Erkek Adam Süslenir mi ya hu!

Hayatınızda kravat kadar lüzumsuz bir nesne gördünüz mü?

Edebifikir sosyal mesaj vermeye devam ediyor ve sizi bilinçlenmeye çağırıyor.

***

Bu rezil kumaş parçasını ne diye boynumuzda taşıyoruz Allah aşkına! İnsan, kendi uydurduğu bir kurala bu kadar köle olur mu? Azıcık aklımızı başımıza alalım, şu kravattan ve onun sağladığını vehmettiğimiz resmiyet palyaçoluğundan kurtulalım.

Allah bilir ya, memleketimizde yüzlerce “müdür yardımcısı”nın meslek hayatı öğrencilerin kravatının derdiyle tükenip gitmiştir. Yazık değil mi? Bu kadar emek israfı günah değil mi? İnsan kendi kendisini bu kadar aptal yerine koyar mı? Bu memleketin göreceği günler, başaracağı işler var. Gencecik delikanlıların tahsil hayatını bir bez parçasıyla zindan etmenin, onları üzmenin ne anlamı var. Üstelik bunu da kerli ferli adamlara yaptırmak…

Üç tane modacı çıkıp hemen hemen car car savunacaktır kravatı. Bunların hezeyanlarına kanmayalım. Kravat denilen nesnenin bizimle ne alakası var!

Şu kravat saçmalığından kurtulmak için her birimiz kendini sorumlu kabul etmeli ve harekete geçmelidir:

Bu satırları okuyan herkes kravat takmamaya ahdetmelidir. Halisane bir şekilde niyet edip bu yazıyı okuduğu için Allah’a şükretmelidir. Sağlam niyet ve şükür, birçok kapıyı açacaktır.

Kravattan kurtulmak, bir erkeklik meselesi olarak kabul edilmelidir. Erkekliğin izzet ve şerefini bu lekeden arındırmak cehdi herkeste bulunmalıdır.

Kravat takan biri görüldüğünde, kişinin aklı başında biri olduğuna kanaat ediliyorsa gidip kendisiyle konuşmalıdır.

Kravat takmakla böbürlenen, bununla gösteriş yapanların bu tavırlarına acımalıdır.

Kravat karşıtlığını insanlara kör göze parmak şeklinde sunmamalıdır. Böyle yapmak onun toplumdaki yerini pekiştirebilir.

Kravata harcanan paralardan ötürü pişman olup tövbe edilmelidir.

Kravat aleyhine telkinler topluluk önünde değil, bire bir yapılmalıdır. Kravatın lüzumsuz bir nesne olduğu ve ona boşu boşuna para akıtıldığı bilhassa hatırlatılmalıdır. Kapitalist köpeklerin, erkekleri tıpkı kadın gibi süslemeye çalıştığı mutlaka ifade edilmelidir. Erkek adam süslenir mi ya hu!

Toplumda, çevrenizde itibarlı; kendisine güvenilir, hatırı sayılır, örnek alınır insanlara kravat aleyhtarlığı doğru ve samimî bir şekilde anlatılmalıdır. Böylece bu haklı dava, daha çabuk başarıya ulaşacaktır.

Kravat takmamak, yukarıdaki bilinçle yapıldığı takdirde üstün bir meziyettir. Bu meziyeti hak edecek seviyedeki insanlar, mutlaka vardır ve bunların sayısı çok değildir. Kalabalıklaşmaya çalışmak nafile bir çabadır. İnsanları bir bir kazanma yolu seçilmelidir.

Düğüne bayrama kravatla katılması için eşlerine baskı yapan kadınlar, uyarılmalıdır. Eğer sizin çevrenizde de böyle baskılar varsa buna karşı direnmelisiniz. Giydiğiniz kıyafetleri eşiniz alıyorsa intihar etmek için en yakın apartmana doğru yürüyünüz. Ya da mahkemeye…

Yazımızı, kravat düşmanlarının piri Osman Yüksel Serdengeçti’nin aziz hatırasını anarak tamamlıyoruz!

Allah yardımcımız olsun!  Mücadelemiz başlamıştır.

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • Ahmed , 02/10/2014

    Bunu bizi kravat takmaya zorlayanlara söyleyeceksiniz. Biz takmaya meraklı değiliz.

    • Abdülbaki Gölpınarlı , 02/10/2014

      her şeyi devletten bekleme psikolojisinin bir ürünüdür bu, lütfen terk et evladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir