“Gümüş Sakal’ın Ardından” Vefatının 10. Yılında Nusret Özcan

Son dönemin kıymetli gazeteci yazarlarından, 2007 yılında aramızdan ayrılan Nusret Özcan, vefatının 10. yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde dostlarının katılımıyla gerçekleşecek bir panel vesilesiyle anılıyor. Moderatörlüğünü Ekrem Ayyıldız’ın üstleneceği anma programında, Şaban Abak, Mevlana İdris Zengin, Mehmet Şeker ve Ebubekir Kurban, dostları Nusret Özcan’ı anlatacaklar.

“Gümüş sakal aramızda yaşıyor, dolaşıyor. Son kitabımı imzalarken ‘Beni duadan unutma’ diye yazmıştım.

Hiç unutur mu?

Ben buradan, o neredeyse oradan dualarımızı birbirimize gönderip haberleşiyoruz. Evet, ‘önden giden bir atlı’ oldu. Bu kesin. Demek sevgiliye kavuşmayı içimizde en çok o istedi.”

Vefâtının ardından, “Gümüş Sakal Öldü mü?” isimli yazısında, kadim dostu Mustafa Kutlu bu sözlerle anmıştı Nusret Özcan’ı. Program, ismini Mustafa Kutlu’nun bu güzel tasvirinden alıyor.

Nusret Özcan’ın 7 kitap ile sürdürdüğü edebiyat dünyası içindeki yolculuğunun yanı sıra ona asıl değer katan vasfı, onun meclisinde bulunmuş, beraber çay içmiş, bir şekilde hayatına dokunduğu insanların kalbinde tam anlamıyla hakîki dostluğu tebarüz ettirmesindedir. Nusret Özcan’ın etrafında, herhangi bir mekâna ve zamana bağlı olmadan, kendiliğinden kurulan sohbet meclisleri, birbirinden farklı birçok statüye sahip ve bilhassa gençlerden oluşan bir kitle ile dolup taşmaktaydı.

25 Aralık Pazartesi günü saat 19.00‘da, Nusret Özcan’ın dostluğu ile nasiplenmiş isimler Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde bir araya gelerek; ekseriyetle sır kalan birçok yönüyle, bu güzel dostun hatıralarını paylaşıyorlar.

Nusret Özcan Kimdir?

Nusret Özcan, 25 Kasım 1958’te İstanbul Eyüp’te dünyaya geldi. Gümüşsuyu İlkokulu’nu bitirdikten sonra Gaziosmanpaşa İmam Hatip Lisesi’ne kaydoldu. Ardından 1972’de İstanbul İmam Hatip Lisesi ‘ne geçiş yaptı. Bu liseden mezun olup Marmara Üniversitesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirmiştir. 1981’de Milli Gazete’de çalışma hayatına başladı. 25 Mayıs 1983’te hayatını kaybeden Necip Fazıl Kısakürek’in cenaze merasiminde gözaltına alındı ve 15 gün sonra tahliye edildi. Yeni Şafak gazetesinin kuruluş çalışmalarında yer aldı. Nusret Özcan, gazetenin kuruluşundan kendisinin vefat tarihine kadar bu gazetede kültür-sanat sayfasında editörlük görevini yerine getirdi. Nusret Özcan’ın edebi çalışmaları ve yazıları Semerkand Aile, İzlenim, Kayıtlar, Dergibi, Kafdağı ve Cemre gibi çeşitli dergilerde yayınlandı. Şimdiki adıyla Semerkand Radyo olan Radyo Onbeş’te Her Mevsim İstanbul adlı programı hazırlayıp sunan Nusret Özcan, geçirdiği kalp krizi sonucunda 22 Haziran 2007’de hayatını kaybetti. Nusret Özcan evli ve üç çocuk sahibiydi.

Eserleri

  • Bizim Mahalle
  • Sokak Sesleri
  • Leyla ile Mecnun
  • Kemal Aykut’la birlikte Mustafa Kutlu Kitabı
  • Beşir Ayvazoğlu Kitabı,
  • Kar Kelebekleri
  • Bir Hüzün Yolcusu

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • haşmet , 25/12/2017

    Bazı kitaplarının basımı yok. Keşke Yenilense ve tek bir yayınevinde toplansa.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir