Dede Korkut Kitabı

Geçen hafta, edebiyat fakültesinden mezun olup da formasyonunu tamamlayan ve şimdi de KPSS stresine tutulan bir arkadaşım Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bedava Kitap dağıttığını söyledi. Kitap, Dede Korkut Kitabı’ymış. İki ciltten oluşan kitap kaliteli kâğıda basılmış ve kitapta Dede Korkut Hikâyeleri’nin orijinal nüshaların kopyası da bulunuyormuş. Elbette tüm bunlara biraz şaşırmıştım. Bu devirde kim kime böylesine bir kitabı hediye ediyor…

Arkadaşıma bu kitaba nasıl ulaşacağımı sorduğumda “başkana e-posta atacaksın o da sana kitabı gönderecek” dedi. Böyle deyince inanmadım. “Hadi oradan oğlum! Git kandıracak başka birini bul. Sınav haftasında uğraştırma beni…” diye çıkıştıysam da arkadaşım geri adım atmadı. Beni buna inandırmak istiyordu. “Ben de e-posta atacağım birazdan, göndermezsen kendin bilirsin” deyince en azından bir şansımı denemek geçti içimden. Ne kaybedecektim ki…

Cuma akşamı arkadaşımla beraber e-postalarımızı gönderdik ve Cumartesi sabahı benim kitabım geldi. Ona neden gelmediğini umursamadan kutuyu yırtıp açtım. Karşımda iki ciltten oluşan 1492 sayfalık, yüzyıllarca dayanabilen antibakteriyel kâğıda basılmış, minyatürlerle zenginleştirilmiş mükemmel bir eser duruyordu.

Birinci ciltte Dede Korkut’un tarihî kimliği ve kişiliği, hikâyelerin biçim incelemesi, hikâyelerin içerik incelemesi ve hikâyelerin sadeleştirilmiş metni yer alıyor. İkinci ciltte ise Oğuz Türkçesi ve İslâm harfleriyle 15 ve 16. yüzyıllarda kaleme alınmış iki orijinal nüshaların kopyası bulunuyor. Bu nüshalar ne yazık ki Dresden ve Vatikan’da bulunuyor. Dresden nüshası 12, Vatikan nüshası da 6 hikâye içeriyor. Bu eserle Vatikan nüshasının tıpkıbasımı ilk kez basıldığı gibi iki nüshanın tıpkıbasımları ilk kez bir eserde beraber yer alıyor.

Eserin yayın ekibi ise Prof. Dr. İlhan Genç başkanlığında; Prof. Dr. Atabey Kılıç, Prof. Dr. İ. Hakkı Aksoyak’tan oluşuyor.

Eserdeki minyatürler için de Habibe Şimşek başkanlığında oldukça kalabalık bir ekip çalışmış. Bu eser aynı zamanda 18 ayrı sanatçının 20 ayrı minyatür yaptığı ilk orijinal eser unvanını da almış.

Tek kelimeyle görkemli olan bu eser için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ve eserin yayın ekibine ne kadar teşekkür edilse az gelir. Şimdi sizler de baskan@tobb.org.tr adresine geçerli bir sebep göstererek bu eseri isteyin. Ne kaybedersiniz ki?

Muhammet Emin Oyar

DİĞER YAZILAR

21 Yorum

 • Merve , 29/05/2016

  Merhaba bende bir kaç önce mail attım ve kitap iki gün önce elime ulaştı. Bana da tek kitap geldi. Orjinal nüshaların da olmasını isterdim. Nasip böyleymiş yine de çok güzel bir düşünce, TOBB ailesine bu düşüncesinden dolayı teşekkür ederim.

 • Canan , 28/05/2016

  Ben de aylar once istedim ve tek kitap geldi. Tek cilt basim yapılmiş bu sefer önsözde böyle yazıyor. Ama orjinal nushaların olmasını da çok isterdim..

 • Ayşe , 27/05/2016

  Ben de aylar öncesinden istemiştim ama sadece 1. Kitabı gönderdiler :D

 • Demirhan , 26/05/2016

  2015 Temmuz ayında bende mail atmıştım. Eserler bugün ulaştı. TOBB’a çok teşekkürler.

  • Canan , 29/05/2016

   Eserler derken her ikisini de gönderdiler mi acaba size merak ettim?

 • Hacer , 14/01/2016

  Merhaba bende iki defa mail attım gelmedi henüz.İngilizce Öğretmenliği yapıyorum dilimizin güzel eserleri okunmadan diğer dilleri öğrenmişiz ne ki…:)

 • lazezr , 12/01/2016

  Bende mail attim 4 gün önce ama hala gelmedi

 • Ebru , 06/01/2016

  Bana hala göndermediler. Hangi kargo ile gönderiliyor :(

  • merve , 04/03/2016

   geldi mi acaba kitabınız merak ettim de

 • Kürşad TATAR , 28/12/2015

  Evet dediğiniz gibi bende bir mail attım ve 3 gün içerisinde kitapları gönderdiler.

  Kitaplar gerçekten mükemmel, Allah yapandan yaptırandan razı olsun.

 • mine , 26/10/2015

  Kitaplar elime ulaştı çok teşekkür ederim…

 • OĞUZHAN KARADUMAN , 21/09/2015

  İSTANBUL BAĞCILARDA YENİ AÇILMIŞ OLAN SELAHATTİN EYYUBİ İMAM HATİP LİSESİNE İLK ATANAN EDEBİYAT ÖĞRETMENİYİM…
  BİR ÇOK EKSİĞİMİZ OLMASINA RAĞMEN YAVAŞ YAVAŞ EKSİKLİKLERİMİZİ GİDERİYORUZ.
  OKULUMUZUN KÜTÜPHANESİNİN HAZIRLIYORUM.
  2 CİLTLİK DEDE KORKUT ESERİNİN ÜNİVERSİTEMİN HOCALARINDAN PROF. DR. ATABEY KILIÇ’IN KATKILARIYLA YAYIMLANDIĞINI ÖĞRENDİM.

  KÜTÜPHANEMİZE KATKIDA BULUNURSANIZ MEMNUN OLURUM.

  Demirkapı mah. Velioğlu Cad. Sarıçiçek sok. Bağcılar İstanbul
  (selahattin eyyubi anadolu imam hatip lisesi) tekden hastanesi arkası
  Adresine ulaştırırsanız memnun olurum…

  OĞUZHAN KARADUMAN
  TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÖĞRETMENİ

  • ben saksı değilim , 21/09/2015

   ah güzel abim, öyle bi yere düştün ki…

   sadece vasiyet dosyamızı oku diyorum.
   hepimiz fakiriz.

 • yunus , 09/09/2015

  Tasarim ve icerik cok guzel

 • yesil_kalb , 08/09/2015

  Tobb, Yunus Emre hz, Mehmet Akif ve Necip fazıl hakkında da çok güzel eserlere vesile olmuş.

  Yunus emre hz nin eserini istedim geçen, bugün elime ulaştı.Ziyadesiyle güzel hazırlanmış.(Mustafa Tatçı’nın)Hem tasarımı hem anlatımı çok güzel.Yine teşekkürler Muhammed Emin kardeşim..

  • fundadeniz , 12/11/2015

   hocam yunus emrenin eserini gönderiyor mu? ben tobb sitesinden baktım ama göremedim..hangi kitapları gonderdiğini nerden takip edebilirim? cevaplarsanız memnun olurum. şimdiden teşekkürler..

 • yesil_kalb , 01/09/2015

  Teşekkürler..bize de nasib oldu

 • m.emin , 27/08/2015

  marmaris’in kıymetli öğretmenleri tobb’a bir e-posta atarak kitabı edinebilirsiniz. daha geçen gün bir arkadaşımız da bu şekilde edindi kitabı.

 • müşerref , 26/08/2015

  Marmaris Evren paşa ilkokulunda sınıf öğretmeniyim öğrencilerim için dede korkut kitabından istiyorum.

 • hulusi güzel , 26/08/2015

  Muğla Marmaris’te Sıtkı Zaralı İlkokulunda sınıf öğretmeniyim sınıfımıza dede korkut eserini gönderirseniz bizleri çok mutlu edersiniz ilginize şimdiden teşekkür ederim

 • Enis(dörtharfli) , 06/07/2015

  Bilgilendirme için teşekkür ederim Emin, yazından etkilenip bende
  e-mail attım ve bu sabah geldi kitap :) Tabiki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne de teşekkürler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir