Bilgiyi Ahlaksızlaştıranlara Notlar

1. Evet, doğru okudunuz insanın ahlaksızı olduğu gibi bilginin de ahlaksızı olur.

2. Her şey cennetten çıkışımızla başladı. Zamanla insan, kendi hakikatini dünya ile örtmek istedi. Bunun için de bilgiye ihtiyacı vardı ve çözümü bilgiyi ahlaksızlaştırmada buldu. Yaşanılan her gün bilginin hakikatinden, dolayısıyla kişi kendi kalbinden uzaklaştı. Uzaklaştıkça ürettiği ahlaksız bilginin müdavimi oldu. Sonuçta insan nesneleşti. Ve bilgi diye mâlûmâtın kurbanı oldu. Olmaya devam ediyor. Günümüz bu bilgi tarafından şahsiyetsizleştirilen bir çağdır.

3. İnternet, yoku var gösterme sanatının adıdır. İnternet sayesinde ortaya konulan sanal dünya bizi her geçen gün gerçeklik algısından uzaklaştırdı. Sonuçta algı seviyemiz yerlere indi ve bilgiyi ahlaksızlaştırdık.

4. Kişilerin hevaları çerçevesinde üretilen bilgi, insanın hakikatle olması gereken bağlantısını kesti. Hâlbuki ilim Allah’tandır ve ilim kişiyi hakikate yaklaştıran bir vasıtadır. Bilginin ahlaksızının tedavüle sürülmesi sonucu kişi hakikati kendi olarak imledi. Bunun sonucu ise nefisler tanrılaştırıldı ve pagan bir din anlayışı yenidünya düzeni altında tüm dünyaya servis edildi ve ediliyor. Bu pagan din anlayışının en önemli enstrümanı ise medyadır. Ve medya aracılığı ile yaygınlaştırılan ahlaksız bilgidir.

5. Sanal dünyanın ürettiği bilgi hikmetten soyundurulmuş bilgidir. Hikmetsiz bilgi kişinin ruhunu ihmal etmesine ve bedensel zevklerden ibaret bir dünya anlayışına götürmüştür. Hâlbuki hayat; dünya hayatından ibaret değildir. Kendi sesinin yankısını duymak zorunda olan insan, ürettiği ahlaksız bilginin esiri olmuş ve kendi sesini kapitalizmin sesi haline getirmiştir. Sonuç, birbirinin aynısı milyonlarca insan ve köhnemiş bir dünya.

6. Bilginin ahlaksızlaştırılması sonucu insanlar, zihinleri çalıştırmamaya başlamışlardır. Paket bilgi sayesinde düşünmeden hareket eden insan zamanla zihnini kullanmamayı öğrenmiş ve bu da küresel sistemin çarklarına yağ sürmüştür. Sonuç olarak insanın ilgisi sadece görüp dokunabildiği şeyler yani nesneler üzerinde odaklanmış ve zamanla hayatın dünya hayatından ibaret olduğu bir yaşayış insanları esir almıştır.

7. Karl Popper; bir şeyin yanlışlanmadığı müddetçe kullanışlı ve doğru olduğunu söyler. İdeologlar tarafından bu anlayışla üretilen bilgi insanları kıblesiz hale getirmiştir. Üst değer olarak arzu ve menfaatinden başka bir değer tanımayan insan hayatta âdeta pusulasız hareket etmektedir. Pusulasının kaybeden gemi ise en son kayalıklara çarpar. İşte insanda kendi egolarına çarpmış ve vicdansız ve merhametsiz bir dünyayı meşru görmüştür.

8. World Wide Web; www’nin açılımı olup Türkçesi küresel ağ’dır. Dünyanın neresinde olursa olsun bilgisayar ya da telefonla kişiler bu ağa bağlanabilirler. Bilgi alış verişi sistemi olan web, küreselleşmek adına dünyaya tek bir kültür pompalanmakta ve kullanıcıların zihinleri ahlaksız bilgi sayesinde iğdiş edilmektedir. Evet açık açık söylüyorum; küresel ağ aslında bir örümcek ağıdır. Örümcek, ağını avlanma gayesiyle kurar. Ağının ortasında ise yapışkan bir alan vardır. Herhangi bir sinek bu ağa konduğunda yapışıverir ve çırpındıkça daha da yapışır. İkaz ipliği ile, ki bu ipliğin bir ucu ağa diğer ucu örümcektedir, avın yakalanladığını anlar ve gelerek avını zehirler. İşte web tam olarak böyle bir şeydir. Her geçen gün küresel ağa insanlar olarak yapışıyor ve çırpındıkça hepten yapışık hale geliyoruz. Geriye örümceğin bizi zehirlemesi kalıyor. Bundan sonra bilgi çöplüğü içinde kendimizi kaybediyor ve omurgasızlaştırılmış bir insan olarak sistemin içinde yok oluyoruz.

9. Eş‘arî kelâmcısı Bâkıllânî aklı şöyle tanımlar: “Akıl bir nurdur. Bu nur sayesinde hakikat anlaşılır, din ve dünya işleri aydınlığa kavuşur. İdrak kalp ile olur ve bu işte ona en büyük yardımcı akıldır.”

 

Sulhi Ceylan

(Muşta Dergisi, 6. Sayı)

 

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • Mahmut , 09/08/2017

  Abi beyin neresinde işin beyni yakmak isteyen ne yapmalıdır.

  • Güzin abla , 09/08/2017

   Sormaya devam et.

 • yasin okudan , 09/08/2017

  muşta dergilerine ulaşmak için ne yapmalıyız acaba.

 • bi arkadaş , 09/08/2017

  Sulhi abi 8. maddede bu yapışan sineğe ne önerirsin… yani kurtulması için hiç umut yok mu..?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir