“Bırakma Beni”

Suriyeli çocukların gerçek hikâyesini, Suriyeli gerçek yetim çocukların canlandırdığı “Bırakma Beni” filmi izleyicileriyle buluşuyor.

Daha önce 8 film yönetmenliği ve pek çok filmin senaryosunu yazan Bosna Hersekli yönetmen Aida Begic, Bosna Hersek’teki savaşın da tanıklarından biri. Kuşatma esnasında Saraybosna’da olan Aida Begic, savaşın canlı bir şahidi olarak kendi çektiği filmlerde savaşın gerçek yüzünü ve insanlarda oluşturduğu büyük yıkımı yansıtıyor.

“Bırakma Beni” filmi Beşir Derneğin’nin yürüttüğü kapsamlı bir proje olan Yetim Projesi çerçevesinde çekildi. Filmin senaryosu, yüzlerce yetimle yapılan atölye çalışmalarını ve röportajlarını içeren bir yıllık araştırma sürecinin sonucu olarak ortaya çıktı. Filmin kadrosunu gerçek hayattaki Suriyeli yetimler oluşturuyor ve senaryo onların hayat hikâyeleri, duyguları, hayalleri ve umutları üzerine kuruldu.

Yapımcılığını Beşir Derneği ve Film House üstlendiği “Bırakma Beni”, 13 ülkeden gelen özel ekiplerle 100’den fazla kişi görev aldı. Filmin yönetmeni Aida Begic, 54. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapılacak “Bırakma Beni” isimli son filminin izleyicinin kalbine dokunacağını belirterek, “İnsanların bu filmi izledikten sonra yetim bir çocuğu bularak ona yardım etmek isteyeceğini düşünüyorum.” dedi.

Filmin dünya prömiyeri öncesinde AA muhabirine açıklama yapan Begic, konuşulmaya en değer şeyin hayatları yıkılmış ve tamamen zarar görmüş masum insanlar olduğunu dile getirerek, bu masum insanların da öncelikle çocuklar olduğunu aktardı.

Acı bir tecrübeyi tatmış hayatlardan insanlara kesitler sunmanın bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Begic, “Bul filmle, somut insanların hayatlarını diğer insanlara gösteriyoruz. Bu da genel olarak filmin ve sanatın bir amacı, yani insanlar arasında köprü kurabilmek.” dedi.

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir