Baş Parmak

İnsanın en asil uzvu hangisidir? diye sorsalar hepimizin vereceği cevap budur: Dimağ! Hâlbuki dimağdan daha yüksek ve hattâ insanı diğer yaratıklardan ayıran ve onu bütün hayvanlara nazaran üstün bir mevkie çıkaran dimağ değil, sadece elinin başparmağı imiş. Başparmağın diğer parmaklarla birleşip iş görebilecek bir vaziyette olmasıdır ki insana unsurlar üzerinde üstünlük imkânını veriyor. Bunu söyleyen tabiat tarihi ilmidir.

Gerçekten birçok hayvanların parmakları yoktur, parmakları teşekkül etmiş olanlarda ise baş parmak, insanda olduğu gibi elin diğer parmaklarıyla uyuşamadığından faydalı bir iş görecek vaziyette değildir.

İlk insan, zekâsıyla değil, sırf elinin biçimi sayesinde taştan bir balta yapmağa muvaffak olarak ağaç dallarını kesmiş ve mağara dışında, güneş ve gökyüzü altında, ilk mimarî eseri yaratabilmiştir. İnsan medeniyetine başlayan, çekici ve testereyi tutan ilk eldir. Dağda, çölde ve ormanda hayvan olarak kalan yaratıkların hepsi baş parmaklarını kullanamadıkları için şehirler kuramamış, evler inşa edememiş ve neticede bir medeniyet kurmağa muvaffak olamamıştır.

Başparmak, insan medeniyetinin yarısını vücuda getirdikten sonradır ki, dimağ, kemik mahfazasında tabiî uykusundan silkinerek konuşmağa başlamış ve belki insan işlerine karışması faydadan ziyade zarar vermiştir.

Aklın başparmağa nazaran esaret veya galibiyetine göre medeniyet ilerlemiş veya gerilemiştir. Bütün taş ve demir sanayii baş parmağın, felsefe ve edebiyat gibi boş hünerler de zekânın eseridir. Ortaçağı akıl, bugünkü Amerika’yı ise baş parmak yapmıştır.

Bizde de baş parmağın akla ve ukalalığa üstün gelmesini temenni etmek hepimizin kudsî bir vazifesi olmalı.

Ahmet Hâşim

Kaynak: Bize Göre, Ahmet Hâşim, MEGSB Yayınları, 1998, Hazırlayan: Mehmet Kaplan, Sayfa:36

 

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • Yunus Emre D. , 16/04/2023

  İkna edici bir yazı ancak ben bunun tam aksini, insanı hayvanlardan ayıran özelliğin akıl olduğunu düşünüyorum. Nitekim başparmağı ilk kullanan dimağ dediğimiz sistematik yapıdır. Amerika baş parmağı kullandığı için değil başparmağı akıllıca kullandığı için Amerika’ dır. Felsefe ve edebiyat gibi zekanın boş hünerleri ise baş parmağın bize anlattığın önemini dile dökmeni sağlayan hünerlerdir.
  Saygılar. . .

 • Amarikalıdeğilimhişolmayacağım , 15/04/2023

  o yuzden amerikalılar bu işareti cok kullanıyor olabilirler.bugün ki amerikayı baş parmak inşa ettiği icin.şuan telefonun ekranını kullanırken bir amerika inşa ediyor olabilirim hatta.

 • Feyyaz Kandemir , 14/04/2023

  Sehli mümteni…

  • Rural , 15/04/2023

   Yorum yazma yazı yaz Feyyaz Kandemir!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir