Aydoğan’ın Kedisi Kafka Çok Güzel! Keşke Onu Bana Verse!

Zaman geçmiyor ve ben çok sıkılıyorum. Aydoğan da can sıkıntıma çare olamıyor. Rakamlarla, başkalarının paralarıyla uğraşan insanları zaten anlayamadım hiçbir zaman. Ben kendi paramın hesabını bir türlü tutmayı başaramıyorken, şu muhasebeci dedikleri insanlar binlerce kişinin para akışını nasıl sağlıyorlar?

İmreniyor muyum? Belki. Kıskanıyor muyum? Aydoğan’ı mı? Hayır! Eğer bir gün çok param olursa Aydoğan’ı muhasebecim olarak tutacağım. Kendime söz verdim Sulhi. Hem ona da kallavi bir maaş bağlarım, fena mı olur yani!

Bu arada geçen bir abimle sohbet ediyordum bana dedi ki “Muhasebecileri ayrı bir kategoriye koy. Onlar normal insan değiller. Kafaları çok farklı çalışıyor. Çok tuhaf insanlar.” İki kız kardeşim var ve ikisi de muhasebeci. Onları seviyorum. En yakın arkadaşlarımdan birisi Aydoğan ve o da muhasebeci, onu da seviyorum. Kimseye söyleme ama ben muhasebecileri pek sevmiyorum Sulhi.

***

Neyse boşver bunları. Biz senin derdinle ilgilenelim.

Sen neden Aydoğan’a mektup yazıyorsun dedim ama bir cevap alamadım. Kuyuya taş mı atıyorum yoksa? Sana “Aydoğan, mektuplarına cevap vermiyor. Sen ne diye hâlâ adama mektup yazıp duruyorsun? Saf mısın sen?” diyordum. Şimdi ben sana mektup yazıyorum ama sen bana cevap yazmıyorsun ve büyük ihtimallede yazmayacaksın. Saf mıyım yoksa ben?

Acaba seni bırakıp Mehmet Erikli’ye mi mektup yazsam? Neticede Mehmet her hafta benimle Trabzonspor’un maçlarını izlemeye geliyor. Vefa önemli Sulhi. Ses edince, sesine düğüm atan insanların olması güzel şey.

Hiç senin sesine düğüm atan birileri oldu mu?

***

Cemil Meriç’in Jurnallerinde Lami Hanım’a yazdığı mektuplar 60 küsur tane. Eğer yanlış saymadıysam tabiî. Ama Lamia Hanım üstada cevap adedinde 190’dan fazla mektup yazmış. Sen hâlâ Aydoğan’a yaz.

Aq0hAN04HTPJCR6mAMNNnH-rIOekbv4CcZm8sAsOUand
Aydoğan K’nın kedisi Kafka

Kafka’yı biliyor musun Sulhi?

Hemen atlama öyle “Evet, biliyorum.” diye. Bu Kafka başka Kafka! Aydoğan’ın kedisi bu. Adını Kafka koymuş hayvanın. Sence Aydoğan gibi entelektüel bir adam bunu neden yapar? Belkide bir sabah kalkıp o güzelim şirin kedinin bir pop starına, bir futbol starına dönüştüğünü görmek için yapmıştır. Kısa yoldan parayı bulma hayali mi?

Konu Aydoğan olunca neden bu kadar çok para kelimesi geçiyor benim yazılarımda? Suç onun mu yoksa benim mi?

***

Aydoğan’ın kedisi Kafka çok güzel ve çok miskin bir hayvan. Keşke onu bana verse! Ama veremez, evdekiler izin vermez. Verse de ben alıp eve götüremem. Çünkü bizimkiler de izin vermez.

Görüyor musun Sulhi, değişen, dönüşen tek şey Kafka’nın Samsa’sı değil. Aydoğan da ben de değişiyoruz. Yarın sen de değişeceksin. O yüzden bugünlerin tadını çıkar. Sonuçta bir Mehmet Erikli olamayacaksın ve bu gerçek her zaman genzini yakacak.

Neyse, boşver bunları. Sen nasılsın, hele kendinden bahset bize biraz.

***

Neden iyi şairler rakamlarla uğraşan adamlardan çıkıyor Sulhi? Sezai Karakoç mülkiyeli, Ece Ayhan ve Cemal Süreya’da. Necip Fazıl banka müfettişliği yapmış uzun süre. Şairler edebiyatçı değil, ama doktorlar ve iktisatçılar hatta maliyeciler şair. Bu ülkede neden her şey tersten işliyor? Mehmed Niyazi ile söyleşi yaparken bana “Tarih boyunca en iyi tarihçiler hep hukukçulardan çıkmıştır.” dedi. Bu doğru ama neden? Mehmed Niyazi hoca da hukukçu ve çok iyi bir tarihçi. Bu hesapta bir yanlışlık yok mu sence de? Sen de iktisat mezunusun ve şiir yazıyorsun. Belki de sizin yüzünüzden biz edebiyatçılar şiir yazamıyoruz.

Bu gerçeğe fena halde canım sıkılıyor. Mükerrem Mete bile güzel şiirler yazıyor, şimdi hikâye ile uğraşıyor. Muhasebeci değil ama onu da Mehmet Raşit’i de seviyorum.

Benim ne çok sevdiğim adam varmış sen de fark ettin mi?

Davut Bayraklı

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • receb tayyib erdoğan , 17/04/2015

    gelin tarihi tarihçilere bırakalım.gelin şiiri edebiyatçılara bırakalım.gelin beni bana bırakalım.kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolar.bu para mutlaka sayılmalı.sayılmayan para asla kabul edilemez. işte bu yüzden muhasebecileri sevmeliyiz aziz vatandaşım.

  • Ahmed , 15/04/2015

    Davut abinin mektupları çok içten. Zevkle okuyorum. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir