“İsmetli, İffetli Hanımcığım”

Ömrümüzün herhangi bir ânında yüreğimize değen mektuplar içimizde bir yara olarak kalır. Mektup müptelâdır ve boşluğunu hiçbir şey dolduramaz. Arşivlenecek mektuplarım olmadı hiç. Gönderdiklerimin ve aldıklarımın sayısı otuzu geçmez. Bir zamanlar muhayyel bir mâşuka mektuplar yazmaya başlamış ve bunları  “Önce Yoldaş Sonra Yol” mottosuyla beş sayı çıkarabildiğimiz Sâfir adlı bir fanzinde yayımlamıştım. O günlerden itibaren, nedense elimden hiç düşmedi mektûbâtlar… Velilerin, dervişlerin, ilim adamlarının, devlet adamlarının, sanatkârların, şairlerin yazdıkları mektupları büyük bir iştahla okudum. Sonraları nasıl olduysa, gizli bir el değmiş gibi uzaklaştım bunlardan. Ali Çolak’ın “Periyi Uyandırmak” kitabında “Ertuğrul Süvarisi Ali Bey’den Ayşe Hanım’a Mektuplar”ından bahsettiğini gördüğümde eski hastalığım depreşti.

Ali Bey, Sultan II. Abdülhamid’in Japonya’ya dostluk gemisi olarak gönderdiği ve dönüşte batarak 580 mürettabatın şehit olduğu Ertuğrul Fırkateyni’nin süvarisi. Gemi, İstanbul’dan ayrılırken, Ali Bey ardında, otuzunda Ayşe Hanım’ı, ikiz çocukları Mevhibe ve Rauf’u bırakır. Ayşe Hanım lohusa, çocuklar ise henüz kırk günlüktür. Aylarca sürecek bu yolculukta her limanda, okyanuslara sığmayan bir aşkın vesikası olan mektupları yazar Ali Bey ve her biri “İsmetli, İffetli Hanımcığım”,   “İsmetli, Hakikatli, Mürüvvetli, Muhabbetli, Yâr-ı Vefâdârım, Efendim, Sultanım”diye başlamaktadır. Hasret satır aralarında buram buram kokmaktadır. “Kadir-i Mutlak Hazretlerine hamdolsun. Şimdiki hâlde ve itidal-i sıhhatte olarak yaşamakta isem de pek ziyade göreceğim geldiğinden ruz u şeb (gece gündüz) demeyi bile canım istemeyip her saatte ve her saniye mektuplara yazılmaz suretle arzu çekmekteyim.”  diyor ve geri döneceğine dair umutları içinde hep yaşatıyor: “Birçok saksılar aldım, hemen çok çok çiçekler yetiştirirsin.”

Çocuklarının biri on iki diğer ikisi ise henüz yaşlarını bile doldurmamıştır.  Ali Bey, selâm faslında “Neyire ve Mevhibe hanımlara, Rauf beyefendiye mahsus selâm eder ve gözlerinden öperim.”  diyerek çocuklara karşı nasılince davranılacağını göstermektedir adeta…

Kitap, uzun bir “Sunuş” yazısı ile başlıyor ve ardından otuz iki mektup karşılıyor bizi. “Ekler” bölümünde Ertuğrul Faciası ayrıntılarıyla anlatılmış ve buna bir de Zaman Dizini eklenmiş. Sunuş ve ekler bölümünde devrin padişahı II. Abdülhamid Han hakkında ideolojik bir bakış açısı olsa da bizim derdimiz mektuplar…

Celal Kuru

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • mücahit emin türk , 07/09/2015

  celal kuru, abdülhamîd-i sânî hakkındaki o “ideolojik bakış”tan birkaç satır söz etseymiş daha güzel olurmuş. çünkü sultan hakkında ideolojik olmayan bakış açısı kimde var? acaba solculardan ve sağcılardan kurtardığımız bir abdülhamid portresini ne zaman çizebileceğiz?

  • celâl kuru , 07/09/2015

   bu güzel mektupların gölgelenmesini istememiştim esasında. “sunuş ve “ekler” yazılarını okuduğumuzda, ıı abdulhamid Han’ın, islâm halifeliğinin etkinliğini ve yetkinliğini gösterme hırsına kapıldığını, japonya’ya Ertuğrul firkateynini bu hırsla gönderdiğini ve 580 kişinin ölümünden sorumlu olduğu hissini veriyor.

   ıı abdulhamid han siyaseten yaptığı hataları elbette görmezden gelemeyiz ama bu kadar zalim bir insan olacağına, hırsı yüzünden 580 kişinin ölümüne sebebiyet verebileceğini aklımızın ucundan bile geçiremeyiz.

 • merve , 02/11/2014

  nerden nereye? bugün iki kez ali çolak ismini duydum. bu yazıdakini de sayarsak 3 oldu. tevafuk arıyorsanız bana bakın. parmağıma değil işaret ettiğime bakın, her neyse. Ali Çolak denemeci bir zat imiş. Deneme, en son elime alıp da okuyacağım bir tarzdır bundan herhalde.

  Ertuğrul Fırkateyni’nin süvarisi Ali Bey’e belki de hiss-i kable’l vuku olmuş ki hanımına mektuplar kaleme almış. Oysa mürettebat başarı ile Singapur’a, Uzak doğu Müslüman halklarına ve Japonya’ya ulaşmıştı. Ancak,dönüş yolunda gerçekten de hazin bir sonla batacaktı… Allah rahmet etsin hepsine.

  (Ali Bey’in Ayşe Hanım’a padişaha hitap edilen bazı kelimeler kullanması dikkatimden kaçmadı.)

 • nuaym , 02/11/2014

  Ali amca Allah size Rahmet etsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir