Minimal Öyküler

Hayat Tekrardan İbarettir

Yazdığı tüm yazıların, aynı noktaya farklı açılardan bakmaktan başka bir şey olmadığını anladığında yaşamını şöyle bir gözden geçirdi. Hayatı, bir noktadan başlayıp kâinata yayılan halelerden oluşması gerekirken, halelerin küçülüp bir noktada birleşmesinden ibaretti. “Daralmak ya da genişlemek” dedi kendi kendine…

 

Mecazi Aşk Neden Mecazi?

Kendine acı çektirme isteğiyle o kızı düşünerek Üsküdar’a giderken kulağındaki kulaklıktan gelen hüzün yüklü şarkılar onu intiharın eşiğine getirmişti. Dönüş yolundaysa âşık olduğu kızın en yakın arkadaşına âşık olduğunu fark etti. Otobüsteki insanlar adamın neden güldüğünü anlamaya çalışıyorlardı.

Aşk Tek Kişiliktir

Karşılığını bulduğu tüm aşk yanılsamaları kolaylıkla aklından çıkarken, hiçbir karşılık bulamadığı tek aşkının ömrü boyunca aklından bir an bile çıkmadığının ayrımına vardı. Vardığında çıktı. Artık karşılık beklemiyordu.

Yaşamak Deliliktir

Deli sordu: “Benim deli olduğumu düşünüyorsun öyle değil mi? Deliler de, diğer tüm yaşayan insanların, yaşamayı çok güzel başardıkları için delirmiş olduğunu düşünüyor, biliyor musun?”

Adam biliyordu. Çünkü o, yaşamayı çok güzel başaran bir deliydi.

Kaçan Değil Sıçan Kovalanır

Kaçan kovalanır” sözünü düşündüğünde, yakalanacağını bile bile köşe bucak kaçan sıçanlar geldi aklına. Yakalandıklarında öldürülüyorlardı.

Mustafa Çolak

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • kısa yaşam , 27/03/2013

    Mustafa Çolak’ın kalemine sağlık, çok güzel yazmış. özellikle ” YAŞAMAK DELİLİKTİR” öyküsü çok güzel…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir