Kendi Katilini Seç

Bilal Can etrafına kurşun saçtı. Artık kime değerse…

***

Kendini tarif edemeyenleri vurmak gerek.

Eşkıyalar şehre güzün iner, kışı geçirmek için hüzün depolar. Ayrılık büyütmek için hasretin ateşini. Sen, yüzümün doğranan tarafında bana kandan korkmadığımı belli eden, sen içimin hangi atlar tarafından çekildiğini bir de hasretlik halinde gören. İçimden kopan bu baş, sevincimin ilerleyen yaşına çarpmasıdır. Bunu tut ve kokla, adıma değen tüm harfler benim gizli tarihimdir.

Her soruya verecek bir cevabı olanlar fazla gelir bu dünyaya.

Kendini bilen insan iyi bir iş yapmıştır. Kendini bilmek başkasını da bilmektir. Kendini bilmek evrene ve hakikate dair anlamlar biriktirmektir. Anlam ki sırdır herkese verilmez. Bu yüzden her soruya bir cevap uydurma. Sen bilmediklerinle bilinirsin, bilmediklerinle anlamın büyür.

Cesaretimi büyüt, üç beş adım ilerlet, kendini ele veren benim tüm aynalarda.

Tüm ele verişlerimle ısıttım adımlarımı, üç adım marşlarla söyledim intikamımı. Bilincimin yıpranan haritasında kendini lekeledi tüm filozof yanlarım. Adına aşk denen şeyin felsefede tabiri yokmuş.

Kendine ihanet eden insanlarla doluyum. Kendine ihanet, giydiği elbiseden, bıyığına, yediği yemekten içtiği suya bir red ile büyür.

Etrafın tüm ihanetliliğine gözlerimi açtım da kendi aşkını yerken gördüm insanları. İnsanlar, bununla büyür zannediyorlar kendilerini, oysaki yarına yaşayacak bir davaları olmayacak ne de feda edeceği bir aşkları.

Sahici yaralarını büyüt, insan kalmanın diğer adı sahici olmaktır.

Katilini seç, vurulacaksan da bu insanca bir son olsun. Samimi katiller seç, korkarken vuran, vururken ağlayan katiller olsun bunlar. Öleceksen de merhametli bir insan eliyle öl.

İzmlerin eliyle ölmemeye çalış. Onlar senin cesedine bile pazarlık yapar. Eğer onlar uğruna ölmüşsen seni yaşatmak için tüm makinelerini çalıştırırlar. Boyunlara kolye, saçlara toka, kollara döğme olursun. Ölümün bile seni rahata erdirmez. Bunu unutma.

Elindeki aynaları kır, yüzünü toprağa çevir, sana iyi gelecek özü taşıyor çünkü o. İnsan kalmanın zorluğunu yaşayarak yaşlanıyorsun, insan kalmaya uğraşmak bu gün verilen en onurlu savaştır.

Tüm izmleri, idrakinin üst perdesine vurarak yırt, sana kılıf olarak giydirilen deli gömlekleri senin hasletlerini yok etmeye ayarlı bombalardır.

Seni, kendine unutturmaya yarar onlar. Daha çok dünyadır onlar, daha çok unutkanlıktır. Bu günün insanı olmana ayarlıdır onların zamanları.

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Halil Kütahyavi , 21/02/2021

  Evet Bilal dertlenmişsin yıne ne güzel.
  Günün adamı değil Allah ın kulu olmak gerek.

 • Sueda , 21/11/2018

  bilal can denemeciliği ilk yazıdan son yazıya kadar bir derdin, bir çığlığın adıdır. bu yazıların bir kitapta okura sunulması gerekir.

 • konudanhabersiz , 21/02/2013

  habaertürk.com dan sonra en çok ziyaret ettiğim site http://www.davutbayrakli.com dur. gündemi yakından takip edebiliyorum böylece.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir