(CAÇD)

Tembellik Meslektir Derneğinden sonra yeni bir dernekle karşınızdayız: Camide Ayakkabıları Çalınanları Koruma ve Kollama Derneği (CAÇD)

Toplumsal bir yaraya parmak basıyoruz: Camiden ayakkabısı çalınan olmak…

Edebifikir okurlarımızdan Sayın Murat Bey’in ayakkabısı Cuma günü camide namaz kılarken çalınmıştır. Kendi ifadesine göre yeni aldığı ayakkabılarının çalınması evde derin bir depreme neden olmuş ve aylık giderleri bir anda çıkmaza saplanmıştır. Edebifikir olarak sözkonusu toplumsal yarayı görmemezlikten gelemezdik. Gördük ve derneğimizi kurduk.

Bu konuda devlet desteği, hibe projeleri ve benzeri çalışmalarla sorunun çözülebileceğini inanıyor ve derneğimizi kurarak ilk taşı biz atıyoruz. Dikkat ederseniz amacımız ayakkabısı çalınanlara yöneliktir. Camiden ayakkabı çalanlar zaten belalarını bulmuşlar, onlara diyecek bir çift lafımız yok fakat bir yumruk borcumuz olabilir. Onu da gerekli yerde, gerekli kişi ve durumlara saklama yetkisini zaten ellerimizde tutuyoruz.

Bu bağlamda camide ayakkabıları çalınanları koruma ve kollama derneği olarak yapılmasını istediğimiz ve desteklediğimiz çalışmalar ve önerilerimiz şunlardır:

  1. Ayakkabısı çalınmak, kişinin namazının kabul olduğuna delalettir.
  2. Her camide 36’dan başlayarak 48’e kadar devam eden numaralarla afilli terliklerin belirli bir dolap içerisinde ve cami görevlisi tarafından muhafaza edilmelidir.
  3. Ayakkabı hırsızlarıyla koordineli çalışan büyük ayakkabı firmaları tespit edilip afişe edilmelidir.
  4. Heiddegger ve Kant’ın geliştirdikleri hırsızlık felsefesinden yola çıkarak “Camide Ayakkabısı Çalınan Olmak ya da Hırsız Aklının Eleştirilmesi” başlıklı kitap çalışması yapılmalı ve camilerde halkımıza ücretsiz dağıtılmalıdır.
  5. Ayakkabı ve terlik konulu bir şiir bir antolojisi Enis Batur tarafından tez zamanda hazırlanıp D&R’larda satışa sunulmalıdır.
  6. Yaz mevsiminde yaz, kış mevsiminde kış terliği mağdurlara hediye edilmelidir.
  7. Yakalanan terlik hırsızları, ayakkabı çaldıkları camide kamu hizmetine tabiî tutulup 3 yıl boyunca tüm caminin temizliğinden sorumlu olmalıdırlar. Hem bu sayede tövbe de ederler.
  8. Alo 943 hattı kurularak ayakkabısı çalınanlara acil yardım sağlanmalıdır.

Dernek notu: ‘Eyvah, ayakkabım çalınmış!’ diye bir nida duyduğunuzda hemen sesin geldiği yöne doğru seğirtin ve  ulu bir biçimde sağ elinizi o mağdur kişinin omzuna koyarak ‘Endişe etme, seni derneğimize üye yapacağız ve haklarını sonuna kadar savunacağız. Belki bir çift ayakkabın da olur’ dedikten sonra mağdur kişinin facebook adresini alıp oradan uzaklaşınız.

Derneğimiz tüm ayakkabısı çalınanları bünyesine alacak derecede büyük ve etkilidir. Camide ayakkabısı çalınanların acılarını paylaşır ve yalnız olmadıklarını bildiririz.

Sizin de bir gün ayakkabınız çalınabilir.

(CAÇD) Yönetim Kurulu

Davut Hanımnederseo
Raşitterliksever
Aydoğan Kırkikinumara
Mehmet Kırkbiriyidir
Sulhi Kırkdörtkardeşler
Bilal Kırkikiyibulduğundagiyen
Ömer Karalastikliiranparsı
Mustafa Angarakaralastiklikonvers
Emre Maykellisekizincinumara
İbrahim Otuzsekiznumaragiyen
Abdullah Parmakarasıterlik

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir