Bunları Bilmiyorduk

Cervantes, bir elini İnebahtı Deniz Savaşı’nda kaybetmiş ve Türklere esir düşmüştür. Rivayete göre Don Kişot yazarı Selimiye camiinin inşaatında taş taşıyan kölelerden birisidir.

***

Johannesburg, Hamburg, Disburg gibi kelimelerde bulunan “burg” kelimesi Türkçedeki burç kelimesinin Almancaya geçmiş hâlidir.

***

Meal formuyla ilk Türkçe Kur’an tercümesi Katolik bir Hristiyan olan Zeki Megamiz tarafından 1914′ de yapılmıştır. Yarım bırakılan bu eser İzmirli İsmail Hakkı tarafından tamamlanarak 1926’da yayımlanmıştır.

***

Hüseyin Avni Ulaş, Nurettin Topçu’nun kayınpederidir. Ali Ekrem Bolayır, Namık Kemal’in oğludur. Ahmet Cevdet Paşa’nın torunu, Fatma Aliye Hanım’ın kızı İsmet, Dame de Sion okulunda okurken ailesinden kaçmış ve rahibe olmuştur. Fatma Aliye Hanım, kızını bulmak için dedektif tutmuş ve bütün servetini harcamış ancak başarılı olamamıştır. Fatma Aliye’nin bugün kullanılan elli liraların üzerinde resmi bulunuyor.

***

Osmanlı döneminde Türkler, piramitlere Firavun Tepeleri derlerdi.

***

Yavuz Sultan Selim, Mısır’ı fethettiğinde piramitler hakkında bilgi sahibi olan birisini çok aratmış, ancak birtakım efsanevî bilgiler veren ihtiyar bir zattan başka kimseyi Mısır’da bulamamıştır.

***

1780’de yayımlanan, Mülkiyet ve Hırsızlık Üstüne Araştırmalar adlı yapıtın yazarı Brissot de Warville, Devrim Meclisinin milletvekilidir. Devrim Meclisi, mülkiyete karşı olmamakla beraber, kilisenin ve soyluların bütün mallarına el koymuştur, burjuvalara ve köylülere dağıtmaktadır.

***

Hilal, Lale ve Allah kelimelerinin ebced hesabında sayı değerinin altmış altıdır  ve bu yüzden Hilal kelimesinin ve anılan sayının eski kültürümüzde çoğu zaman Allah ile ilişkilendirilir.

***

Senkendaz, eski kalelerde kale dibine sokulan düşmana yukarıdan ağır taşlar atmak için altı açık cumba gibi çıkmalara verilen addır.

***

Piri Reis, iki dünya haritası yapmıştır. Birisini Kahire’de Yavuz Sultan Selim’e, diğerini İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman’a sunmuştur.

***

Yavuz Sultan Selim, gözlük kullanırdı ve hayatının son döneminde Çin tarihi okuyordu. Bir rivayete göre padişahın Çin üzerine sefer yapmak istediği söyleniyordu. Başka bir tahmine göre ise sultan Avrupalıların deniz yoluyla yaptığı sömürgecilik faaliyetlerine karşı Asya içlerine ve güneye yöneldiği söyleniyor.

***

Barbaros Hayrettin Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’a eğer kendisine mevcut donanmasının iki katı verilirse o an ki Osmanlı mülkünün iki katı toprak kazandırabileceğini vaat etmiştir.

***

Alman millî marşının sözlerinin bir bölümü Almanya’da yasaktır. Ayrıca Almanların kullandığı Gotik Alfabe de tıpkı Türkiye’de İslâm harflerinin yasaklanması gibi yasaklanmış ve Almanya’da da Latin alfabesine geçilmiştir. “Niçe” demek için Nietzsche’deki “tzsch” harflerini yazmak zorunda kalmaları Almancanın yapısına hiç uymayan bu Latin alfabesinden kaynaklanmaktadır.

***

İsaac Asimov, beş yüz roman yazmıştır. Kendisinden daha çok roman yazan kimse yoktur.

***

Ahmet Mithat Efendi, Avrupa’yı hiç görmeden “Avrupa’da Bir Cevelan”, Franz Kafka Amerika’ya hiç gitmeden “Amerika” kitabını, Cemal Süreya Kars’ı görmeden “Kars” şiirini, Orhan Pamuk “Kars”a baksa da onu göremeden “Kar” romanını yazmıştır.

***

Fransa’da her sene ortalama 3 bin roman yayınlanır. Ayrıca Fransızlar kurbağa yer. Ha bir de Fransız erkekleri romantik oluyor diyorlar, galiba kurbağanın yan tesiri.

Derleyenler: Mehmet Raşit Küçükkürtül, Sulhi Ceylan

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • Kierkegaaard , 24/10/2021

    “Kierkegaard, çok sevdiği nişanlısı Regine’i terk etti. Onu çok sevdiği için. Ömrü boyunca acı çekti ama soranlara da yaptığının doğru olduğunu söyleyip durdu. Çünkü o kadar çok seviyordu ki Regine’i; ve o kadar nefret ediyordu ki kendisinden, evlenip onun kendisine ‘maruz kalmasına’ izin veremezdi.”
    Bu da benden gelsin. Bu bilgiyi öğrendiğim gün Kierkegaard olduğumu öğrendim. Ah be Kierkegaard ahh bee seni o kadar iyi anlıyorum ki…

  • Aristokrat , 04/11/2013

    ”İsaac Asimov, beş yüz roman yazmıştır. Kendisinden daha çok roman yazan kimse yoktur.”

    Bu cümleye katılmam mümkün değil, Bilal Can daha sahneye çıkmadı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir