Cevapsız Sorular

İsminin açıklanmasını istemeyen evli bir yazarımız, “Ben yandım, sizler yanmayın” diyerek almış eline kâğıdı, dökmüş içini. Yaşadıklarına yürek dayanmaz. Editör kadromuz gözyaşları içinde okudu bu satırları. Her satırda elem, keder, yorgunluk ve korku vardı. Evet, korku! “Ben yazdım” diyemeyecek kadar…
Hadi öyle olsun; bir arkadaşı diyormuş ki güya… Okuyalım:

 

Bir arkadaşım soruyor;

Evlenen bir kişi evlilik cüzdanını bir sinir harbinde yırttığında, devletimize göre nikâhı düşmüş sayılır mı?

Kafa dinlemek için beş dakikalığına balkona çıkan bir erkeğin peşinden eline bir bardak çay alıp, onu yalnız bırakmamak adına çıkmak tüm kadınların ortak özelliği midir?

“Allah sabredenlerle beraberdir” in Arapçasını ezberlemek isteyen bir kişiye evlenmesini öğütleyen bir başka kişi evli midir bekâr mıdır?

Bir kişi çocuğunu kreşe vermek istiyorsa fakat kreş fiyatları çok pahalıysa, o kadar ki babanın maaşına tekabül ediyorsa, baba evde kalıp çocuğuna baksa daha mı hayırlıdır yoksa çalışıp maaşı alıp direkt olarak kreşe vermesi mantıklı mıdır?

Bir kişinin eşi vefat etse altınları kocasının olur mu?

Üç aylık bir bebeğin henüz konuşulanları anlamadığını baba, anneye nasıl anlatmalıdır?

Televizyon karşısında uyuyakalmanın suç olduğu hangi kanunlarla sabittir, yoksa kanun hükmünde kararname midir?

Evliysen yazı yazmak için veya kitap okumak için gerçekten vakit kalmadığını, kalsa bile eyleme başladığın anda yorgunluktan gözlerinin kapandığını bekârlara açıklamaktan daha zor bir sosyolojik problem var mıdır?

Evlenince “ne kadar mutluyum,” çocuk olunca “dünyanın en güzel şeyi,” çocuk büyüyünce “torun olsa da sevsek,” torun olunca “dedesini de tanımıyor hayırsız” mottoları kaç nesildir devam etmiş ve kaç nesil daha devam edecektir?

Adı bizde saklı yazarımız

DİĞER YAZILAR

7 Yorum

 • Fatma , 17/08/2017

  Bu cins kafa felsefe alaninda yan dal yapıp,neden aile refahini sağlamiyor ki? Mühim olan düsünmek azizim,gerisi boş.

 • sinan önel , 17/08/2017

  bu ismini vermeyen arkadaş.. bir arkadaşın soruları demiş ya.. sanırım ben sordum ona bunları..
  *Evliysen yazı yazmak için veya kitap okumak için gerçekten vakit kalmadığını, kalsa bile eyleme başladığın anda yorgunluktan gözlerinin kapandığını bekârlara açıklamaktan daha zor bir sosyolojik problem var mıdır? işte asıl merak ettiği soru.. sanırım cevabı ben de o da biliyoruz

 • binali yıldırım , 17/08/2017

  başkanlık sistemi gelirse evli erkekler televizyon karşısında uyuklayabilecek. akıllı evler yapacağız, evin “pause” tuşu olacak, isterlerse o tuşa basıp bir sigara yakıp uzaklara uzun uzun bakabilecekler.

 • mustafa demir , 19/10/2013

  dünya halinin nerede nezaman karşımıza çıkacağını bilmek çok zor ! bazı zamanları, güçlenmemiz gereken zamanlar olarak lutuf kabuledebiriz eğer sağlıklı olarak karşılayabliyorsak !

 • devlet baba , 11/10/2013

  hayır evladım, nikahın düşmez. gelir cüzdanın yenisini alırsın. hatta bi de nikah tazelersin, çeyrekler falan, yürür gidersin.

 • trafik polisi , 10/10/2013

  Sayın ismini vermek istemeyen yazar, maalesef bulunmuş olduğunuz yolda durmak ve park etmek yasaktır. Hatırlayacak olursanız siz kaşınmıştınız. Yolunuza devam ediniz.

 • yazık , 10/10/2013

  tüh size davut, ya da mcemalettin, ya da mükerrem, ya da mustafa çolak, ya da ya da…bitmek bilmiyorsunuz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir