“Ayrılık Çeşme”leri Akmasın!

Durağın ismi: Ayrılık Çeşmesi

Yer: Kadıköy-Üsküdar arası

Hikâye: Türk şairlerini mustarip edecek, Türk şiirine konu olacak bir vakıayla karşı karşıyayız. Adı üstünde “Ayrılık Çeşmesi”. Kıymetli İstanbullular, malumunuz Kartal-Kadıköy arasında bir metro hattı çalışmaktadır. Marmaray projesinin hayata geçirilmesi sonucu Üsküdar-Kadıköy bağlantısını temin eden bu sürekli yüreklerimizi dağlamaktadır. Metroya binip de aktarma yapmak isteyen her vatandaş “Ayrılık Çeşmesi”ne uğramak zorundadır. Düşünebiliyor musunuz Ayrılık Çeşmesi?

Derdimiz: Bizde istasyonlar kara, trenler karadır. Her durak, ayrı bir yaradır. Ama bu kadarı da olmaz ki!  Biz şuna inanıyoruz Ayrılık Çeşmesi’nde inen bir insan ayrılır. Hem de tam ortadan… Sevenlere bunu nasıl yapabiliriz! Biz sözün gücüne inanan bir milletiz. Söz ki hem işaret eder hem mermi gibi kalbinden vurur. Ayrılık Çeşmesi’nden su içen sevgililerin hâli nice olur! Her ne kadar Ayrılık Çeşmesi semtinde mukim olanlar ayrılığı ekmek su edinmişseler de Ulaşım A.Ş.’nin bunu bütün memlekete yaymasına hacet yok! Bunu diğer insanlara yapamaz! Zira Ayrılık Çeşmesi sakinleri, ayrılıkla dağlanmışlardır.

Haykırışımız: Tez zamanda, bu durağın adı değiştirile! Bize bu zulüm yapılmaya! Zira günde bir milyon kişi taşıyan ve Ayrılık Çeşmesi’nde 500 bin kişinin aktarma yapacağı bir mekândan bahsediyoruz. Bu 500 bin kişiye ayrılık tohumu atmaya ne hakkınız var?

Düşünsenize bu durakta inen evliler hazır inmişken ayrılalım derse ne olacak?

Sövgü: (…)

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • nisansiz , 01/11/2013

    Ama baska var mi boyle edebi bir durak? Bir de marmarayin ilk duragni herks uskudar saniyor ama degil, ayrilk cesmesdr. Suanda kapali ama orasi, sirkeci de oyle.. bir de sunu sormali, metrodan innce duraga cok yruyecek myz yksa ayrilk umrumzda degil ;)

  • devlet baba , 01/11/2013

    edebifikir bey evladım,
    biz oranın adını liseli âşıklar şiir yazabilsinler diye ayrılık çeşmesi koyduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir