Salvo 2: Yavaşlatma Reaksiyonu Neşredildi!

“Yavaşlatma Reaksiyonu” alt başlığı ile neşredilen yeni sayısında Salvo, başta yazarlar ve okurlar olmak üzere tüm muhataplarını yavaşlamaya davet ediyor. Günlük hayatın hızına ve hız arzusunun sürükleyiciliğinin yanılgılarına karşı uzanan bir el ve dil: SALVO 2.

İlk sayısı “Korku Tehlikesi” alt başlığı ile yayımlanan Salvo Dergisi, hatırı sayılır bir aranın ardından okurunun tekrar karşısında. Dergi ekibi, bir önceki sayıda olduğu gibi, yine değinilmesi gereken konuları ele almışlar.

Salvo’nun aktörleri, eleştiri ve düşünce kültürü oluşturmak için bütün enerjisini sizlerle paylaşıyor. Eleştiriyi bir mizaç hâline getirmeden, eleştirisizlik hâlimizi yıkmak için.

Derginin içeriği kısaca şöyle:

“Yaktıkları Ne Varsa Orman Demişlerdi” başlıklı giriş yazısında; dergiler, fuarlar, festivaller ve ödüller gibi edebiyatı kuşatan imkânlardan ve kullanımlarından bahsediliyor.

Abdullah Enes Aydın, üç ayrı yazıyla karşımıza çıkıyor. “Şiiri Düzen Eleştiri için Angajman Kuralları” başlıklı yazıda, şiirimizin en mühim hususlarından olan eleştiri ile ilgili sınırlardan bahsediyor. “Aklı Tıkayan Balgam” başlıklı eleştiri ve “Durmak veyahut İlerlemek” başlıklı düşünce yazısı yine Aydın’a ait.

Sena Çınar, “Aynalar Söyledi Bana” başlıklı yazısında insanların önüne kritik sorulardan bir set çekerek farkındalık tercihi yapmaya davet ediyor.

Emir Gündoğdu, “Aşılacak Hudut Kimin?” başlıklı yazısında basmakalıp ama gayet hayati sonuçları olan bir fikre değiniyor.

Burak Çelik, “Sizi Bir Yerden Çıkarıyorum!” ve “Çelik Çomak” yazılarında; yazarların günün içinde hapsolduğu kalıplar ve günlük hayatın distopyalaşması gibi meseleler üzerinde duruyor.

Talha Ulukır, “Altında Oturmak, Görmek ve Sinema” adlı yazısında okuru, sinema üzerine bakış kavramı üzerinden düşünsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Hüseyin Dikmen, üç eleştiri yazısı ile okurla buluşuyor. “Şiirde Anlam”  adlı yazısında anlamsız şiirin olabilirliğini şimdinin özellikleriyle tartışıyor. Diğer yazıları ise “Nitelik ve Nicelik Üzerine” ve “Her Kurşun Mermi Değildir!”.

Kısacası Salvo Dergisi yavaşlatmaya, sarsmaya, yıkmaya ve inşa etmeye devam ediyor. Yavaşlamaz mıydınız?

Dergiyi buradan indirebilirsiniz: goo.gl/kgJoKc

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir