Yeni Nesil

Tren kara dumanını savurarak yoluna devam ederken ani bir frenle durdu. Yolcular bu ani frenle feci bir şekilde sarsıldılar ve birkaçı makiniste “Dümdüz yolda böyle fren mi yapılır? Sen ehliyeti nerden aldın arkadaşım?” gibi cümlelerle sitemde bulundular. Makinist bunların hiçbirini duymamıştı. Rayların üzerine bırakılmış ağaç gövdelerinin şaşkınlığı içerisindeydi. Çölün ortasında bu kadar ağacın tam da rayların üzerinde olmasını talihsizliğe bağlamayı çok isterdi. Ama ne olup bittiğini o kütükleri görür görmez anlamıştı. Treni frenlerken çıkan sesin onun sûru olduğunu da… Trenin içindeki bir çocuk “Anne tren niye durdu?” diye sordu annesine. Pencere kenarında oturan annesi tren durduktan sonra atlarıyla lokomotife doğru koşturan haydutları görmüştü ama çocuğunu korkutmak istemediği için “Bilmiyorum ama trenin benzini bitti herhalde Jack” diye cevap verdi. Çocuk, “Anne ne kadar safsın, tren benzinle çalışmıyor ki, kömürle çalışıyor. 19. yüzyılda hâlâ senin gibi saflar olduğuna inanamıyorum.” deyince karşılarında oturan yaşlı kadın, bir yandan sülün tüyünden yelpazesini sallayarak  “Ay bu yeni nesil ne çokbilmiş böyle! Bir o kadar da edepsizler. Terbiyesiz çocuk! Anneye hiç öyle denir mi? Çillerini yolarım senin” diyerek sitem etti. “Hem trenin ne benzini bitti, ne de kömürü… Kansız haydutlar önümüzü kesti. Birazdan vagonlara doluşur adi şerefsizler. İnşallah seni de alırlar da annen biraz rahat eder” diye devam etti. Çocuğa “atsan atılmaz satsan satılmaz” der gibi bakan anne, birdenbire öndeki vagondan gelen bağrışmalarla irkildi ve kafasını kaldırarak vagonun kapısına doğru meraklı bir bakış attı. Az sonrada vagonun kapısı açıldı ve “Eyyt! Var mı lan bana yan bakan?” narasıyla yüzü maskeli, kovboy şapkalı bir haydut içeri daldı. Çocuk hemen ayağa kalktı ve “Abi bu bunak sana kansız, adi, şerefsiz haydut dedi. Hem bir de altın küpelerini saklamak için dilinin altına koydu” dedi.

Muhammet Emin Oyar

DİĞER YAZILAR

13 Yorum

 • Julio Cortazar , 16/04/2015

  Sevgili yazarın çalışmaları günden güne fark edilir derecede olgunlaşıyor. Bize de, kendisini tebrik etmekle beraber daha iyi yazılar ortaya koyması adına güzel temennilerde bulunmak düşüyor. Teşekkürler.

 • selma , 10/04/2015

  değişik…:)

 • zincirlikuyu müdavimi , 09/04/2015

  ne yazık ki olmamış. keşke böyle olmasaydı.

 • Ahmed , 09/04/2015

  Yabancı memleketlerde böyle durumlarla karşılaşmak muhtemeldir. Elhamdülillah biz o kadar düşmedik. Yeni nesil denilince akla bozulma, yozlaşma gibi şeylerin gelmemesi gerekir. Boynuz kulağı geçer Allah’ın izniyle.

 • o şekil bu şekil , 09/04/2015

  Keşke edebifikir yazarları Gibi arkadaşlarım olsa amin deyin

 • Kalemdar , 09/04/2015

  Çok keyif aldım. Ellerinize sağlık.

 • talebe , 09/04/2015

  Günümüzde yeni nesil Jack ten değil , az bilen çok konuşan teyzelerden çekiyoruz .

 • yansıma , 08/04/2015

  Bir metinde her sey vardir. Aranan her sey metinde gizlidir. Kim ne ararsa metinde bulabilir. Bu mudur yani akıllı okuyucu olmak. Her yazıyı istediği gibi degerlendirmek. Hele destur erenler. Yavaş olalım.

 • kabadayı , 08/04/2015

  yazı sade ve güzel. ancak “heeeyytt var mı lan bana yan bakan?” kabadayı narasıdır. eşkıya değil.

  • hayri pıtır , 08/04/2015

   kabadayılığa özenmiş bir eşkıya olabilir mi?

 • haddi muttasıl , 08/04/2015

  Kalemine bereket, çok güzeldi.

 • o şekil bu şekil , 08/04/2015

  Nalet olsun jack bu hikayeyi biz yazsak bu kadar beğenilmez

 • Yasemen , 08/04/2015

  Tüyler ürpertici bir öykü. Ama hiç de uzak değil dünyamıza.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir