sormadiniz,zira uyku demek o demektir hele ki uyanmamak. Ayrica millet ne guzel ruyalar goruyormus, benim mutlu oldugum ruyalarim bile cok huzunlu. Uzulmeli. Bir de davut b. cok samimi yazmis. Kendisinde bir degisim seziyorum.bir de uykudan uyanirken gozunuzden kocaman bir yas akarak kalkmak var. Onu Allah kimseye yasatmasin.cok fena cok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir